2024

26. května


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Nevolte ČSSD, vyzval Vlk. Církvi jde o peníze, reagoval Paroubek

5.6.2009

PRAHA - Kardinál Miloslav Vlk tvrdě odsoudil strany a politiky, kteří způsobili březnový pád vlády Mirka Topolánka. Tito lidé podle hlavy českých katolíků jednali nezodpovědně a v Evropském parlamentu proto nemají co dělat.
Na kardinálova slova zareagoval předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Je nám líto slov kardinála Miroslava Vlka pronesených těsně před Evropskými volbami a vyzývající, aby lidé v těchto volbách nevolili ČSSD kvůli vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě," píše Paroubek v tiskové zprávě a plete křestní jména Miloslav a Miroslav.

V prohlášení ale přitvrzuje. "ČSSD však zároveň chápe, že tato slova nejvyššího představitele katolické církve jsou motivována majetkovými zájmy katolické církve a bojem za vyplacení téměř 270 miliard korun z prostředků českého státu," tvrdí Paroubek. "Díky pádu Topolánkovy vlády totiž nedojde k církevním restitucím v této podobě."

Podle Vlka nelze volit politiky, kteří "zbourali" vládu
Kardinál voličům doporučil, aby k volbám určitě šli, ale pečlivě vybírali, koho budou volit.

"Při volbě je nutné dobře vážit koho volit. V poslední době se řada stran a politiků v našem veřejném životě, při bourání vlády a při dalších příležitostech projevila zcela nezodpovědně. Takové politiky nelze do evropského parlamentu volit. To je nutné dobře rozmýšlet, jinak by to byla od nás velká nezodpovědnost. Je třeba hledat mezi kandidáty takové, kteří jsou zárukou, že budou zastávat duchovní a křesťanské hodnoty. Tedy určitě jít k volbám a vybírat opravdu zodpovědně," stojí v článku s názvem "Volby do Evropského parlamentu", který Vlk vyvěsil na svém webu kardinal.cz necelých 48 hodin před otevřením volebních místností.

Celý text kardinála Vlka:

Volby do Evropského parlamentu
 

Evropská unie, naše předsednictvo, Lisabonská smlouva – to jsou témata, která poslední dobou plní stránky novin i pořady ostatních médií. Sám jsem se spolu s představiteli různých křesťanských vyznání i s významnými zástupci dalších náboženství nedávno účastnil kolokvia s čelnými představiteli Evropské unie na téma světové finanční krize. Při té příležitosti jsem se setkal s někdejším přítelem předsedou Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) biskupem Adrianem van Luynem. Ve dnech blížících se voleb do Evropského parlamentu je evropské téma nyní zcela přítomné i v mé mysli. U nás je toto téma bohužel dlouhodobě zpochybňováno i nejvyššími představiteli naší politické scény. Vím dobře, že vztah veřejnosti k politice obecně je mnohdy neudržitelným stylem jednání politiků či vývojem konkrétní stranické politiky bohužel značně zdiskreditován. Křesťan se však nemůže nechat těmito skutečnosti odradit od své povinnosti a spoluzodpovědnosti, která je i tady dána evangeliem.

Mnohokráte zaznělo z úst samotného Svatého otce připomenutí politické zodpovědnosti křesťanů ve společnosti. V loňském roce na vatikánském rozhlase hovořil na téma Evropské unie Mons. Aldo Giordano, bývalý sekretář Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), dnes stálý pozorovatel Svatého Stolce při Radě Evropy ve Štrasburku. Zdůraznil, že se „čeká hlas církve“ a že by „církve měly nabídnout společný příspěvek…“. A výše zmíněný předseda COMECE vyzývá věřící jménem biskupů členských zemí EU, aby šli k volbám. Zdůrazňuje, že „Evropané musí převzít spoluzodpovědnost za to, jakou podobu bude EU mít“. A připomíná zvláště středoevropským státům, že „svobodné“ volby jsou po tolika letech smutných zkušeností s nesvobodou důležitým privilegiem. A také delegát naší biskupské konference v COMECE biskup Václav Malý tuto povinnost důrazně připomíná (viz www.apha.cz).

Při volbě je nutné dobře vážit koho volit. V poslední době se řada stran a politiků v našem veřejném životě, při bourání vlády a při dalších příležitostech projevila zcela nezodpovědně. Takové politiky nelze do evropského parlamentu volit. To je nutné dobře rozmýšlet, jinak by to byla od nás velká nezodpovědnost. Je třeba hledat mezi kandidáty takové, kteří jsou zárukou, že budou zastávat duchovní a křesťanské hodnoty. Tedy určitě jít k volbám a vybírat opravdu zodpovědně ...

Kardinál Miloslav Vlk
(zdroj: kardinal.cz)

Vstup do kampaně je bezprecedentní
Viníky pádu Topolánkovy vlády kardinál přímo neoznačil. Jeho slova ovšem zjevně dopadají především na hlavy sociálních demokratů Jiřího Paroubka, komunistů a přeběhlíků z ODS a Strany zelených, kteří 24. března vládu svými hlasy potopili. Bývalí občanští demokraté Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel přitom usilují o vstup do Evropského parlamentu na kandidátce Libertas.cz, exzelená Olga Zubová zase za nově vzniklou Demokratickou stranu zelených.

Podle Paroubka by církve měly být apolitické. "Vstup kardinála Vlka do předvolební kampaně proto považujeme za nešťastný, bezprecedentní v novodobé historii ČR a neslučující se s posláním církví," prohlašuje Paroubek.
 

Převzato z portálu Lidovky.cz

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz