2024

středa 17. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Glosa: Špatná zpráva pro Česko

2.8.2012

Jak informuje server Aktuálně.cz, ČSSD si nechala u agentury STEM zjistit, jak moc by se lidem líbilo, pokud by utvořila vládu s KSČM. Ukázalo se, že se nejedná o příliš podporovanou variantu, přesto pro stále víc lidí začíná být přijatelná.

Průzkum probíhal v červnu na vzorku 1112 respondentů. Byl proveden jako součást interního dokumentu nazvaného „ČSSD v poločase vlády pravice v Česku“ a napsal o něm deník Insider.

STEM zjišťoval, která případná koalice by byla nejvíce snesitelná v případě, že by se sociální demokracie stala vládní stranou. Nejlépe by prý vyhovovala vláda ČSSD s tichou podporou KSČM.

Vládu ČSSD s tichou podporou KSČM by podpořily tři čtvrtiny voličů
„Tato vládní varianta má sympatie až tří čtvrtin voličů ČSSD a byla by akceptovaná až pro tři pětiny populace, pokud by se ČSSD nepodařilo sestavit nějakou podobu vlády s nekomunistickými stranami,“ cituje Aktuálně.cz komentář k průzkumu.

Tuto variantu by podporovalo až 58 procent voličů sociální demokracie a až 42 procent z nich by podporovalo otevřenou vládní koalici s komunisty.

Spolupráce s komunisty bude čím dál víc přijatelnější
Přesto je zde jedna pětina voličů ČSSD, pro kterou je vláda s komunisty nepřijatelná. Podle Aktuálně.cz ale analytici strany očekávají, že spolupráce s KSČM bude čím dál méně kritizovaná kvůli současné nepopulární vládě.

„ČSSD by proto měla pečlivě analyzovat možné zisky a ztráty eventuální vládní spolupráce s komunisty a ve veřejném prostoru umět v tomto ohledu přesvědčivě argumentovat,“ navrhují analytici ČSSD. Prý už totiž nestačí argument, že si strana spolupráci zakázala v takzvaném Bohumínském usnesení.

Dopomůžou sociální demokraté do parlamentu jiným stranám?
Sociální demokracie by se ale mohla pokusit utvořit předvolební koalici s KDU-ČSL a Stranou zelených. Případným partnerům by tak mohla dopomoci do sněmovny, kde by pak společně vytvořili potřebnou většinovou koalici.

ČSSD už proto na své programové konference pozvala předsedu lidovců Pavla Bělobrádka a šéfa SZ Ondřeje Lišku. STEM ovšem zjistil, že takové spojenectví by voliče ČSSD příliš nemotivovalo.


Říká se, že nejhorší paměť mají pamětníci a realita tuto tezi potvrzuje. Diskuze o dobách budování socialistického realismu se smrskla na diskuzi o frontách na nedostatkové banány, ideální plnou zaměstnanost a porovnávání cen. Doba vlády komunistů zaslouží hlubší analýzu a měla by být mementem pro generaci, která s předlistopadovou érou nemá vlastní zkušenost. Ovšem i pamětníkům by se měla atmosféra šílené doby připomenout.

Pokud poběží pořady, jakým je Retro, kdesi zasuté za "Gyndou v roští" alias "Růžovkou" čili "Ordinací v růžové zahradě", pak stěží budou růžové brýle zaměněny za ty dioptrické a pohled zpět se jeví jako idylka.

Škoda, že vedle KSČ (M) není ve stranickém portfoliu i NSDAP, respektive její česká varianta. Bylo by zajímavé srovnávat programy těch i oněch. Obě levicové partaje usilovaly o maximální zaměstnanost, rekreace pro pracující, lidová vozítka Trabant či VW brouk, zdravý životní styl, organizovanou mládež (Hitlerjugend - SSM) a další "bohulibé" výplody ve prospěch kolektivu jednotné společnosti.

Že je absurdní ze zločinců udělat věrozvěsty nové doby? To říkejte popíračům holocaustu a potenciálním voličům KSČ.

A ještě pěkný článek z Neviditelného psa:


SPOLEČNOST: Proč fandíme komunistům

26. května 2012

 

 

Ad: Budu volit komunisty, protože nekradou

Už snad všechny zkoumající agentury se shodly, že komunistům stoupají preference. Podle některých dokonce snad až k bájné hranici dvaceti procent. Nepřekvapuje mě to, ale hlavou nad tím kroutit nepřestanu.

Fascinuje mě hlavně zdůvodnění, které žene stále více lidí zpět do lůna strany, které kdysi jako prvovoliči dávali svůj hlas na jednotné kandidátce Národní fronty. Že prý budou komunisty volit proto, že jsou jediní čistí, neboť se za posledních dvacet let nedostali k lizu.

Proboha, co je tohle za pitomost? To, že někdo nedostal příležitost si nakrást, z něj přece ještě nedělá lilii. Celkem nepochybuji, že například vychytralý advokát Vojtěch Filip by se rozhodně pobízet nenechal. Obratný a proradný jak korouhvička, který podle potřeby střídá role demokratického státníka a z mauzolea povstalého Klémy, by podle mě zobal ještě víc, než řada současných politiků.

Ta partička, vysedávající ve Sněmovně úplně nalevo, totiž rozhodně nejsou světci. Navíc mezi nimi zjevně nikdo nemá takový formát, aby si dokázal trochu větší peníze vydělat v normálním, tržním prostředí. Takoví lidé pak nemají jinou šanci, než si jít požadovaný životní standard obstarat do politiky. Bohužel toto je případ značné části současné politické reprezentace, ale tím spíše je to případ Filipovy partaje.

Vedení komunistické strany rozhodně nedosahuje kalibru intelektuální elity- spíše naopak. No a řadové členstvo je na tom ještě mnohem hůř, jak ukázal víkendový stranický sjezd. Utápění se v jalových debatách o ničem, zprzněná čeština jak z Červeného hrádku… Ne, tohle není žádný výkvět, ale přinejlepším průměrní čecháčkové. A protože to jsou normální lidé, tak samozřejmě mají normální přání a potřeby. A mezi nimi peníze určitě patří na přední místo.

Není jediný důvod se domnívat, že by Filip byl méně zkorumpovaný než Kalousek nebo Topolánek, že by Grospič spravoval střední Čechy nezištněji než Rath (s nímž byl mimochodem na smíchovském hejtmanství jedna ruka) nebo že by soudružka ministryně zdravotnictví Marková byla vůči farmaceutické lobby odolnější než Julínek se Šnajdrem.

Celkem rozumím, proč tuto stranu pořád volí ostalgici, ty bláznivé vdovy žijící minulostí se svým roztomilým chrapounem. Mám pochopení i pro mladé komunisty, kteří už nepamatují, co byl socík, a marxleninismus je pro ně vzrušující intelektuální výzva - u nich je dost velká pravděpodobnost, že z toho do třicítky vyrostou. Ale volit je jen proto, že "aspoň nebudou krást", to prostě neberu. Budou, pište si, že budou, a ještě si své koryto nechají střežit milicí s bajonety.

Nevyčítám komunistům jejich plebejství, ani jejich snahu postarat se o své rodiny. Velmi mě ale rozčiluje, pokud jsou zrovna oni stavěni do pozice spasitelů, kteří napraví současný bordel.

Vážení, pokud vám opravdu tak leží na srdci veřejné prostředky, tak byste je přece neměli dávat všanc další kohortě hladových krků, toužících se napakovat na státním. A nic víc ti vaši lilioví komáři nejsou.

 

Jakub Vosáhlo

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz