2019

22. září


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Paroubkovy kotrmelce aneb udělám, co lidé chtějí

20.3.2009

Jiří Paroubek bude zítra na sjezdu ČSSD opět zvolen šéfem strany.

Dnes to vypadá, že v příštím roce si v jejím čele dojde i k vítězství ve sněmovních volbách. A znovu se stane premiérem. Co pak od něho můžeme čekat? V tom je potíž, právě kvůli změnám postojů je poněkud nečitelný. Asi nejzřetelněji je to vidět na jeho vztahu ke komunistům. Paroubek lavíruje mezi jasnými vyjádřeními, jestli s KSČM ano, nebo ne. V této docela klíčové věci už udělal hodně názorových kotrmelců. Rétorika v. realita Veřejně sice říká, že bližší spolupráce nepřipadá v úvahu, dokud se strana Vojtěcha Filipa nezmění a nedistancuje od minulosti. Realita je však jiná.

Už když byl premiérem v letech 2005 a 2006 a naoko vládl v koalici s lidovci a unionisty, fakticky panoval s opozičními komunisty.

S nimi jak na běžícím pásu schvaloval jeden zákon za druhým.Po loňské únorové prezidentské volbě, kdy komunisté nevolili kandidáta ČSSD Jana Švejnara, uraženě prohlásil, že s nimi skončil. Avšak už o deset měsíců později, po triumfu v podzimních krajských volbách, svým hejtmanům doporučil raději spojení s KSČM než s ODS. Paroubkovo rychlé a nepřehledné manévrování v citlivé otázce má několik důvodů. Prvním je, že jeho široce rozkročená partaj se teď těší vysokým preferencím. Dokázala získat i voličské skupiny, které dříve patřily výhradně ODS. Třeba lidi mezi 30 až 44 lety nebo vysokoškoláky. Tyto středové příznivce může spojení s rudými odradit. Zároveň si Paroubek nemůže dovolit naštvat ani skupinu skalních levicových stoupenců, z nichž mnohé přetáhl právě Vojtěchu Filipovi. Druhým důvodem taktiky "jednou komunisté ano, podruhé ne" jsou předpovědi analytiků Lidového domu. Ti upozorňují na možnost, že do Sněmovny se příští rok dostanou jen tři partaje, sociální demokraté, občanští demokraté a komunisté.

S ODS, nebo s komunisty?

Lidovci a zelení, utápějící se ve vlastních potížích, nemusí vůbec překonat potřebnou pětiprocentní hranici. Jestliže Jiří Paroubek v létě 2010 vyhraje volby, může řešit těžkou otázku: Mám vládnout raději s pravicovou ODS, jejíž reformy jsem celou kampaň ostře kritizoval a teď je chci všechny zrušit? Nebo dvacet let po Listopadu prolomím tabu a budu tím, kdo přivede nereformované komunisty k moci? Jeden ze slibů v takové situaci poruší. Buď ten, že zruší všechny Topolánkovy "ožebračující" reformy. Nebo ten, že komunisty přivede do vlády jen tehdy, když se distancují od své totalitní minulosti. Únikovou možností je udělat menšinovou vládu ČSSD, komunisty do ní vůbec nebrat, jen se jimi nechat tolerovat. Tedy model, který zkouší ve Středočeském kraji Paroubkův chráněnec, hejtman David Rath. Ten si spolupráci s KSČM pochvaluje s tím, že by se mu líbila i na vládní úrovni.

Výsledkem je, že voliči jsou dokonale zmateni, vlastně nevědí, co v otázce komunistů od Paroubkovy ČSSD čekat.

 

Odpovědi, jak v tom všem proplouvat, hledá šéf socialistů v průzkumech veřejného mínění. Staly se jeho zálibou, ke zjištěním přistupuje skoro vědecky. Zatímco mnoho konkurenčních politiků se mu kvůli tomu posmívá, Paroubek se tím ještě chlubí.
"Řekl bych dokonce, že tím, jak to přiznává, získává politické body. Prostě v lidech vyvolává pocit, že reprezentuje jejich názory, naslouchá jim," míní politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie, spřízněné s ČSSD. Kvůli veřejnému mínění dělá Paroubek pěkné kotrmelce. Dokázal otočit pohled na americký radar i vojenskou misi v Afghánistánu. On by byl pro, ale veřejnost i většina členů strany proti. Tak se prostě přizpůsobil.

Vždyť to zatím vychází

"On se těmi průzkumy neřídí otrocky, používá je jen jako jeden z informačních zdrojů," říká hlavní analytik Lidového domu Oto Novotný. "Přirozeně se zajímá o metody marketingu. Nedělá nic jiného, než že otevřeně říká: ano, děláme průzkumy veřejného mínění a korigujeme podle nich politiku, ale ne všechny kroky," dodává. Pragmatik Paroubek to vše dělá vědomě, účelově, a zatím se mu to vyplácí. Podle jedněch nekonzistentní populista, podle druhých obhájce obyčejných lidí. ČSSD si přání lidí zjišťuje i tím, že objíždí krajská města a v nich dělá takzvané focus groupy. Tedy schůzky s lidmi, jichž se zástupci strany ptají na jejich postoje k nejrůznějším věcem. Je to skoro jako ve firmě prodávající nějaké zboží, žádná jiná česká politická strana nevyužívá tolik marketingu. Jako by pro Paroubka byla forma, jak lákat voliče, důležitější než obsah, program. Díky tomu zná detailně všechny své příznivce a ví, jak je "přivést" k volbám, čím je oslovit. Podobně se chová slovenský premiér, taktéž socialista Robert Fico, Paroubkův přítel a vzor.
"U průzkumů veřejného mínění záleží samozřejmě na míře. Je dobře, když politik reflektuje názory lidí, snaží se jim porozumět. Na straně druhé to nesmí sklouznout ke slepému nadbíhání náladám veřejnosti," míní sociolog Jan Hartl z agentury STEM.
Sklouzl už Paroubek? Ve všem ne, například neslevil ze svého euronadšení a podpory Lisabonské smlouvy, třebaže značná část jeho voličů to nechápe a je proti.

Včera nepřítel, dnes přítel

Názor dokáže předseda socialistů změnit nejen na důležitá témata, ale i na lidi. Z přítele může být rychle nepřítel, a naopak. Když se chtěl stát premiérem a lákal k podpoře několik lidí od zelených, nemluvil o nich jako o přeběhlících, ale hezky jako o "konstruktivních poslancích". Jakmile ho pak zradili dva vlastní poslanci, Melčák s Pohankou, kteří umožnili vznik Topolánkovy vlády, rázem z nich byli "zkorumpovaní zrádci a lidské zrůdy".
Stejně tak před čtyřmi lety k smrti nesnášel tehdejšího mluvčího šéfa Unie svobody Petra Dimuna, byl to podle něho "hlavní zdroj všeho napětí". Nedávno z něj udělal šéfa marketingu v ČSSD.
Ještě jako premiér chtěl kdysi Paroubek zakazovat prezidentu Václavu Klausovi cesty do zahraničí. Nyní ho pozval jako hlavní hvězdu na svůj sjezd, aby přihlížel jeho znovuzvolení.

 

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

Jaroslav Zeman

Senátor 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz