2023

pátek 3. února


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Petr Nečas: Říkám: nepodceňujte mou trpělivost!

Kvůli odhalenému tajnému plánu ABL chtěl demisi tří ministrů. Nakonec vyhodil jednoho (Bárta), druhého "přesadil" (John), třetí zůstal (Dobeš). Za úspěch považuje, že ubránil ministry ODS. Hned však slibuje: v červnu se ve změnách pokračuje.

Do minulého týdne řešil premiér Nečas odstřižení politiků Věcí veřejných, napojených na detektivní agenturu ABL, od státní správy. Teď podmiňuje další fungování kabinetu rychlým prosazením reforem. Termín si stanovil na červen. Nebude-li shoda na zákonech, bude prý rozhodnuto.

 

Před týdnem jste chtěl vyhodit z vlády Bártu, Johna, Dobeše, ale prezident vám to zkomplikoval. Jak se cítíte jako premiér, který v tomto směru prohrál, co se dalo?

To musím odmítnout jako demagogickou interpretaci. Nechtěl jsem, aby pan John byl ministrem vnitra, a není. Chtěl jsem, aby pan Bárta odešel, a on odešel. Ano, chtěl jsem, aby současně odešel i pan Dobeš, aby z vlády zmizela jakákoliv souvislost s firmou ABL, ale od tohoto požadavku ustoupila TOP 09, a to se vám pak v tříčlenné koalici názor proti dvěma prosazuje těžko.

 

Tomu rozumím. Ale vy jste jako premiér řekl, že je pro vás "nepřijatelné", aby po odhalení Bártova tajného plánu na ovládnutí politiky tito lidé ve vládě zůstali. Dobeše tam máte a Bárta i jeho nástupce ve funkci Šmerda avizují, že budou nadále spolupracovat.

Z těchto řečí už vzali zpátečku.

 

Myslíte? Pan Šmerda řekl, že počítá s návratem pana Bárty do konce roku, že mu drží místo.


Dnes už to neříká. Mluvil jsem s ním a jednoznačně pochopil, že za ten resort nese odpovědnost a že by ho při prosazování některých věcí výrazným způsobem oslabovalo jak v resortu, tak ve vládě, kdyby měl pověst politické marionety.

 


S návratem Víta Bárty však počítají i Věci veřejné. Karolína Peake oznámila, že jste jim to prý v případě jeho "očištění" přislíbil...

Že by se po nějakém čase pan Bárta mohl vrátit, to jsem neslíbil. Mohu jen opakovat své veřejné prohlášení, že politik, který je z něčeho nařčen a podaří se mu nařčení vyvrátit, se může vrátit na úroveň, z níž musel odstoupit.

 

A jak by se mohl pan Bárta očistit od své minulosti, od svého plánu z října 2008, že vstupem do politiky ekonomicky pomůže své ABL?

To je věcí pana Bárty, to se neptejte mě.

 

Zeptám se jinak: není vyloučeno, že se Vít Bárta příští měsíc stane předsedou VV. Uplatníte na něj stejnou logiku, jako když jste teď nakonec hledal pro Radka Johna novou vládní funkci jen proto, aby jako šéf koaliční strany nesl vládní spoluodpovědnost? Vytvoříte pak pro Bártu také nějaký speciální post vicepremiéra?


V případě pana Bárty jsou tady vážná nařčení a vážná podezření a ta jsou překážkou jeho vládního angažmá teď i za měsíc. Pokud se nepodaří prokázat, že informace, které publikovala MF DNES 8. dubna, jsou lživé...

 

... a to neřekl ani Vít Bárta...


... ano, jsem si toho vědom, tak považuju za velmi nepravděpodobné, že by se otevřela cesta k jeho vládnímu angažmá jenom proto, že se někdo stal předsedou strany. Hodnota toho, že člověk není spojen s velmi vážným podezřením, je vyšší než ta, jestli je, nebo není předsedou strany.

 

Teď řeknu něco hodně jízlivého: Radka Johna jste taky původně ve vládě nechtěl. A je tam!


Pokud jde o Radka Johna, tak tam šlo hlavně o to, aby neřídil ministerstvo vnitra, ale připouštěl jsem, že si dovedu představit jeho působení na jiných pozicích ve vládě. Mimochodem: vzpomínám si, že když jsme spolu dělali rozhovor, který vyšel 14. března, tak jste se mě ptal...

 

... to máte dobrou paměť!

(dívá se do připravených poznámek) "Vy jste odchod policejního prezidenta podmiňoval personálními změnami ve vedení vnitra a na ty taky nedošlo." A já vám odpověděl: "Myslím, že všechno má svůj čas." Uběhl měsíc a je to tak, jak jsem říkal tehdy. Řeknu to velmi zjednodušeně: Nepodceňujte mou trpělivost a houževnatost.

 

To rozhodně nepodceňuji, jen chci upozornit, že jste právě teď možná nahrál všem vyznavačům spikleneckých teorií, jak jste si to všechno předem připravil.

Já jsem nikdy pověst spiklence neměl (směje se).

 

Kdo ale na spiklenecké teorie věří, to je prezident Václav Klaus.Jistě jste zaznamenal jeho prohlášení, že vládní krizi nevyvolal tajný plán Víta Bárty, jako spíš plán dvojice Tluchoř – Kočí. Vy jste věděl o nějakém jejich plánu?


Tento názor pana prezidenta nesdílím a hlavně nesdílím názor, že slečna Kočí je tím, kdo hýbal nebo měl hýbat situací uvnitř ODS. To je poněkud křiklavá hypotéza.

 

Kromě Václava Klause ji šíří i Věci veřejné: prý zde byl jakýsi plán šéfa poslanců ODS a bývalé šéfky poslanců VV na rekonstrukci vlády bez Věcí veřejných s podporou několika přeběhlíků.

Byl jsem místopředsedou vlády a ministrem ve vládě, která byla založena na přeběhlících, a z toho plyne i můj postoj, že je vždycky lepší mít institucionální dohodu konkrétních politických stran než spoléhat na takzvané přeběhlíky. To je věc, kdy několik jedinců má vládu, její program a politiky jako rukojmí. Zažil jsem to na vlastní kůži a podobnému řešení se vyhýbám širokým obloukem.

 

Ptal jsem se, zda takový plán dvojice Tluchoř – Kočí existoval.

O žádném takovém plánu nevím, žádný poslanec mě o ničem podobném neinformoval a pochybuju, že někdo z poslanců takový plán měl. Znovu opakuju: je to křiklavá hypotéza, že slečna Kočí je tím, kdo ovlivňuje situaci v ODS. Je ale pravda, že zveřejnění nahrávky slečny Kočí výrazným způsobem ovlivnilo veřejné mínění a třeba i překrylo podstatu vládní krize, což byl plán ABL. Znovu opakuji: podstata je v tom, co vyšlo najevo 8. dubna, ne v tom, co vyšlo najevo 13. dubna (zveřejnění nahrávky Kočí – pozn. red.).

 

Vládní krizi jste nakonec vyřešil záchranou koalice s TOP 09 a VV. Ani na moment vás nenapadlo: Konec, s vámi už nevládneme?

Samozřejmě. Mám pevně nastavené limity a takový okamžik při tom pondělním vyjednávání nastal. To když jsem dal závěrečnou nabídku, a pokud by ji VV a TOP 09 nepřijaly, vyjednávání bych ukončil se všemi důsledky včetně pádu vlády.

 

Jaká to byla nabídka?

To, že pan John přestane být ministrem vnitra, že odejde pan Bárta, že nebudou odcházet žádní ministři ODS a že ministr vnitra nebude nominován VV, ale vybrán ze seznamu, který jsem měl připraven z osobností se silnou osobní integritou a u kterých není pochyb, že sebou nenechají jako ministři manipulovat.

 

Další existenci vlády teď podmiňujete tím, že do konce června budou schváleny reformní zákony. Je to vůbec reálné?

Reálné to je. Takto jsou zaúkolováni příslušní ministři. Týká se to zdravotnictví, práce a sociálních věcí, financí, spravedlnosti, ale i vnitra, protože chci, aby tam byl i nový občanský zákoník a zákon o zřízení generální inspekce ozbrojených sborů, což je jeden z klíčových kroků protikorupční strategie.

 

Do konce června vám zbývá devět týdnů. To je šibeniční termín. Vládnete už desátým měsícem a zatím žádná reforma neprošla.

Ano, je skutečností, že někteří ministři museli být popohnáni již dříve. To má svůj původ v politických krocích ještě před touto vládní krizí a musel jsem je velmi výrazně pobídnout, aby zvýšili tempo prací na svých ministerstvech.

 


Koho například?

Ani představitelé K9 nebyli spokojeni třeba s tempem, které je spojeno s přípravou zdravotnické reformy.

 

S hlasováním o reformních zákonech chcete spojit i hlasování o důvěře vládě. Neboli pokud by pro ně poslanci některé vládní strany nehlasovali, vláda padne.

Dohodli jsme se například na konkrétní podobě změn průběžného důchodového systému, na konkrétní změně, která se týká DPH v následujících dvou letech, a kdyby to některá koaliční strana začala opět zpochybňovat a nebyla pro to ochotna hlasovat, tak není důvod, aby vládní koalice trápila sama sebe, politický systém a vlastně svými hádkami i voliče.

 

Takže kdyby Věci veřejné udělaly to, co v březnu, kdy po prezidentově kritice shodily koaliční dohodu o důchodové reformě a DPH...

…kdyby u hotových zákonů nebyly ochotny je podpořit, tak by ta vláda s vysokou pravděpodobností skončila. Pokud bychom nebyli schopni prosazovat tyto zákony, tak já tady v této kanceláři nepotřebuju sedět a jenom podepisovat oběžníky a lejstra. Chci s touto vládou prosadit konkrétní věci. A pokud nebudu moci, tak nevidím důvod, abych v této, byť mými předchůdci vkusně vybavené, kanceláři nadále pobýval.

 

Na konec června jste ohlásil i druhou várku personálních změn, tentokrát by měli jít slabí ministři.Bude se to týkat všech tří koaličních stran?

Ano, není to tak, jak tvrdí někteří koaliční partneři (TOP 09 – pozn. red.), že jsou strany, které mají výhradně problémové ministry, a pak jsou strany, které nemají žádné. Takhle to věru není. Ve všech třech koaličních stranách jsou i ministři, kteří svou práci ne zcela zvládají.

 


Zeptám se znovu: Budete tedy vyhazovat ministry všech tří stran?

Bez ohledu na vládní krizi, která vedla k personálním změnám, bych v každém případě do konce jara inicioval výměnu některých ministrů, těch, u kterých už šanci na zlepšení neuvidím.

Kolik byste vsadil na to, že budete v této, jak říkáte vkusně zařízené, pracovně sedět ještě v září?
(směje se) Já se zásadně nevsázím. Jsem přesvědčený, že pokud u koaličních stran převáží odpovědnost vůči unikátní šanci, kterou jsme od voličů dostali těmi 118 poslanci, a pokud také převládne profesionalita, není důvod se obávat budoucnosti. Pokud něco z toho bude chybět, nebo dokonce oba prvky, tak to samozřejmě bude mít své důsledky. Smysl této vlády je v uskutečnění modernizačních reforem. Nebudou-li reformy, není důvod její život držet uměle na politických kapačkách.

(Autor: Jiří Kubík)

 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz