2020

úterý 21. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Ozvěny dne

23.12.2010

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Zatěžkávací zkouška čeká dnes koaliční vládu. Ráno přijal demisi ministra životního prostředí Pavla Drobila prezident Václav Klaus a ten se dnes taky sejde s představiteli koaličních stran. Odpoledne má sněmovna na popud sociální demokracie rozhodovat o vyslovení nedůvěry a pouhých pár hodin před samotným hlasováním ještě není jisté, jestli kabinet obstojí. Nejmenší koaliční strana totiž neřekla jasně, že společný projekt podpoří. Včera večer zkrachovalo jednání špiček vládních stran po tom, co premiér a předseda ODS Petr Nečas prohlásil, že by odchod policejního prezidenta, na kterém VV trvají, musely doprovázet také změny ve vedení ministerstva vnitra. Dnes dopoledne se sešlo také úzké vedení ODS, a schůzky grémia se účastnil 1. místopředseda senátu, Přemysl Sobotka, dobrý den. Před několika minutami vyšla zpráva, že zástupci koaličních stran se sejdou s hlavou státu, s Václavem Klausem, víte proč? Jak může prezident zasáhnout do současné situace?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Předpokládám, že důvodem té schůzky je starost prezidenta o osud této vlády a chce znát postoje K9, což jsou vyjednavači a předsedové současných koaličních stran, takže já to vnímám, že i prezident je znepokojen a chce znát situaci, protože jak znám jeho názory, tak on vkládal do této vlády poměrně hodně, protože očekával, že se zrealizují celé reformy, které je potřeba a já v této chvíli si myslím, že to je dobrý krok od pana prezidenta.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Myslíte si, že by mohl usmířit rozhádané zástupce?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Rozhádané... Rozhádala se jen jedna část té trojkoalice, která včera opustila jednání a já si myslím, že nebyly vyčerpány všechny možnosti, které koaliční smlouva dává, to znamená, že se mělo dramaticky rychle v noci jednat, dopoledne jednat, a zatím se jedná separátně v klubu VV a já s netrpělivostí očekávám, stejně jako všichni včetně vás, výsledek jejich hlasování. Nepředpokládám, že se rozhodnou, že tuto vládu položí, to by mě velmi překvapilo.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Žádné bližší informace nemáte, jak se rozhodli, zatím?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Tak jako je nemáte vy a vy je většinou míváte rychleji než my, takže opravdu nemám a poslední informace jsou, že stále intenzivně jednají. Já doufám, že jejich rozhodnutí bude v souladu s koaliční dohodou, že i pro ně je reforma a boj s korupcí tou základní věcí.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Myslíte si, že tou nejpravděpodobnější variantou je, že opustí při hlasování jednací sál?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Dobrá otázka, položte jí VV a já opravdu nebudu spekulovat a nebudu to takhle hodnotit. Předpokládám, že jejich závěr bude pozitivní a že využijí opravdu, a už se opakuji, všechny koaliční momenty, které jsou tzn., jednání vzájemné.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Projednávalo dnes grémium ODS také tu variantu, že vláda nakonec padne dnes odpoledne ve sněmovně?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Grémium je neveřejné jednání, já vám nebudu říkat žádné podrobnosti, ale myslím si, že věc která je známá - všechny varianty jsou otevřené, a já stále si myslím, že současná vláda má velkou šanci na to, aby zůstala.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Mně jde o to, jestli ODS ví, co by dělala, kdyby dnes odpoledne skutečně vláda nepřežila hlasování o vyslovení nedůvěry, jestli tam má nějaké varianty přednostní jako např. menšinovou vládu s TOP 09, zda už to je na stole?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Vůbec jsme se o tom nebavili a v poslední dny těch grémií byla řada. Můj názor je, že až situace - a teď jí popisujete a nabízíte katastrofickou - tak to budeme řešit třeba v noci, ale teď jsme optimisté a chceme, aby se dovyřešila dnešní akce na schůzi pléna sněmovny, aby opravdu ten návrh sociální demokracie neprošel.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Vedení ODS, včera už to vyjádřil Petr Nečas, stále trvá na tom, že pokud by měl na nátlak VV odejít z funkce policejní prezident, pak bychom museli zaznamenat i výrazné změny ve vedení resortu vnitra?

 

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu (ODS):

Tak to byl závěr, který byl včera přednesen na tiskovce, já se s tím ztotožňuji, ale bohužel se to zase překroutilo malinko mediálně i v podání různých občanů, kteří někde facebookují. Nejde o osobu ministra vnitra, bavíme se o komplexu, který by zabezpečil, že policie bude opravdu funkční a bude dělat svojí práci dobře. Já důvěřuji policii a věřím, že nedojde k ani jednomu kroku.

 

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Děkuji, na shledanou.

MUDr. Přemysl Sobotka, předseda libereckého RS ODS a 1. místopředseda Senátu PČRNejnovější příspěvky z rubrikyMiroslava Němcová:

 


 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz