2020

pátek 17. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Ministr Kuba udeřil na TOP 09: Nejste strana. Jste jen dobrý mocenský nástroj

10.4.2013

 Zaměstnanost v regionu či pokles voličských preferencí ODS řešil na své návštěvě Jablonecka v úterý 9. dubna ministr průmyslu Martin Kuba. Na adresu TOP 09, která ODS podle předvolebních průzkumů předstihla, prohlásil: „TOP 09 není nejsilnější pravicovou stranou. Není totiž vůbec stranou. Je jen velmi dobrým politickým nástrojem,“ mínil.

Na cestě ho doprovázel jeho hostitel, senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman. Na přetřes přišla i problematika narůstajícího počtu ghett sociálně vyloučených a nekalé praktiky majitelů ubytoven, kde tito lidé žijí. „Nechávají je bydlet v lepších garážích,“ mínil senátor.

Topka není klasická strana

Ministr průmyslu Martin Kuba se vyjádřil k předvolebním průzkumům, podle kterých TOP 09 předstihla ODS. „Je to dle mého jen dočasné. Přičítám to fenoménu Karla Schwarzenberga v období prezidentských voleb. Myslím, že TOP 09 není nejsilnější pravicovou stranou. Není totiž vůbec stranou. Je jen velmi dobrým politickým nástrojem,“ objasnil.

Naproti tomu ODS je dle jeho názoru strana s dvacetiletou tradicí, která může mít svá lepší a horší období. „Pokles našich preferencí je pro nás výzva, abychom se více zaměřili na své voliče. Každý z nás si to musí rozebrat, včetně vedení strany,“ zdůraznil. „Rok a půl do voleb je však politická věčnost,“ poukázal na skutečnost, že v době konání parlamentních voleb může býti všechno jinak.

I podle senátora za Jablonecko Jaroslava Zemana má z dlouhodobějšího hlediska ODS pevnější základy. Topka se podle něj skládá z frakcí - Schwarzenbergovců, Starostů a Toplánkovců. „Co je to vlastně Topka? Rozhodně to není jednolitá strana. Největší slávu jim dělají Starostové. Což je geniálně sestavený mančaft se samočistícím procesem. Mám je hodně rád a jsou mi blízcí,“ uvedl hlavně na adresu Starostů v Libereckém kraji, kteří vyhráli krajské volby. „Rozhodně ale není národ zblázněný do Kalouska s Drábkem,“ vypozoroval senátor Jaroslav Zeman.

Drábek na nás posílal samé kontroly

Jako podnikatel - Zeman je majitelem prosperující továrny na hračky Detoa - si i rýpnul do Ministerstva práce a sociálních věcí, které donedávna řídil Jablonečan Jaromír Drábek. „V době krize, kdy se už tak firmám nevede dobře, na nás posílali jednu kontrolu za druhou,“ postěžoval si.

Chudých ghett přibývá

Stejně jako v jiných částech Česka, i v Liberci zjistili, že jim zde narostl počet míst, kam se uchýlili lidé z okraje společnosti. Jsou zde čtyři ubytovny a čtrnáct domů, kde se tísní jedenáct set lidí. Do těchto neutěšených podmínek je zahnala chudoba. Kvůli nízkému vzdělání těžko shánějí práci i jiné důstojnější bydlení. I když nejen proto. „Když majitel bytu zjistí, že jste Rom, rozhovor s vámi rychle ukončí,“ upozornil Lukáš Průcha, ředitel Člověka v tísni v Liberci.

Lidé jsou rukojmí majitelů ubytoven

Proto těmto lidem nezbývá, než přežívat v často nevyhovujících podmínkách na ubytovnách za přemrštěné nájemné čítající až deset tisíc korun měsíčně. Sociálně slabé rodiny na takový nájem nemají, a tak doplatek majitelům ubytoven věnuje stát.

Pobíráš dávky, tak jdi zametat

Razantně se k dlouhodobě nezaměstnaným vyjadřuje Jaroslav Zeman. „Pobíráš dávky, tak jdi aspoň sto hodin měsíčně zametat, ať získáš pracovní návyky,“ opakoval svůj názor v Jablonci.

„Když stát něco platí, musí si stanovit svoje podmínky,“ domníval se. Což se týká i sociálního bydlení na ubytovnách. „Bydlení musí odpovídat tvému pracovnímu výkonu. Když neděláš, tak holt bydlíš v ubytovnách. Na druhou stranu není normální v nich platit nájem sedm až deset tisíc, ale tak tři, maximálně čtyři tisíce včetně energií,“ sdělil senátor.

Je rozhodnutý sehnat v Parlamentu deset až patnáct spřízněných zákonodárců, aby se tímto problémem začala zabývat Poslanecká sněmovna. „Je mi jasné, že i díky tomu, že jsem tyto věci otevřeně pojmenoval, mě lidi zvolili do Senátu. Dostávám na toto téma dopisy z celé republiky. Proto se tomu věnuju a pokusím se ty změny prosadit. Nevím, jestli se mi to podaří, ale budu o to usilovat,“ slíbil pro Parlamentní listy.cz.

Jsou to pijavice. Nechávají spát lidi v lepších garážích

Co se týče případné regulace nájemného v ubytovnách se však může, hlavně v pravicové části politického spektra, objevit argument, že se tím omezuje soukromé podnikání. Tuto předpokládanou námitku však Zeman odmítá. „Tito majitelé ubytoven, kteří nechávají spát lidi v lepších garážích, jsou pijavice na státním rozpočtu,“ je přesvědčen.

Práce není. A pokud je, tak ne pro Roma

Z jiného úhlu pohledu se ve svém blogu na Idnes.cz na lidi žijící v ghettech podíval romský hudebník a publicista Patrik Banga. Vzpomněl na své dětství. „Vyrostl jsem v době, kdy kolem mě museli všichni pracovat. Přišlo mi normální, že to tak je,“ popsal. Dnešní děti vyrůstající v ghettech však podle něj vidí jinou realitu. „Otec a matka práci nemají. Často proto, že se jim nechce makat. Sociální systém je mnohdy štědřejší, než soukromý podnikatel, zaměstnavatel. Většinou ale proto, že práci nemají šanci dostat. Není. A pokud je, není pro Roma.“

Vyvrací i názor, že početná romská rodina dostane na dávkách desítky tisíc v hotovosti a všechno prohrají na automatech či utopí v chlastu. „Realita je taková, že většinu peněz spolkne pro mne zcela nepochopitelně vysoký nájem v ubytovnách a co zbude, dostane rodina na jídlo, vysvětlil Patrik Banga.

Autor: Oldřich Szaban, Parlamentní Listy

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz