2020

pátek 17. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Ministr Kuba a senátor Zeman: Zastavte byznys s chudobou v ubytovnách

10.4.2013

Ten sem mimo jiné přijel řešit otázku sociálního bydlení v rizikových oblastech. Ubytovny, kde často bydlí hlavně Romové, totiž nejenom vysávají státní rozpočet, ale vznikají z nich ghetta. V regionu se tak děje například na Tanvaldsku, ale problémy s ghetty má i Liberec.

"Ti lidé tam jsou v situaci, že jsou rukojmími nějakého majitele ubytovny, který profituje ze státních příspěvků na bydlení. Tohle je riziková oblast a měli bychom ji ve vládě řešit," uvedl v Jablonci Kuba.

Dodal také, že toto téma nakousl i na nedávné schůzce se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. "Poprosil jsem ji, aby mi k tomuto problému vypracovala nějaký materiál a chci se pak s ní o tom bavit," doplnil ministr.

A jak celý ubytovací byznys funguje? Ceny za ubytování v domech, které jsou často v nevyhovujícím stavu, bývají přemrštěné. Někdy se vyšplhají až na deset tisíc korun pro čtyřčlennou rodinu. Ta na nájem nemá, a tak musí žádat stát o příspěvky na bydlení.

"Doplatky směřují rovnou na konta majitelů domů nebo ubytoven. Průměrný doplatek na jednu vyplacenou sociální dávku se měsíčně blíží ke 3 500 korun," prohlásil nedávno ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni Lukáš Průcha. Doplatky pak chodí na účty majitelů ubytoven.

Senátor: Tohle nejsou podnikatelé, ale paraziti na státu
Daleko ostřejší slova k tomuto byznysu našel včera senátor a starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman. Majitel prosperující továrny na hračky Detoa se netají tím, že by chtěl problémy se sociálně slabými a zejména Romy řešit.

O majitelích ubytoven mluví jako o pijavicích na státním rozpočtu.

"Tohle nejsou žádní podnikatelé, ale s prominutím vydřiduši. Romové jsou jen jejich výrobní prostředek k obohacení. Sociální bydlení ano, ale ne za sedm, deset tisíc, ale za tři, čtyři i s energiemi. Ty příspěvky na bydlení musí stát regulovat. Jinak to bude jen super byznys za podpory státu," řekl Zeman, který Kubu do Jablonce pozval.

K řešení chce sehnat alespoň deset, patnáct členů parlamentu, aby se tímto faktem začala dolní komora zabývat.

O problému ubytoven a tím vznikajících ghett hovoří aktuálně vydaná zpráva takzvané Václavíkovy komise z Člověka v tísni. Ta upozorňuje na problém vznikajících ghett nejenom na například chudém a nezaměstnaností trpícím Tanvaldsku, ale i ve stotisícovém Liberci.

"Ve městě se nacházejí čtyři ubytovny a čtrnáct domů, kde se lidé z okraje společnosti nahromadili. Tísní se jich tam zhruba 1 100," stojí ve zprávě. Lidé tu pak často žijí tak chudě, že roste počet krádeží základních potravin i mýdla.

Celý článek naleznete ZDE

Zdroj: iDnes.cz, autor: Martin Trdla

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz