2020

pátek 17. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Ozvěny dne

27.8.2010

Moderátor (Jan Bumba):

Hledání nástupce nebo nástupkyně nedávno zesnulého ombudsmana Otakara Motejla pokračuje. V první volbě se Sněmovně nepodařilo vybrat žádného z kandidátů, další pokus mají poslanci počátkem září a dnes by se své kandidáty měl určit Senát. Dva z pětice nominovaných. Je mezi nimi i bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Ta byla vlastně favoritkou první volby a i teď ji podporují sociální demokraté nebo zákonodárci TOP 09 i jiných klubů. Proti je ovšem ODS. Její senátoři navrhli bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského, předsedu pražské Židovské obce Františka Bányaie a advokáta Jana Matyse. Předsedou Senátu za ODS je Přemysl Sobotka, dobré poledne.

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Dobré poledne.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Jste přesvědčeni, že každý z těchto tří jmenovaných kandidátů by byl vhodnějším ochráncem veřejných práv než paní Šabatová?

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Vycházejme z jedné situace. Paní Šabatová i paní Seitlová byly již v minulém nominačním v podstatě gardu tady v Senátu a následně ve Sněmovně neprošly a já si myslím, že lidé, kteří nebyli už jednou zvoleni, takže mají menší šanci nebo malou šanci. A i to byl důvod, proč jsme hledali další kandidáty a našli jsme za v podstatě ODS. Ale já si myslím, že tady tu politiku bychom měli dát úplně na stranu, našli jsme pana Varvařovského a pan Bányaie.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Proti kandidatuře paní Šabatové nemáte žádné věcné výhrady, skutečně tam jde jen o to, že neuspěla v první volbě?

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Tak věcné výhrady, byla svého času zástupkyní ombudsmana, já tam nemám velký problém. Já mám jediný problém a ten jsem před chvilkou popsal. To znamená, že v daném okamžiku kandidáti, kteří neprošli, tak ta jejich šance je z mého pohledu daleko menší.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Pane předsedo, kdo z vašich kandidátů má největší podporu senátorského klubu?

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Náš klub se včera na svém jednání dohodl, že většinově budeme podporovat tyto dva kandidáty, o kterých jsem mluvil, ale samozřejmě hlasování není fixované, je volné, takže může si každý v tajném hlasování hlasovat, pro koho chce.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Své kandidáty navrhl i prezident Václav Klaus. Opět nominoval občanského aktivistu Johna Boka a nově také bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka. Z vašeho pohledu jsou toto přijatelní uchazeči o křeslo ombudsmana?

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Mně se to nechce komentovat, protože to je vůle pana prezidenta a on tyto dva navrhl a Sněmovna o tom bude rozhodovat. Já nechci dopředu nikoho diskvalifikovat nebo nikoho naopak povyšovat. Naše role Senátu a tím pádem i má je, právě abychom vygenerovali odsud dva kandidáty a Sněmovna bude potom rozhodovat. Někdo má větší šanci, někdo menší. Vím, že jsem vás moc neuspokojil svojí odpovědí.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Co je klíčové, pane předsedo, co by podle vás měla především splňovat osobnost příštího ombudsmana?

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

No tak samozřejmě by to měla být osoba, která bude hájit lidská práva a bude vyřizovat celou tu agendu. Je jeden problém, který je plošný všude, kde mají ombudsmana, že jeho pravomoce jsou pouze doporučující a eventuelně může podat, pokud tu kauzu má právně zhodnocenou, podat třeba trestní oznámení. Ale ombudsman existuje, ombudsman je, můžeme diskutovat o tom, jaká jsou jeho práva a to by znamenalo změnu ústavy a změnu vůbec celého zákona. Takže v této chvíli Česká republika, je to dobře, že máme ombudsmana, jenomže každý nástupce to bude mít strašně těžké, protože pan Motejl byl opravdu unikátně dobrý a byl hlavně symbolem toho, co dělal, ať už v době po 70. roce a nebo i po 90. roce.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Přemysl Sobotka, předseda Senátu za ODS, děkuji vám, na shledanou.

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR (ODS):

Na shledanou, na slyšenou.
 

Radiožurnál

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz