2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Edvard Kožušník: Ranní interview

23.10.2010

Moderátor (Petr Král):

Evropský parlament schválil novelu a směrnici, která upravuje splatnost faktur do 30 dnů. Jeden z europoslanců Edvard Kožušník se o to také zasloužil a měl být hostem Ranního Interview, zatím se nám nepodařilo navázat spojení, ale budeme se o to v následujících minutách pokoušet. Evropská unie, chce vytvořit jednotná pravidla pro termíny splácené faktur. Podle směrnice, kterou právě schválil Evropský parlament, se stanovuje maximální lhůta pro splacení faktur 30 dnů. Jedním z těch, kteří se o přijetí směrnice v Evropském parlamentu zasazovali je i europoslanec za ODS Edvard Kožušník. A ten je právě teď hostem Ranního Radiožurnálu, v Evropském parlamentu v našem studiu ve Štrasburku. Dobré ráno.

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Dobré ráno z deštivého Štrasburku.

 

Moderátor (Petr Král):

Dobré ráno z téměř deštivé Prahy. Na koho se bude směrnice o pozdních platbách vztahovat. Jde jenom o vztahy mezi podniky anebo i mezi veřejnými institucemi?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Jedná se zjednodušeně řečeno o vztahy úplně mezi všemi smluvními partnery. Já jsem rád, že se podařila zachovat tzv. smluvní volnost, protože původní záměry Komise někdy před rokem, když přicházeli s návrhem, tak původní záměr byl směřován, jenom na veřejné instituce.

 

Moderátor (Petr Král):

Říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo. Budou nějaké výjimky z obecné lhůty 30 dnů, do kterých se budou muset tedy faktury v EU platit?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Ono celé to jednání nebylo vůbec jednoduché. Ty zájmy malých měst, států jako takových. A samozřejmě podnikatelského sektoru malých a středních podniků byly velmi různé v různých geografických podmínkách. Já jsem rád, že se podařilo tuto záležitost dotáhnout do konce. Jedinou výjimku tvoří zdravotnická zařízení, někdy v určitých případech ta splatnost může být posunuta na 60 dnů.

 

Moderátor (Petr Král):

V určitých případech, proč se dává, tedy právě zdravotnickým zařízením úleva?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Zdravotnický sektor byl schopen prostřednictvím svých zástupců v národních státech především na jihu, v Itálii, v Rumunsku a v těchto státech, kde jsou opravdu velké problémy se splatností, si prosadit tezi, že v tomto smyslu oni jsou specifičtí.

 

Moderátor (Petr Král):

A jak jsme na tom u nás, konkrétně, bude pro naše podniky a instituce znamenat uplatnění této směrnice nějakou výraznou změnu?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Já osobně jsem rád, že se nám podařilo v rámci ODS v rámci Evropského parlamentu prosadit hlavně rovná pravidla i pro instituce Evropské unie, protože největší problémy se splatnosti v České republice právě měly evropské instituce, evropské fondy a dotační tituly směrem k jednotlivým příjemcům, ať to byla města nebo konkrétní příjemci.

 

Moderátor (Petr Král):

Ona ta směrnice, ale neplatí přímo v členských státech Unie. Ty jí musejí přizpůsobit svůj právní řád. Kdyby tedy mohla právě tato pravidla začít prakticky u nás?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Ona bude platit, to v tomto smyslu Evropský parlament potažmo jednání s národními státy mají dnes už tu platnost, že prostě bude platit po 18 měsících, po vyhlášení ve věstníku. Takže někdy v polovině roku 2012.

 

Moderátor (Petr Král):

Ještě nám zbývá chvilka času, tak pojďme v tom ještě pokračovat dál. Kde jsou třeba takoví největší hříšníci, co se týká placení faktur?

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Mě osobně překvapilo, my jsme si v Evropském parlamentu zpracovali poměrně podrobnou analýzu v rámci celé EU, Česká republika na tom nebyla úplně nejhůře, co se týče splatnosti, přestože se samozřejmě najdou výjimky. V České republice se průměrná splatnost pohybovala na úrovni 32 dnů. Největší hříšníci byly právě spíše na jihu Evropské unie v Itálii, v Rumunsku, ta splatnost dosahovala někdy několika let.

 

Moderátor (Petr Král):

Děkujeme za rozhovor, naším hostem v Ranním Interview, byť mírně časově posunutém, byl europoslanec za ODS Edvard Kožušník, děkujeme a na slyšenou.

 

Edvard Kožušník, europoslanec (ODS):

Pěkný den.

 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz