2024

14. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Předvolební sliby ČSSD mohou podle ekonomů Česku uškodit

8.7.2009

Směs populistických, v dnešní situaci nerealizovatelných, nebo dokonce pro ekonomiku nebezpečných opatření, s několika kroky, jež mohou hospodářství skutečně pomoci. Tak hodnotí předvolební program ČSSD ekonomové a analytici, které oslovila MF DNES.

V době, kdy ekonomika meziročně padá o více než dvě procenta a bude úspěch, když schodek rozpočtu letos nepřesáhne 170 miliard korun, budí nejvíce negativních emocí předvolební hra na sociální strunu.

Zdeněk Škromach minulou sobotu na programové konferenci ČSSD zopakoval sliby o třináctém důchodu, který by měl být vyplacen z dividendy ČEZ v případě vítězství jeho strany. "Je to jednorázová 'drahotní' kompenzace," uvedl Škromach.

Odvolávat se na drahotu je přitom ve srovnání s loňským rokem přinejmenším problematické, inflace totiž stále klesá a ceny spotřebního zboží i potravin jdou dolů.

Podle ekonomů je ještě horší lehkomyslné nakládání s dividendou ČEZ, která v době klesajících příjmů státního rozpočtu tvoří jednu z mála rozpočtových jistot.

"Stát si jako vlastník samozřejmě může schválit vyšší dividendu, nicméně utracená koruna na přímé investice má mnohem vyšší multiplikativní efekt do ekonomiky než koruna utracená na zvýšení důchodů nebo příjmů domácností," říká k tomu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Také upozorňuje, že zhruba 30 až 40 haléřů z koruny, kterou domácnosti utratí, míří do zahraničí. Přímá podpora spotřeby tak částečně mizí jako přilepšení pro zahraniční firmy.

Na takto velkorysé sliby (včetně štědřejších dětských přídavků nebo daňových bonusů pro rodiny s dětmi) bude muset ČSSD hledat peníze. Kromě dalšího zadlužování Česka, jemuž by se při splnění všech svých předvolebních lákadel nevyhnula, loví socialisté zdroje na straně firem a lidí s vyššími příjmy.

Ti by mohli podle Bohuslava Sobotky platit daň z příjmu až 38 procent (pokud vydělají více než 1,2 milionu korun ročně) a firmám by se měly vrátit daně na 21 procent. "To není šťastný krok," komentuje Navrátil s tím, že firmy budou hledat všechny šance, jak se daním vyhnout.

"Zbytečně by to snížilo konkurenceschopnost české ekonomiky. Méně škodlivé jsou pro ekonomiku nepřímé daně, tedy DPH a spotřební daně, které netrestají aktivitu, vzdělání, investice a podnikání," říká David Marek z firmy Patria.

K pozitivním bodům programu strany ekonomové řadí zvýšení výdajů na veřejné zakázky spolufinancované fondy EU. Socialisté by takto rádi utratili až sto miliard korun. Je však otázka, zda stát bude mít dost peněz, aby se na těchto investicích mohl podílet.

"Řada opatření má ovšem populistický charakter, a místo aby ekonomice pomohla, může jí spíše ublížit, nemluvě o dopadech na státní finance," dodává Marek.

Podle bývalého lídra ČSSD Miloše Zemana se její program vyznačuje levicovým populismem, který znamená plýtvání sociálními výdaji. ODS expremiér zase vyčítá v době krize nereálné sliby na snižování daní.

Na druhou stranu ČSSD schvaluje snahu o maximální státní výdaje, které by měly jít na podporu veřejných investic. "Je to tak, nemám, co bych dodal," uvedl včera s odkazem na dřívější rozhovory Zeman.
 

co také slibují sociální demokraté

 1. Vytvoření sta tisíc nových míst – má zaručit investice do veřejných zakázek částečně financovaných z peněz EU ve výši 100 miliard (podle dřívějších výroků Jiřího Paroubka by ve státním rozpočtu mohlo dojít k navýšení výdajů o 30 až 50 miliard).
   
 2. Opětovné zavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.
   
 3. Progresivní zdanění (nové zdaňovací pásmo ve výši 38 % pro lidi s příjmem vyšším než 1,2 milionu korun) a opětovné zavedení společného zdanění manželů.
   
 4. 13. důchod z dividendy ČEZ.
   
 5. Striktně proti opt-outu (možnosti vystoupit ze státního sociálního systému), proti privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven.
   
 6. Návrat daní z příjmu u firem na úroveň roku 2008, tedy na 21 %.
   
 7. "Obrana" zákoníku práce v současné podobě.
   
 8. Euro nejpozději do pěti let.
   
 9. Sociální bezúročně půjčky pro občany v nouzi.
   
 10. Dlouhodobým cílem jsou vyrovnané veřejné rozpočty.

 

Zdroj: MfDnes

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz