2020

úterý 21. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Hlídejte si peněženky! Evropská komise zasedá...

7.1.2020

 

Edvard Kožušník
Status je online

Edvard Kožušník

Managing Partner Justus Lipsius & Partners
8 článků 

U budovy Berlaymontu v Bruselu na Schumanově náměstí jsou první dny nového roku tradičně jen turisté. Fotí si obrovský plakát s heslem nové šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen. Z angličtiny, francouzštiny a holandštiny ho můžeme přeložit jako:
“Unie, která si klade vyšší cíle.”
Jak následující 5-letka ovlivní naše životy a ekonomiku celého regionu?
8. rokem žiji částečně v Bruselu a toto je má 4. komise. Jako český úředník jsem zažil 1. Barosovu, jako europoslanec 2. Barosovu a jako konzultant Junckerovu komisi. Jen naivové říkají, říká že vzdálená rozhodnutí bruselské bubliny nemají dopad na reálný život. Zároveň je pravdou, že my všichni máme možnost se na tomto rozhodování podílet.

Pokud se alespoň z části naplní, to co si Ursula von der Leyen předsevzala, tak to bude obrovská změna pro celý náš region a pro veškerý průmysl. Tato komise bude slovy klasika “fičák” a Junckerovo “vládnutí” bude s odstupem času vnímáno jako “udržbářské”. Podnikáte? Zaměstnáváte? Pozorně si prosím přečtete jednotlivé kapitoly budoucích změn.

 No alt text provided for this image

Zvláštní pozornost věnujte prvním třem kapitolám Nového evropského zeleného údělu. Překlad zní hrozně, ale o to zásadnější budou dopady na život nás všech. Zelená dohoda pro Evropu. Hospodářství, které pracuje ve prospěch lidí a Evropa připravená na digitální věk. Zjednodušeně řečeno, průšvih pro vše staré a příležitost pro něco nového.

Hrozba pro "to staré"
Výčet starého a zatím funkčního není komplikovaný. Seznamy takzvaného špinavého průmyslu můžeme vidět v ulicích na plakátech demonstrujících dětí. Doly, uhlí, doprava jako celek, odpadové hospodářství atd. Oříškem pro nás pro všechny bude "to nové". Bude se to týkat jak průmyslu, tak i spotřebitelů. Ti budou postaveni před jednoduchou otázku, zda jsou ochotni výměnou za tento nový úděl sáhnout hlouběji do peněženek, či zásadním způsobem změnit své spotřebitelské chování.

Příležitost pro "to nové"
Z pohledu Česka a celého středoevropského regionu je už dnes velkou výzvou zařazení jaderné energie na ten správný seznam. Pokud se tak nestane, přestaneme elektrickou energii nejenom exportovat, ale staneme se závislí na jejím dovozu se všemi ekonomickými a geopolitickými dopady.

Příležitostí může být aktivní přistup ve vývoji systémů ukládání energie nebo nových technologií schopných efektivně zpracovat odpady. Samostatnou kapitolou je a bude doprava. Naše země je závislá na automobilovém průmyslu a pokud nebudeme aktivní při změnách, které chce přinést nová komise Ursuly von der Leyen, tak na tom můžeme hodně prodělat. S novou komisí v Bruselu bude platit modifikace lidového rčení:

“Hlídejte si peněženky! Evropská komise zasedá…”
Vedle zástupců vlády a zaměstnanců by se měli mít na pozoru všichni, jak podnikatelé, tak spotřebitelé. Už dnes je na stole Plán práce komise pro následující měsíce a všichni, kteří hájí naše zájmy by se měli aktivizovat.

Český svaz průmyslu a dopravy v tom má jasno: “Plán na přechod k uhlíkové neutralitě, jak ho Komise představila, bezpochyby ovlivní řadu aspektů našeho života. Pro průmysl bude znamenat spoustu nemalých výzev a samozřejmě i příležitostí. Předpokládá nejen zásadní transformaci českého průmyslu, ale rovněž hlubokou změnu vzorců spotřebitelského chování”. Podobně, ale ze strany zaměstnanců se k nové komisi vyjadřuje šéf odborové centrály Josef Středula. Možná jsem to v novoročním projevu přeslechl, ale vedle investičního plánu předsedy vlády Andreje Babiše mi chybí strategie České republiky. Česka, která by využilo potenciál nové politiky Evropské komise. Taková strategie je dnes důležitější než výstavba sportovních areálů.

 
 

 

Edvard Kožušník

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz