2019

21. července


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Dokončení Cyklostezky Varhany přijde na 48 mil. Kč

21.2.2012

Česká Lípa 20. února (ČTK) - Na 48 milionů korun přijde podle odhadů dokončení Cyklostezky Varhany na Českolipsku. Třetí a nejdelší úsek trasy vedoucí z České Lípy do Kamenického Šenova by měl být hotov letos na podzim. Svazek obcí uspěl se žádostí o dotaci z evropských fondů, předfinancování projektu zajistí Česká Lípa, zastupitelstvo na to z rozpočtu uvolnilo 36 milionů korun. Zájemci o zakázku mají možnost se přihlásit do veřejné soutěže. Uzávěrka je 21. března, řekla dnes ČTK mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová.

Stavba stezky dlouhé téměř 17 kilometrů byla kvůli rozložení nákladů rozdělena do tří etap - stavba té první začala v říjnu 2007. Hotovy jsou dvě kratší etapy z České Lípy přes Manušice, Horní Libchavu až do Volfartic v celkové délce 8,2 kilometru. Jejich výstavbu za 28 milionů korun podpořil Státní fond dopravní infrastruktury. Dokončit zbývá ještě zhruba 8,5 kilometru dlouhý úsek, který by měl propojit stezku z Volfartic přes Nový Oldřichov až do Kamenického Šenova. Končit bude u Panské skály - Varhan.

Pro stavbu Cyklostezky Varhany využil svazek obcí bývalou železniční trať z České Lípy do Kamenického Šenova. "Myšlenka využít těleso bývalé trati, a vybudovat tak ojedinělou cyklostezku, vznikla již před lety. V roce 2001 byl za tímto účelem založen i dobrovolný Svazek obcí Cyklostezka Varhany, jehož členy jsou města a obce ležící na trase," řekla ČTK k historii projektu starostka České Lípy Hana Moudrá, která je předsedkyní svazku.

Cyklostezka Varhany nebude zřejmě jediným projektem v kraji využívajícím zaniklou železnici. V současnosti vzniká podobný plán na využití tělesa zrušené trati mezi Rynolticemi a Novým Borem. Trasa nese zatím pracovní název Cyklostezka sv. Zdislavy. Stezka dlouhá 34 kilometrů povede po trati zhruba z jedné třetiny. Náklady na její vybudování se odhadují na 30 až 40 milionů korun. Svazek obcí, které plánují trasu vybudovat, chce získat dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud se to podaří, první cyklisté by ji mohli využít už za pět let.

V Libereckém kraji slouží cyklistům 2200 kilometrů cyklotras, z 99 procent ale využívají současné komunikace. Nově budovaná stezka Varhany i chystaná cyklostezka sv. Zdislavy ale odvádějí cyklisty z běžného provozu, a jsou proto bezpečnější. Připravují se i další projekty - třeba koridor Odra - Nisa, který má napojit české stezky na trasy v Německu a Polsku. Pracuje se na cyklomagistrále Ploučnice nebo cyklostezce Greenways Jizera, která má vést od pramene Jizery až k jejímu soutoku s Labem. Na podporu rozvoje cyklotras zřídil Liberecký kraj samostatný grantový program.

Leona Vacková kš
 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

Jaroslav Zeman

Senátor 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz