2024

pondělí 15. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Gymnazisté protestovali před sídlem Libereckého kraje

1.2.2011

Studenti v Liberci vyjádřili nesouhlas se slučováním škol
Uveřejněno: DNES| Autor: Zdroj:ČTK


Liberec - Studenti z frýdlantského gymnázia a jejich kolegové z Mimoně dnes v centru Liberce vyjádřili nesouhlas s plány Libereckého kraje na slučování středních škol a rušení osmiletých gymnázií. Během happeningu, který studenti pojali jako symbolický pohřeb vzdělanosti, předali na krajském úřadě petici s 1900 podpisy a také připomínkový návrh k plánu školy slučovat. Protestu se mohly podle odhadu zúčastnit zhruba dvě stovky mladých lidí.


Pohřební průvod s rakví a za doprovodu smuteční hudby vyrazil z libereckého vlakového nádraží. Studenti nesli transparenty, například s nápisy Vzdělanost umírá, Gympl nedáme, Chceme rovný přístup ke vzdělání nebo Nechceme sloučení naší školy. Nejprve zamířili k sídlu krajského úřadu, kde na podatelně předali petici i připomínky. Žádný z krajských politiků za nimi nepřišel.

"Nesouhlasíme s tím, aby se optimalizace v této podobě dotýkala škol, které jsou nenahraditelné ve svém regionu a dobře fungující," řekla v budově krajského úřadu novinářům Charlota Dědková ze studentské iniciativy s názvem Děkujeme, zůstáváme!, která o zachování frýdlantského gymnázia usiluje. Dodala, že studenti mají stále zájem s politiky jednat.

Gymnázium Frýdlant se má sloučit s tamní Střední školou hospodářskou a lesnickou. Osmileté studium má skončit úplně.

Hejtmanství zatím podle Dědkové na aktivity frýdlantských studentů příliš nereaguje. "Od kraje to zatím odezvu nemělo žádnou, dozvěděli jsme se jen, že umíme akorát protestovat, což si myslím, že není pravda," doplnila studentka, podle které měla být dnešní akce v prvé řadě symbolickým vyjádřením nesouhlasu.

Recesistický průvod se od sídla kraje za zvuku bubnů, trubky a řehtaček vydal do centra města. Studenti oslovovali kolemjdoucí, které seznamovali se situací, a rozdávali jim letáčky. "Je naprosto přirozené, že mladí chtějí být vzdělaní, ale na druhou stranu jestli jsou gymnázia poloprázdná, tak to ekonomika neutáhne. Chtělo by to podle mého názoru komplexní řešení," myslela si například Zdeňka Truhlářová z Jablonce nad Nisou, která studentský průvod sledovala.

Na centrálním náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde happening vyvrcholil, zazněl projev a studenti u rakve zapálili svíčky. Mrtvou vzdělanost následně uctili ještě minutou ticha a zpěvem studentské hymny. Pak akci ukončili.

Liberecký kraj chce v následujících letech, především kvůli nadbytečné kapacitě, sloučit středních škol několik. Kromě gymnázií ve Frýdlantu a v Mimoni se změny týkají i Střední průmyslové školy textilní v Liberci a jabloneckého Gymnázia u Balvanu. Otazník zůstává i nad osudem sklářské školy v Kamenickém Šenově.

Optimalizaci středních škol provázejí protesty žáků i učitelů
Jiří Guth
Kraje chtějí uspořit, snížit nevyužité kapacity středních škol a některé sloučit, či dokonce zrušit. Protestují žáci i učitelé - dnes při předávání pololetních vysvědčení konkrétně v Liberci či Pardubicích. Ministerstvo zatím neví.

Síť středních škol, vesměs zřizovaných kraji, zatím nijak koncepčně nereaguje na vývoj demografické situace. Krajská zastupitelstva ve spolupráci s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy chystají různá opatření ke zmenšení počtu míst a tříd ve školách, případně i škol. Hejtmani o tom jednali v pondělí 31. ledna s ministrem školství Josefem Dobešem. Jednotlivé kraje zatím chystají různé kroky k redukci, kterou víceméně důsledně označují za „optimalizaci“.

Ve Frýdlantě už pohřbili vzdělanost, zatím ale symbolicky
Například Liberecký kraj v současné době zřizuje třicet osm středních škol, a po plánovaném slučování by jich mělo být třicet tři. Například frýdlantské gymnázium má být sloučeno s tamní Střední školou hospodářskou a lesnickou a osmileté studium má zaniknout úplně.

Ředitelka frýdlantského gymnázia Alena Hlávková vysvětlila v Českém rozhlasu (ČRo), jak by toto opatření zasáhlo do studijních možností místních dětí. „Frýdlant je od zbytku Libereckého kraje odtržen Albrechtickým kopcem, kvůli kterému je mimo dosah dalších středních škol. Pro frýdlantské děti je gymnázium jedinou možnou alternativou k základní škole.“

Dojíždění do Liberce je podle ní velmi obtížné, navíc by na to mnoho rodin nemělo finančně vzhledem k velké nezaměstnanosti, která trápí Frýdlantský výběžek. „Ty děti, které mají šanci studovat osmileté gymnázium, budovat si jiný žebříček hodnot a poznat jiné možnosti než mají základní školy, by o tuto možnost přišly,“ dodala Hlávková pro ČRo.

Studenti frýdlantského gymnázia a jejich kolegové z Mimoně uspořádali v pondělí 31. ledna v krajském městě Liberci smuteční průvod jako symbolický pohřeb vzdělanosti. Pohřební průvod s rakví a za doprovodu příslušné hudby vyrazil z libereckého vlakového nádraží. Studenti nesli transparenty například s nápisy Vzdělanost umírá, Gympl nedáme nebo Chceme rovný přístup ke vzdělání. Na krajském úřadu studenti předali petici proti slučování škol s více než 1 850 podpisy a také konkrétní připomínky k plánu školy slučovat. Žádný z krajských politiků se s nimi nesetkal. Protestu se zúčastnilo asi dvě stě mladých lidí.

„Nesouhlasíme s tím, aby se optimalizace v této podobě dotýkala škol, které jsou nenahraditelné ve svém regionu a dobře fungující," řekla v budově krajského úřadu novinářům Charlota Dědková ze studentské iniciativy s názvem Děkujeme, zůstáváme, která o zachování frýdlantského gymnázia usiluje. Dodala, že studenti mají stále zájem s politiky jednat.

Průvod pak prošel centrem města na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde studenti mrtvou vzdělanost uctili minutou ticha a celou akci ukončili. Hlavním cílem pondělního happeningu bylo podle studentů především informování veřejnosti, aby k problému nezůstala lhostejná.

V Pardubicích nechtějí slučování, čekají je tedy pohovory
Podobný protest se konal týž den v Pardubicích, kde více než stovka studentů Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Poděbradova demonstrovala před krajským úřadem proti sloučení školy se Střední průmyslovou školou potravinářskou v témže městě. Žáci některých oborů se obávají toho, že budou muset dojíždět do jiného města, a všichni studenti se bojí, že škola jako taková zanikne.

Nad davem protestujících se tyčily transparenty s nápisy „Nerušte Poděbradskou" nebo „O nás bez nás". Krajská radní pro školství Jana Pernicová (ČSSD) mezi studenty přišla a snažila se jim plány kraje vysvětlit. O osud školy prý nemusejí mít strach. „Studenti, kteří jsou nyní na škole, tak dostudují. Dojde pouze k přesunu studentů oboru gastro, ostatní zůstanou. Do budovy by se měla přesunout chemická průmyslovka," řekla Pernicová.

Případné sloučení budou ještě projednávat krajští zastupitelé. Nástupnictví by převzala potravinářská škola, nový název bude od 1. července znít Střední škola potravinářství a služeb Pardubice. Střední průmyslová škola chemická se přistěhuje na Poděbradovu ulici a její nynější budovu by kraj mohl prodat nebo pronajmout.

Další, už systémovější změnu ohlásil v Českém rozhlasu pardubický hejtman Radko Martínek: „Od příštího roku se budou dělat přijímací pohovory na všechny školy, jejichž učební plán končí maturitou.“ V současné době se na střední školy nejen v Pardubickém kraji dostane téměř každý žák devátého ročníku. Počet míst je větší než počet uchazečů, a některé třídy zůstávají poloprázdné.

Jihomoravští radní od rušení couvli jako první
Rada Jihomoravského kraje jako první už 20. ledna „zkusmo“ rozhodla o zrušení jedenácti tříd, resp. 330 míst na středních školách v kraji. Zkusmo, protože v pondělí 31. ledna 2011 hejtman Hašek po koaličních jednáních pozastavil výkon tohoto usnesení. Rozhodl o tom podle málo využívaného paragrafu zákona o krajích určeného pro případy, kdy má hejtman „zato, že je usnesení nesprávné. Věc pak předloží k rozhodnutí nejbližšímu zasedání zastupitelstva“. To se v Brně sejde 24. února.

Hašek má dotyčné usnesení krajské rady za nesprávné zřejmě především proto, že se proti němu zvedl široký odpor mezi obyvateli kraje, zejména pak ze škol postižených redukcí, nebo dokonce hrozbou zrušení, jako je třeba gymnázium v Židlochovicích. Petici za záchranu školy tam podepsalo přes deset tisíc lidí.

Obdobná situace nastala ve Šlapanicích, kde gymnázium nabízí jen osmileté studium a otevírá jedinou třídu za rok. „Pro nás zrušení primy bylo existenční záležitostí," řekla dnes ČTK ředitelka Hana Richterová. Pozastavení výkonu rozhodnutí radních přivítala. Dodala, že reformě sítě středních škol v kraji by měla předcházet odborná diskuse, do níž by se měli zapojit i lidé z vysokých škol.

Podle Richterové by to neměla být osmiletá gymnázia, která budou mít psí hlavu kvůli situaci jihomoravského středního školství. „Naše děti jsou zahleděné do studia, ony čtou, škola je baví. Těžko z těchto typů budeme dělat učně," dodala.

Rozhodnutí hejtmana Haška přivítal předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka, který v minulých dnech rušení tříd kritizoval. „Věřím, že proces optimalizace škol dostane nyní v Jihomoravském kraji standardní průběh," uvedl s tím, že podílet by se na něm měly kromě krajského zastupitelstva školy, samosprávy, hospodářská komora a další partneři.

To je v zásadě i cílem hejtmanova kroku, ale ten podle Haška rozhodně neznamená, že by kraj ustupoval z chystané optimalizace středního školství. Jen se místa na školách nebudou rušit už od příštího školního roku, řekl jihomoravský hejtman novinářům. Krajská samospráva „považuje trend směřující k omezení počtu žáků odcházejících v průběhu plnění povinné školní docházky do víceletých gymnázií za správný, a toto opatření bude i nadále nedílnou součástí celkové optimalizace středního školství od školního roku 2012/2013“, uvádí se v tiskové zprávě kraje.

K diskusím o konceptu optimalizace středního školství na území Jihomoravského kraje budou přizváni zastupitelé ze všech politických stran a další partneři, zejména Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita), Rada pro rozvoj lidských zdrojů, odborníci, zástupci samospráv, zástupci školských rad jednotlivých škol a také školských odborů.

Žáků ubylo všude, debata o kapacitách musí pokračovat
Jihočeský hejtman Jiří Zimola řekl Českému rozhlasu, že v Jihočeském kraji ubylo za poslední roky zhruba 25 procent studentů středních škol, a za posledních dvacet let dokonce polovina. „Rámcovou představu, jak by optimalizace měla vypadat, chceme ještě diskutovat s veřejností – odbornou i rodičovskou, s úřady práce a s politickými kluby, a myslím, že je před námi dost těžká práce. I na základě dosavadních protestů a petic budeme muset ještě přistoupit k dalším debatám,“ přiznal Zimola v ČRo. Zmínil výslovně i agrární komoru, jejímž předsedou v Jihočeském kraji je „kmotr“ Pavel Dlouhý z ODS.

V Ústeckém kraji byla kapacita středních odborných škol ve školním roce 2009/2010 využita podle zprávy České školní inspekce z asi 57 % a podle poslední informace z krajského odboru školství bude letos zaplněnost méně než poloviční.

Ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt očekává v dalších třech letech výrazný propad počtu žáků, který nevyrovnají ani následné silné ročníky. O tom se však ví dlouho. „Na poslední chvíli se upravuje to, co se mělo systematicky tvořit už deset let, protože statistiky, že bude ubývat dětí, jsou známé,“ povzdechl si Dytrt v ČRo. „Měla by tady proběhnout analýza stavu, jaký je, jaké obory budou do budoucna potřebné. Zaregistroval jsem například, že v dlouhodobém záměru ministerstva školství bylo, že by mělo být deset procent žáků na víceletých gymnáziích. Najednou je z toho pět procent, a nikdo neví proč, jak se to zdůvodnilo. Také to nezohledňuje, že v Praze nemůže být situace stejná jako v Ústí,“ upozornil Dytrt.

O tzv. optimalizaci sítě středních škol budou vesměs jednat zastupitelstva jednotlivých krajů koncem února a v březnu. Až potom bude výhled fungování jednotlivých zařízení v příštím roce jasnější.

Gympl nedáme! Volali za rakví
1.2.2011 Liberecký deník str. 1 Titulní strana
ZUZANA MINSTROVÁ
Liberecký kraj
zpět
Pohřeb vzdělanosti vystrojili v Liberci frýdlantští studenti. Nesouhlasí s rušením osmiletých gymnázií.

Liberec - Zvláštní pohled se včera odpoledne naskytl Liberečanům. Z Frýdlantu dorazila vlakem rakev, zahalená do černého sukna a doprovázená zhruba dvěma stovkami smutečních hostů. Putovala od nádraží k sídlu Libereckého kraje a odtud k soše Neptuna na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Teprve až u Neptuna došlo k samotnému pohřbu - vzdělanosti.

Někdo hadry nosí, někdo je máv hlavě

Happeningem, na němž nechyběla ani smrtka s kosou, frýdlantští studenti, podpoření také žáky z Mimoně, protestovali proti chystané reformě školství Libereckého kraje. Ta totiž chce na jejich vzdělávacích ústavech zrušit osmileté studium.
„Někdo má hadry na těle, někdo je nosí v hlavě,“ zpívali studenti krajským úředníkům, z nichž ovšem nikdo nevystrčil z budovy ani nos. Po písničce a několika projevech pak účastníci průvodu odevzdali na kraj petici proti rušení gymnázií. Tu podepsalo zhruba 1900 lidí.
„Dnešek není jenom dnem, kdy všichni dostávají pololetní vysvědčení. Současně je posledním dnem, kdy můžou školy Libereckému kraji doručit své připomínky k chystané reformě. Proto jsme tady,“ řečnil jeden z iniciátorů petice Děkujeme, zůstáváme, student Jakub Liška. Az davu mladých lidí se na souhlas roztočily řehtačky a zaburácel buben. Někteří ze studentů nesli jako praví smuteční hosté zapálené svíčky, jiní transparenty s nápisy Nerušte nám školu, Gympl nedáme! nebo Vzdělanost umírá.
Text na modré stuze, která obepínala rakev, varoval učitele, aby příliš nejásali, protože po studentech přijdou jednou jejich děti.
„Chtějí nás zbavit vzdělanosti! Přitom to, že tady teď stojíme, je důsledkem toho, že jsme vzdělaní,“ volal k davu Jakub Liška. To už se průvod poté, co organizátoři akce odevzdali na kraj i své připomínky k reformě, pohnul směrem k liberecké radnici. ...2 Více fotografií najdete na www.liberecky.denik.cz

Gympl nedáme! Volali studenti za rakví
pokračování ze strany 1 Na náměstí položili studenti rakev k nohám vládce moří Neptuna a uctili památku vzdělanosti minutou ticha.
Tak, jak to má být při každém správném pohřbu, rakev vyzdobili desítkami zapálených svíček a pohřebními květinami. Zde ukončili happening studentskou hymnou Gaudeamus Igitur.
„Pohřeb vzdělanosti jsme nemysleli jako nějakou demonstraci. Spíš jsme chtěli happeningem informovat lidi, upozornit je na to, co kraj chystá. A budeme pokračovat, chystáme se například promluvit i s krajskými zastupiteli. Rušit osmiletý gympl by bylo obrovskou ránou pro Frýdlantsko. I když třeba nic nezmůžeme, aspoň budeme mít čisté svědomí, že jsme udělali všechno, co jsme mohli,“ řekla za organizátory akce Charlota Dědková.
Krajský radní pro oblast školství Radek Cikl (ČSSD) už dříve prohlásil, že reforma ještě není definitivní.

Foto popis| SMUTEČNÍ PRŮVOD PROŠEL STŘEDEM MĚSTA. Studenti s rakví na ramenou vyšli od libereckého vlakového nádraží. První krátkou zastávku měli u Krajského úřadu Libereckého kraje, kde odevzdali petici a své připomínky k reformě. Došli na hlavní liberecké náměstí.


 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz