2020

úterý 21. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Prezidentské sebevědomí mám

4.12.2010

Místopředsednictví Senátu je docela příjemnou náplastí na ztrátu šéfovské židle, ne?

Musíme to malinko obohatit – jde o funkci prvního místopředsedy.

 

Ještě příjemnější náplast, než jsme doufali?

Nevím, jestli se to dá nazvat náplastí. Je to umění možného. Většina ČSSD v Senátu si nakonec mohla udělat, co chtěla.

 

Vím. Ale narážím na to, že když jste byl odejit jako předseda Senátu, působil jste sklesle.

S realitou se sportovec musí umět vyrovnat, jinak by nemohl jít do dalšího utkání. Spíš únava po volbách. Ona to nebyla žádná sranda.

 

Ovšem pro jakýkoliv boj o Hrad je lepší, když jste prvním místopředsedou Senátu než pouhým senátorem, že?

To máte hlubokou pravdu. Ale vůbec to nemá spojitost.

 

Podporu od řady důležitých lidí v ODS v případné kandidatuře na prezidenta už máte – mýlím se?

Oficiálně to zatím nepadlo. Neoficiálně určitá pozitivní reakce je. Jednou nebo dvakrát předseda ODS Petr Nečas řekl, že bych případně byl vhodným kandidátem, takže tam necítím negaci. Ale dál bude rozhodující vyjádření grémia a výkonné rady.

 

Je dnes v ODS někdo vlivný, kdo by vás nechtěl za prezidenta?

Nikoho takového jsem neviděl, neslyšel. Ale co se šeptá, to nevím.

 

Vy většinou víte, co se šeptá.

Vím toho relativně dost. (smích)

 

Myslíte si, že některá z možných dvou forem volby prezidenta by vám víc nahrála, nebo je vám to jedno?

Neumím to říct. Uvidíme po další dovolbě třetiny Senátu. Sám jsem pro přímou volbu.

 

Trošku mi chybí u vás zdání rozhodnosti. Proč obrazně nebouchnete do stolu a neřeknete, tak jako to vídáme ve filmech, že jste jediný správný kandidát na prezidenta a budete o to usilovat?

Myslím si, že mně sebevědomí nechybí. Na druhou stranu jsem člověk loajální a v tuto chvíli o tom opravdu uvnitř ODS nepřemýšlíme. Máme teď daleko víc problémů: oddlužení, rozpočet. Přijďte s tou otázkou za půl roku, odpovím zcela jasně a natvrdo.

 

Jenže prezidentská kampaň začíná prvním dnem, kdy nový prezident usedá na trůn, alespoň podle filmů. Tyto odklady přece ničemu nesvědčí.

Za šest let v čele Senátu jsem, myslím, prokázal určitou strategii a schopnost i ten nemilovaný Senát posunout o několik pater výše a lidé to o mně vědí.

 

V čem byste byl jiný prezident než Václav Klaus?

Jsem z jiného těsta, v něčem mi Václav Klaus sedí, v něčem mi nesedí. Ale já nebudu hodnotit svého prezidenta. Jako ústavnímu činitelimi to nepřísluší.

 

A komu to přísluší?

Občanům, až budou volit. Nebo poslancům a senátorům.

 

Vy jste taky občan, ne?

Chraň Bůh, že bych byl něco jiného než občan. Prostě se mi teď nechce hodnotit prezidenta. Jsem rád, že je prezidentem – u mnoha jeho názorů, se kterými byl ojedinělý ve světě i v Evropě, se nakonec ukazuje, že měl pravdu.

 

S Václavem Klausem jste neměl vždy idylické vztahy. V roce 2002 to mezi vámi výrazně zajiskřilo, že?

Nemýlíte se. Tehdy Václav Klaus řekl, že za případnou prohru ve volbách přebírá politickou odpovědnost, a výsledek poté nazval nevýhrou. Nepřímo jsem ho tehdy vyzval k odstoupení. Mimochodem já sám, přestože jsem tu odpovědnost za volby nenesl, jsem odstoupil z výkonné rady.

 

Pan prezident nezapomíná. Vaše vztahy už pak zřejmě nikdy nebyly vynikající.

Václav Klaus měl poměrně málo lidí, se kterými měl výrazný osobní vztah. Nikdy jsme si netykali, ale vzhledem k tomu, že jsem vždy říkal svůj názor, mne – alespoň myslím – vždy respektoval. A já jeho.

 

Všiml jste si, že Václav Klaus má uvnitř ODS stále své oblíbence, své koně, kterým fandí?

Vím, že s někým jedná častěji a s někým méně často. Ale při jednáních nemám pocit, že by diferencoval mezi Pavlem Bémem, Přemyslem Sobotkou nebo jinými lidmi.

 

Shodujete se s prezidentem v obdivu k Pavlu Bémovi?

Já Pavla Béma neobdivuji.

 

Všichni jsou na větvi z toho, že pan Hulinský z ČSSD bral za členství v dozorčích radách městem vlastněných společností šest milionů ročně. A nikdo neřekne to podstatné: že totiž to mu přiklepla pražská ODS, která radnici ovládala. Co si o tom myslíte?

Že to bylo špatně. Možná ne tolik v té sumě, i když ta samozřejmě dráždí a je obrovská. Ale v tom, že město vlastní tolik institucí. Hodně mě to celé udivilo, vadí mně to. A zároveň mi vadí, že to bylo v souhře ODS a ČSSD.

 

To mi připadá mnohem zajímavější – že se ODS tehdy reprezentovaná Pavlem Bémem rozhodla s ČSSD spolupracovat tak, že panu Hulinskému zajistí šest milionů ročně. Pro mne šokující informace.

Pro mě taky.

 

Vypadá to jako úplatky pro vlivné členy ČSSD, aby drželi ústa a krok, že? Proč asi ČSSD za celou dobu, kdy ODS ovládala radnici, nevystoupila s ostrou kritikou toho, co se na magistrátu děje?

Víte, koalice i formy spolupráce mohou býti různé, ale nikdy by to nemělo být o penězích. A jestliže tam byl fenomén peněz, ptejte se zúčastněných. Pražskou ODS neovládám, nežiju v ní, takže to pozadí neznám. Nemůžu říct víc, než že se mi to nelíbí.

 

Ale je to tak, že za gigantický příjem pana Hulinského je odpovědná ODS?

Já s vámi souhlasím.

 

A nic s tím nezmůžete, že?

Ne. Ale máme tady hezký příklad Teplic a pana senátora Kubery. Zařídil to tak, že město v podstatě nemá žádné instituce, ze kterých by mohli zastupitelé takhle vydělávat.

 

Senátor Kubera je bohužel ojedinělým fenoménem v ODS. Například nechce evropské dotace, protože...

... odmítá vydávat peníze na spolufinancování. Radši ty peníze z rozpočtu ušetří a Teplice jako pravicové město kvetou. To je skutečná pravicová politika. Mohu jen vyzývat, aby se naši primátoři vydali cestou našeho Kubery z Teplic, lidé byli spokojeni a pak nám dali hlasy.

 

Pojem pravicové město mi připadá komický v konfrontaci například s žákovským jízdným nebo startovními byty – to budeme mít v Praze, abyste rozuměl. Moc vážně vás tu chlapci neberou, že?

Nevím, zeptejte se jich. Ale osobně s tím jízdným hluboce nesouhlasím, město to musí dotovat, ty peníze nepřiletí z nebe. Navíc, co je zadarmo, toho si lidé moc neváží.

 

Věříte radnici, v jejímž čele bude stát váš Bohuslav Svoboda a prvního náměstka mu bude dělat Karel Březina z ČSSD?

Řeknu to takhle: jsem rád, že tam s nimi nesedím. Jsem moc rád. S panem Březinou bych na pivo nešel. Ale dopředu je nebudu odsuzovat, počkám si.

 

Jak jste spokojen s panem Štěchem v čele Senátu?

Ve funkci je pár dnů, dosud neměl šanci nám říci, jak si svoji roli představuje. On dokonce neměl ani žádnou řeč před volbou, kde by nám sdělil, co chce a nechce dělat pro Senát. Myslím, že jsem mu Senát předal v docela dobré kondici.

 

Nenapadlo vás, že s příchodem nikoliv opozice, ale konkrétně pana Štěcha místo v čele Senátu ztratí noblesu?

Sebe nechci hodnotit, ale pan Štěch se začíná projevovat jako bývalý předseda odborů. A to si myslím, že se k roli předsedy Senátu nehodí. Pokud bude pronášet věty, které jdou proti zájmu republiky, tak pochopitelně vystoupím.

 

Vtip je v tom, že co je a co není v zájmu republiky, je velmi subjektivní.

Samozřejmě. Ale politik, který neovládá matematiku natolik, aby si dopočítal, co se zemí udělá, když se bude chovat levicově a rozdávat peníze... prostě zdroje nejsou, aby bylo jasno.

 

Ovšem těžko můžete po panu Štěchovi chtít, aby mluvil v zájmu země, když už se na zájmu země neshodnete.

Podívejte, možná vám teď řeknu "hloupou" větu: jsem věrný pravicový politik a dělal jsem – nevím jak dobře, to nechť posoudí jiní – zahraniční politiku této země a Senátu; vždycky jsem měl tričko České republiky, pak Senátu a teprve pod tím tričko mé politické strany. Dokonce jsem před tričko ODS dával tričko s mým jménem. To by mělo být v kodexu českých politiků.

 

Jako bývalý šéf Senátu jste byl členem grémia ODS, zůstáváte jím?

Ano, dokonce se o tom hlasovalo. První místopředseda Senátu je přece jen pátá nejvyšší ústavní pozice v zemi.

 

Co si pamatuji, dvakrát jste vystoupil v ODS opravdu ostře: jednou proti Klausovi a jednou proti Topolánkovi. Dneska nic ostrého nemáte chuť vzkázat?

Jediné, co mám chuť teď ostře říci, je, ať si lidi obují zimní pneumatiky a naučí se jezdit na sněhu. Jinak bude zmatek na silnicích.

 

Zatímco v politice je pořádek.

To jsem neřekl! (smích)

 

Autorka: Barbora Tachecí

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz