2020

pondělí 20. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Hračky z Jizerek přežily války i čínskou expanzi

3.4.2018

Jizerskohorská továrna přestála dvě světové války, plánované socialistické hospodářství, expanzi levného čínského zboží i světovou ekonomickou krizi. Letos slaví pod jménem Detoa stodesáté narozeniny.

Jojo, slavná hračka pro děti a dospělé, která létá na provázku nahoru a dolů jakoby symbolizovala 110 let starou historii albrechtické firmy Detoa. V roce 1908 ji založil továrník Johann Schowanek a rychle ji přivedl k prosperitě.

„Firma to neměla lehké, ale přežila dvě světové války a také divokou privatizační vlnu v první polovině devadesátých let minulého století,“ říká Jaroslav Zeman, ředitel společnosti Detoa.

Na geniálně jednoduchou hračku jojo, dva dřevěné disky houpající se na provázku, vsadil Schowanek po první světové válce. „Na joju hodně zbohatl a proslavil ho v Československu a také v okolních zemích,“ tvrdí Zeman. „Ale později na joju také prodělal. Nechal ho vyrobit příliš mnoho a móda joja skončila ještě dříve, než Schowanek stačil své zásoby prodat.“

Ze Schowankovy firmy se za socialismu stal národní podnik Tofa Albrechtice a patřil mezi výstavní skříně totalitního režimu. Výrobky exportoval do socialistického bloku, ale také do vyspělých takzvaných kapitalistických zemí. Po roce 1989, kdy se do Česka vrátila demokracie a tržní hospodářství, se také Tofa stala soukromou společností a získala nový název Detoa.

Před dvaceti lety její roční tržby dosahovaly 150 milionů, za deset let se ale všechno zhouplo jako Schowankovo jojo. Světová a tuzemská hospodářská krize a levná čínská konkurence srazila v jedné době obrat albrechtické firmy na polovinu. „V posledních třech letech ale naše tržby rostou každoročně o osm a půl procenta,“ tvrdí Zeman. „Loni jsme se dostali zhruba na sto pět milionů korun. Díky mírnému zisku můžeme kromě jiného nakupovat nové lepší stroje.“

Schowankova joja z jeho bývalé továrny nezmizela. Vznikají tam stále, byť v pozměněné podobě. Na některých z nich jsou hlavy pohádkového Krtečka ze slavného seriálu režiséra a výtvarníka Zdeňka Milera. Detoa vlastní na Krtečka autorská práva.

„Děláme přibližně šest set druhů výrobků a sto deset let od vzniku továrny slavíme letos také retrohračkami,“ upozorňuje Zeman. „Dlouhou tradici má třeba mačkací figurka žáby.“

Dávnou éru továrny připomínají i dřevěné korálky. Jejich navlékáním vznikají například kabelky. Předlohy pro ně pocházejí ještě z první republiky, kdy je v Albrechticích dělal továrník Schowanek. Dřevěné korálky ze společnosti Detoa se v současné době vyvážejí hlavně do Japonska. Detoa asi tři pětiny své produkce vyveze, zbytek zůstane v tuzemsku. „Hodně zboží od nás bere velká německá firma Ravensburger,“ podotýká Zeman.

Albrechtické výrobky jsou z tvrdého dřeva javorů, habrů a buků. Detoa vozí kmeny nejen z Jizerských hor a okolí, ale až z jižního Slovenska a kamiony pro ně vyráží rovněž k polské Jelení Hoře. Na rok potřebuje albrechtická továrna 3 000 až 3 500 metrů krychlových dřeva. Trvá až dva a půl roku, než z klád vznikne hračka. Musí totiž co nejvíce vyschnout. Detoa si přivydělává prodejem dřeva nezužitkovaného při výrobě hraček a také pianových mechanik pro společnost Petrof. „Pro hračky se hodí maximálně patnáct procent dřeva z nakoupených kmenů. Zbytek končí v odpadu,“ prozrazuje Zeman. „Většinou nám slouží k vytápění továrny. Kdybychom museli místo dřeva kupovat dražší plyn nebo koks, výrobu bychom neutáhli a museli bychom skončit.“ Detoa zaměstnává kolem 170 lidí. Do továrny dojíždějí hlavně z Tanvaldska, ale i z Jablonce nad Nisou. „V poslední době nám pomáhá, že v Česku rostou příjmy a přibývá maminek, které kupují svým dětem spolehlivé hračky,“ poznamenává Zeman.

Detoa se řadí mezi cíle, kam míří turisté. V továrně se ukrývá muzeum hraček, kam ročně zavítá kolem 25 tisíc návštěvníků. Ti si navíc mohou udělat svou vlastní hračku.

V továrně vyráběli i součástky pro německé kulomety

I chmurné časy obsahuje stodesetiletá historie albrechtické firmy, jež nesla jména Schowanek a Tofa a dnes dobývá svět hraček jako Detoa. Během druhé světové války se v ní totiž nevyrábělo zboží pro radost dětí, ale díly do pustošivých zbraní pro nacistické Německo.

Šlo o lafety pro letecké kulomety a přídavné palivové nádrže, díky nimž přinášely bombardéry Göringovy Luftwaffe zkázu do Londýna a dalších britských měst. V Albrechticích vznikaly rovněž díly pro obávané střely s dlouhou dráhou letu V2.

„Armádní zakázky tehdy tvořily tři čtvrtiny výroby,“ říká majitel společnosti Detoa Jaroslav Zeman. „Rodina továrníka Schowanka měla dobré kontakty na říšského maršála letectva Hermanna Göringa, z čehož firma těžila. Během války vyrobila dvacet pět tisíc lafet pro letecké kulomety.“

V továrně, kde se v dobách míru rodily dřevěné perle, knoflíky a dřevěné hračky, pracovalo za války dvě stě padesát kovodělníků. Ve firmě navíc museli dřít muži ze zajateckého tábora. Přídavné palivové nádrže pro německé bombardéry z jizerskohorské továrny byly z lehké překližky, aby je letadla unesla a mohla se díky nim vrátit zpátky za kanál La Manche. „Když bombardéry odčerpaly z překližkových nádrží benzin, shodily je dolů,“ dodal Zeman. Firma Schowanek vytvářela za války rovněž dřevěné modely tanků, obrněných transportérů, bitevních lodí, letadel a ponorek, které nasazovali spojenci do boje proti nacistické třetí říši. „Makety byly v měřítku jedna ku padesáti a piloti Luftwaffe se na nich učili poznávat ruské, americké, britské a francouzské zbraně, aby neútočili na vlastní vojáky,“ prozradil Zeman.

Detoa získala fotografie o válečné výrobě v Albrechticích, ale patří jí i jedna překližková palivová nádrž pro bombardéry. „Máme dva modely tanků a koupili jsme jeden model letadla,“ poznamenal Zeman. „Jaroslav Juřík z Desné nám daroval model lodi.“

Kromě Muzea válečné výroby a Muzea hraček se ve firmě Detoa ukrývá také muzeum věnované Rudolfu Burkertovi a ostatní zimním olympionikům z Jizerských hor. Český Němec Burkert získal pro Československo první olympijskou medaili. Vybojoval ji v roce 1928 ve skoku na lyžích ve Svatém Mořici. V Albrechticích se nachází hlavně velké plato s Burkertovými medailemi. Ve stálé výstavě v albrechtické továrně se ocitly i další vzácnosti z Burkertovy pozůstalosti jako závodní lyže a boty, poháry, desetikilogramová socha a poděkování za olympijský bronz od pražských radních s podpisem uznávaného primátora Karla Baxy. (ouš)

Miloslav Lubas - MF DNES

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz