2023

pátek 3. února


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Povstání úředníků

8.12.2010

Úředníci dnes stávkují kvůli vládním škrtům. Nelíbí se jim, že by se měli v době neúměrného zadlužení státu začít uskromňovat.

Úředníci jsou u nás přemnožený druh. Teplé místečko, prakticky bez možnosti ztráty práce až do důchodu bez ohledu na to, jakou práci ten který úředník odvádí. Počet úředníků roste snad geometrickou řadou. Objeví se problém, vytvoří se odbor, který se záhy rozroste na celý úřad se svou budovou, vedením, služebními vozy a velkými provozními náklady.

Prací, kterou by zvládlo udělat pár lidí se najednou zabývá několik desítek nebo i stovek lidí. Navíc úřad zůstává a nemusí se obávat toho, že by snad byl zrušen. Naštěstí ještě nejsme v takové situaci jako Řecko, kde snad tři ze čtyř lidí byli státní zaměstnanci.

Škrty jsou, bohužel, nutné. Když dokáže šetřit soukromý sektor, proč by to nemohl zvládnout sektor státní? Jistě, jsou obory, které jsou pro chod státu naprosto nezbytné. To se ale netýká úředníků. Kdyby se jejich počet snížil na polovinu, nebylo by to poznat.

Jednoduchý krok, který by měl ocenit kvalitní práci je odbory zamítán jako nespravedlivý. Ve své podstatě tak odbory říkají, že nestojí o to, aby kvalitní zaměstnanci byli lépe ohodnoceni, dávají přednost tabulkovému hodnocení bez možnosti ocenění rozsahem.

Dochází tak k situaci, kdy dlouholetý a nekvalitní úředník dostává vyšší tabulkový plat než kvalitní úředník, který je v úřadě krátkou dobu. Zdá se, že odbory stále ještě žijí v minulém režimu, kdy každý dostával stejný plat bez ohledu na to, jak kvalitní práci odváděl nebo kolik zmetků vyrobil.

Platy ve státní sféře začaly růst s příchodem ČSSD do vlády. V roce 1998 byly platy v soukromé sféře vyšší o 900 korun, v roce 2006 už byly naopak vyšší platy ve státním sektoru, a to o 1700 korun. V současné době jsou stále platy ve státní sféře vyšší o tisícovku.

Úředníci jsou placeni z daní, které státu odvádíme my všichni. Počet úředníků je okolo půl milionu lidí. Při průměrné mzdě 24500 korun jde na jejich platy ročně zhruba 150 miliard korun. Pouhým snížením počtu úředníků o 10% by došlo k patnácti miliardové úspoře.

Proč úřednickým odborům vadí šetření, které už dávno postihlo soukromý sektor? Proč se má stát chovat jako všeobjímající matka, která svému úředníkovi zaopatří dobré bydlo až do důchodu? Stát je zaměstnavatel jako kterýkoli jiný.

Naopak, právě stát by měl šetřit víc než soukromý sektor, protože nehospodaří se svým majetkem, ale spravuje finance nás všech. Právě probíhající protest úředníků je, bohužel, přesně v kontextu nezodpovědného hospodaření, kdy se utrácí stále víc bez ohledu na příjmy.

Úředníci by ale měli být na pozoru. Ono by se mohlo snadno ukázat, že jsou postradatelní a že na svých pracovištích vlastně nechybí. Možná by si měli také uvědomit, že stávkují za to, aby jiný úředník, který se dokáže celý den flákat, měl vyšší plat na jejich úkor.

Původní článek naleznete ZDE

Rudolf Polanecký - blog iDnes.cz

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz