2024

úterý 5. března


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Paroubkova ČSSD v říši průzkumů

25.6.2009

Na Jiřího Paroubka, který si možná ještě spíše než „Český papaláš“ zaslouží titul „Cassius Clay české politiky“, dopadají rány egyptské. Jsem člověk zlomyslný, a tak přesto, že je to můj bližní, mu je přeji.
První nadělení byla prohra ve volbách do EP. Sama o sobě by žádnou katastrofu neznamenala. Vítězství ODS se předpokládalo, i když ne tak výrazné. Souviselo s nízkou volební účastí. O zvýraznění porážky se postaral jen pouze předseda ČSSD svými chvástavými předvolebními řečmi.

První průzkum preferencí pro volby do PS (agentura Median) pak znamenal pro ČSSD uklidnění. ČSSD stále přesvědčivě vedla. Vadou na kráse bylo, že ho pořídili v druhé polovině května, těsně před tím, než se preference strany začaly propadat. Bylo to jakési analgetikum.

Následoval průzkum spřátelené agentury STEM. Ten vznikl už po volbách. Preference obou stran se vyrovnaly, útěchou pro ČSSD bylo, že s komunisty v zádech by mohla po volbách suverénně vládnout.

Nepříznivým signálem byl pro ČSSD i další průzkum STEM: měřil popularitu „osobností“ v politice. I ten je třeba brát s velkou rezervou: populární bývají ti politici, kteří nedělají nic, buď proto, že ještě nic udělat nestihli, nebo plánovitě. Straničtí lídři mají proto minimální šanci být nejúspěšnějšími, zvlášť když ztratí nimbus opozičního rebela. A to se Paroubkovi stalo. Propad osobní popularity a pokles stranických preferencí je ovšem dohromady už jakýsi znepokojivý signál.

A nakonec nejnovější průzkum CVVM: podle volebního modelu vede teď ODS nad ČSSD o 5 procent. Paroubek by sice byl pořád schopen s komunisty v zádech vytvořit „menšinovou vládu“, ale nanejvýš s většinou jednoho hlasu (docela bych mu to přál). Tento přepočet je velmi problematický, protože do parlamentu by se údajně dostala Strana zelených, a to jedině díky tomu, že TOP 09, její faktický vážný konkurent, se v průběhu průzkumu se teprve představila.

Analytici z CVVM označují propad ČSSD za pochopitelný. Výrazné volební vítězství poznamená prý příznivě následné preference vítězné strany. Úplně to nesedí: po daleko triumfálnějším vítězství v krajských a senátních volbách ČSSD stoupla o 6%, ODS klesla o 2,5. Nyní ODS sice stoupla taky o 6%, ale ČSSD klesla o 8%.

Pozoruhodné je, jak na signály reaguje bezprostřední okolí „pána průzkumů“. Dr. Rath prohlásil: „Před evropskými volbami jsme byli terčem nevybíravého útoku ODS, její negativní kampaň bohužel zabrala, zatímco naši jsme pod vlivem médií potlačili. Čili: naše chyba je, že jsme nedokázali být dost velcí sprosťáci, a mohou za to média. Uznání pro média je v tomto případě od pana doktora trochu nezasloužené, a mohu ho ujistit, že sprosťáci dokázali být sociální demokraté špičkoví. Zdá se, že sprosťáctví už nějak nezabírá, což by bylo povzbudivé.

Všechno se dá ještě spravit. Jiří Paroubek odjel do Moskvy na zasedání spřátelené strany Spravedlivé Rusko. Při té příležitosti se jen tak mimochodem setkal i s premiérem Putinem. Jednali mimo jiné o rozvoji české ruských vztahů.

Patří do rozvoje i „bratrská pomoc“?
 

Bohumil Doležal

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz