2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Jak se žije v Liberci?

23.3.2009

Především mi vadí jedna věc: nedostatek objektivity. Liberec se za poslední desetiletí neuvěřitelně změnil k lepšímu po všech stránkách kvality života. To, co je nejvíce markantní, je stavební boom, který se s Jabloncem nedá nesrovnat. Kdo ještě pamatuje střed města a vzpomene si, jak to vypadalo třeba na konečné tramvaje, jak vypadalo Šaldovo náměstí, budova magistrátu a další místa v centru, musí vidět (chce-li), že je ten posun k lepšímu značný. Jako pozitivní osobně hodnotím i zbourání nepříliš starého obchodního domu Ještěd a jsem si jist, že si občané Liberce na lepší rychle zvyknou. Liberec má z architektonického hlediska hlavu i patu a snoubí se zde praktičnost, funkčnost i estetika ve vzájemné shodě. Navíc, z pohledu souseda, mohu jen závidět možnosti kulturního vyžití, celkového prostředí ve městě a v neposlední řadě možnosti z pohledu spotřebitele. Nakonec jsem zákazníkem libereckých nákupních center, které u nás postrádáme.

Nechci, aby byl můj článek vnímán jako obhajoba rčení, že účel světí prostředky a že mi nezáleží, zda v čele městské samosprávy stojí zkorumpovaní politici nebo křišťálově čisté osobnosti. Nejsou takoví. A my nejsme také jen dobří či špatní, ale od každého kousek a jak nám to situace dovolí, převládá v nás jedno či druhé. Obecně je praxe jiná a v mnohém ohledu je třeba brát za pravdivou definici, že politika je uměním možného. Pokud je, a není to specialita česká či jen evropská, nastaven takový systém přerozdělování zakázek a finanční proudění formou dotací a podobnými metodami, pak samozřejmě vždycky někdo využije situaci pro sebe. To však neurčuje chování nějakého politického či jiného subjektu, ale je to pevně zakódováno v povaze člověka. Jenom naivní a světa neznalí snílci si mohou myslet, že je tomu jinak a upřímně řečeno neznám nikoho, kdo by nějakou formou nechtěl ukousnout ze společného koláče větší sousto. Denně slýchám o novinářích , píšících na zakázku. Přilepšení si. Bohužel je to obecný jev, který nevynechává jediný obor činnosti. Každý z nás se snaží. Problém je, že maskuje-li se sousto pěkným akceptovatelným obalem, je to v pořádku. Například poplatky u lékaře. Každý, kdo volil neplacení a každý, kdo si nechá od kraje uhradit tento poplatek, ujídá ze společného a vědomě poškozuje systém a ty, kteří doplácejí na snížený objem prostředků ve zdravotnictví. Z mého pohledu je pro veřejnou funkci nejdůležitější vlastností erudovanost, profesionalita a schopnost pohnout obecně prospěšné věci kupředu. Pokud s tím ostatním chceme opravdu něco udělat, pak změňme systém a zaveďme centrálně jiný způsob financování, ale nemluvme o jednotlivostech.

Zlobí mne, když se stále soudí bez rozsudku. Za poslední měsíce vyšla série článků o hospodaření kolem mistrovství. Mnozí novináři píší o korupci, "cinknutých" výběrových řízeních a chybách v účtování s naprostou samozřejmostí a pracují s tématem jako s hotovým závěrem. Pak se ale v textu objeví souvětí: "...Zda byl v Liberci při výběrových řízení porušen zákon o veřejných zakázkách či se dokonce úmyslně podvádělo, zveřejní antimonopolní úřad během několika měsíců. Definitivní výsledky můžou být známy i za více jak rok..." tedy žádný závěr, nicméně v článcích tato "drobnost" není brána v úvahu. Klidně se píše dál ve stylu: "Syner napojený na ODS prostavěl před MS stamiliony". Pokud někdo získá zakázku za stamiliony, pak opravdu stamiliony prostaví. To by mělo být i hlupákovi pochopitelné. Vsadím krk na to, že kdyby byla ve vedení města po léta ČSSD, ohlašoval by titulek "Syner napojený na ČSSD...". Novinář vždycky dokáže nakřivit zrcadlo tak, aby odráželo skutečnost v požadovaném úhlu. Co je skutečnost? A co je napojení? Když budu mít pravicový názor, jsem také "napojen" na Syner?

Já bych přál libereckým, aby více užívali rozumu a méně emocí při posuzování všeho, co se kolem nich děje a píše. Na šampionátu vydělal Liberec a jeho občané. Řidiči, studenti, důchodci, kdekdo... a pokud něco nebylo v pořádku, nechť se to řeší soud, ÚHOS a další kompetentní.
 

Milan Paldus

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz