2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Hyde park

9.4.2010

Hyde park je název parku v Londýně, který se vžil pro otevřenou a svobodnou výměnu názorů. Česká televize tak nazvala pořad, ve kterém diváci mohou prostřednictvím telefonátů, textových zpráv nebo facebooku klást otázky pozvanému hostovi. Nedávno jsem měl tu čest být osobně hostem tohoto televizního Hyde parku. Byla to tedy příležitost pro diváky klást mi, nutno dodat, že většinou nepříjemné, otázky, ale byla to i velká zkušenost pro mě. Uvědomil jsem si, jak citlivá jsou pro veřejnost témata spojená s daněmi, náhradami a s příjmy, respektive s výdaji domácností. A uvědomil jsem si také, kolika mýty je tato záležitost opředena, někdy, bohužel, i s přispěním některých médií.


Několik dotazů, které mi diváci Hyde parku položili, se týkalo zdravotnických poplatků a bylo zřejmé, že tito diváci velmi ostře s poplatky nesouhlasí. Já se pokoušel vysvětlit, že třicet korun pro většinu z nás nejsou žádné velké peníze, to je dnes například v centru Prahy nebo v Liberci půllitr piva. Ve svém součtu ale tyto regulační poplatky dělají miliardy,
miliardy, které naše zdravotnictví tak zoufale potřebuje. Je to téměř na úrovni obyčejných kupeckých počtů. Malé příspěvky ve svém součtu vytvoří velká čísla. Samozřejmě, že sociální systém nemůže být jen o počtech. Proto byly do zákona o regulačních poplatcích a do jeho pozdějších novel zakomponovány mechanismy, které brání tomu, aby opravdu chudí, potřební a chronicky nemocní na poplatcích prodělali. Ony ušetřené miliardy například umožňují špičkovou léčbu, náročné operace pro všechny a bez často fatálních čekacích lhůt. To vnímám jako velmi důležité a významné. Paradoxně tolik diskutované poplatky umožňují tuto lepší péči a rychlejší operace naprosté většině z nás. Poplatky tedy pomáhají většině, na úkor vyvolených.

Je zřejmé, že zdravotnictví a také samotné regulační poplatky se opět stávají volebním tématem. Je škoda, že se uplatňuje populismus a nota na přirozenou lidskou nechuť vydávat peníze tam, kde to dříve nebylo zdánlivě nutné. Protože pokud dnes levicové síly slibují zdravotnictví bez poplatků, berou našemu zdravotnictví miliardy korun. Ano, tyto peníze je možné vzít z rozpočtu, ale ony tam budou chybět. To jánošíkovské „vezmeme bohatým a dáme chudým“ dneska už
neplatí. Protože bohatství nás všech je závislé na zodpovědnosti nás všech, představa, že peníze lze někde někomu vzít, je lživá. Věřím, že si to většina z nás uvědomí a že většina z nás je zodpovědná. Nemám teď na mysli zodpovědnost s volebním lístkem v ruce. Mám na mysli zodpovědnost při úvahách, jestli našich osobních třicet korun je víc než společné miliardy.

Kalendář Liberecka

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz