2023

pátek 3. února


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Oranžovo-odborářský řev podporovaný lobby vydavatelů stravenek

11.5.2011

Není to tak dávno, kdy zastánci "ožebračovaných" zaměstnanců hlomozili po ulicích v důsledku chuti Topolánkovy vlády zrušit paralelní platidlo - stravenky. V čele rozhořčených odborářů stálo jen naoko zaniklé ROH (pro mladší přeložím - revoluční odborové hnutí). Toto hnutí se v revolučním kvasu roku 1989 přetavilo do spolku přejmenovaného na ČMKOS, ale je to jen přemalovaný vývěsní štít. Tento spolek disponuje rovněž rozsáhlým aparátem, finančními zdroji a sídlí v té samé obludné budově na Žižkově. Akorát že dnes není převodovou pákou KSČ, nýbrž ČSSD, o čemž svědčí vydatné zastoupení odborářů-socialistů v parlamentu, senátu ba dokonce v parlamentu Eurosajuzu.

Tehdejší vláda Mirka Topolánka za vydatné pomoci lobbistů pod vedením vrchního lobisty Dalíka nakonec od svého záměru couvla a stravenky, okolo nichž je asi zajímavý byznys, zůstaly zachovány. A jako obludné deja vu tu máme odborářský hlomoz zase, protože ministr financí Miroslav Kalousek plánuje od roku 2013 zrušit stravenky. A jako minule, odboráři mají vydatné pomocníky. Zaměstnavatele, restauratéry a ČSSD. Ti tvrdí (nevím kde to číslo vzali), že o práci přijde na 32 000 lidí.

Kalousek ale chce zrušení stravenek vykompenzovat zavedením tzv. zaměstnaneckého paušálu, který by měl představovat 250 korun měsíčně, protože podle něj jsou stravenky nesmyslnou výjimkou, která je osvobozena od daní. Soudruzi odboráři však prohlásili, že pokud se Kalousek neumoudří, vyhlásí generální stávku.

A tak si kladu otázku, jak to vlastně je s těmi stravenkami. Byl jsem totiž v místním Kauflandu svědkem, kterak u kasy platil stravenkami nakupující, jehož nákup byl zaznamenáníhodný. Pán měl ve vozíku 2 kastle piv, několik lahví rumu čili eurotuzemáku a několik kartonů Marlborek. A tak jsem si byl jsem si nucen položit otázku po smyslu této stravenkové vymoženosti. Já myslel, že stravenky jsou určeny na to, aby se pracovník mohl v pracovní době stravovat. Pivo a rum s Marlborkami asi moc výživné nejsou, ale firmám co s nimi obchodují je výživa pracujících nechci-li říci u čeho, tak přinejmenším šumafuk. Skoro bych řekl, že to nebyly stravenky, ale pivenky, rumenky a marlborenky. Notorické gamblery by mohl zaměstnavatel ocenit automatenkami. Tato idea by se dala rozpracovat a pánové co nejsou dostatečně sexuálně saturováni by mohli být oceněni i lehkoženkami.

Co vše by mohlo být využito jako zaměstanencký benefit jistě napadne každého dle nátury a očekávám v tom směru podnětnou diskuzi. Tak by se také předešlo jevům, kdy na služební cestě po návštěvě baru a půjčovny děvčat, požadoval pracovník obsluhu podniku s fujtajblovými šantánovými lucerničkami rozepsat účet na kafe a na chlebíčky.

A tak při Kalouskem plánovaných změnách opět očekávám oranžovo-odborářský řev podporovaný lobby vydavatelů stravenek. To, že Kalousek chce tyto stravenky nahradit paušálem, nikdo nebere na vědomí. Byznysmeni se stravenkami proto, že jim hrozí ztráta kšeftu, odboráři a socani proto, že se jim to hodí do politického krámu.

Opravdu je zrušení stravenek a jejich náhrada finančním paušálem důvodem k výhrůžkám generální stávkou? Je to opravdu fascinující důvod, pro který chce vyrazit pan Zavadil and his boys do ulic. Mohli by tak učinit za zvuku Internacionály s recitací soudružky Švorcové - přijde den, z dolů jde oheň a dým, přijde den, zúčtujem spolu.

Psáno pro blog.iDnes.cz

 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz