2020

úterý 21. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Radiofórum

25.11.2010

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Senát má nového předsedu a zoranžověl. Do čela horní komory parlamentu byl zvolen bývalý komunista a taky odborářský boss, sociální demokrat Milan Štěch. Jak sám poznamenal, chce přispět k lepšímu dialogu mezi pravicovou vládou a levicovou opozicí. Koaliční kabinet čeká nelehký úkol - vysvětlit Senátu, ve kterém získala většinu levice, proč jsou potřebné a vhodné plánované reformy. I když Sněmovna může senátní ne přehlasovat, tento postup by znamenal zdržení. Bude ale sociální demokracie nakloněná pragmatické diskuzi po tom, co koalice protlačila první úsporné zákony v legislativní nouzi ještě ve starém složení horní komory parlamentu? Taky na to se zeptám dvou místopředsedů Senátu a to Zdeňka Škromacha z ČSSD. Dobrý večer.

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Dobrý večer.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

A Přemysla Sobotky z ODS. Dobrý večer.

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR (ODS):

Dobrý večer.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Pane místopředsedo Škromachu, váš stranický kolega, jak jsem už zmínila, Milan Štěch, nový předseda Senátu, doufá, že by se horní komora mohla stát jakýmsi pojítkem sbližovacím mezi opozicí a vládou a to především v pohledu na reformy. Máte i vy tuto naději?

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Já myslím, že bude záležet na přístupu vlády. Zatím vládní koalice v dolní komoře ve Sněmovně válcuje opozici naprosto neskutečným způsobem. Zkracuje lhůty, nenechává možnost diskuze a myslím, že Senát bude šancí, aby právě opozice vůči vládní koalici současné mohla vyjádřit své názory a mělo by to být i takové nastavené zrcadlo současné vládě.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Říkáte, že koalice podle vašich slov válcuje opozici v Poslanecké sněmovně. Bude jí to chtít sociální demokracie v horní komoře parlamentu vrátit? Tedy být v každém případě proti reformám? Ztrpčit život vládě nebo alespoň prodloužit tu cestu reforem?

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

To není jenom o reformách, já myslím, že v rámci Senátu jsme se zachovali naprosto demokraticky a ctili vůli občanů voličů a vlastní zastoupení jednotlivých politických stran odpovídá volebnímu výsledku, což už se tak zcela nedá říct o poslanecké sněmovně. Pokud jde o zákony a představy vlády, tak samozřejmě máme jiné představy a budeme je promítat jak do pozměňovacích návrhů, tak třeba i do zamítání některých zákonů, které Senátem půjdou. A na druhé straně samozřejmě budeme očekávat, kdy vláda splní to, co dlouhodobě slibuje, to jest, že povede dialog v takových zásadních věcech, jako je třeba důchodová reforma nebo podobné horké věci, které by měly být na delší období, než na jednu vládu.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Pane místopředsedo Sobotko, věříte, že by se mohla alespoň z části naplnit ta ambice předsedy Štěcha, tedy že by ten Senát se stal jakousi platformou, na které by si opozice a koalice vyříkala to, co jim vzájemně vadí a kde by mohla třeba najít nějaký konsenzus?

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR (ODS):

No tak samozřejmě parlament a teď mluvím o obou komorách, je přesně ten prostor, kde se diskutuje. Trošku teď slyším, že válcuje. Já slyším tohle slovo a neslyším ho rád, protože v době, kdy vládla sociální demokracie v trojkoalici, tak klidně hlasovala s tou známou sto jedenáctkou s komunisty a přehlasovala naše zamítavé nebo pozměňující návrhy, které jsme posílali ze Senátu do Sněmovny. Já bych tohle slůvko nepoužíval, protože přeci je-li vládní koalice, tak má plné právo hlasovat podle toho, jak je složená vláda. A k vaší otázce, já pevně věřím, že i sociální demokracie přestane pouze hovořit o tom, že by ráda dialog, jestliže dostane nabídku na to, aby se zúčastnila diskuze o důchodové reformě a oni to odmítnou, tak samozřejmě potom se ten dialog vede velmi špatně. To, že Senát vždycky byl i v těch konferencích a seminářích na celospolečenská témata, což reformy samozřejmě mohou být nebo dokonce jsou, tak určitě se tady ta diskuze bude odehrávat.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Pane Škromachu, vy přicházíte ze Sněmovny. Za dlouhá léta, kdy jste byl poslancem, se možná budete stěží zbavovat toho konfrontačního stylu, který je vlastní právě dolní komoře parlamentu. Neobáváte se toho?

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Já bych jenom reagoval na pana místopředsedu Sobotku. Tak já jsem nezaznamenal žádné návrhy ze strany vlády na žádná seriózní jednání ani o důchodové reformě.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

A kdyby přišly, tak byste reagovali kladně?

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

I v minulém období, pokud šlo třeba o důchodovou reformu, tak jsme se zúčastňovali těch jednání. Že se nenašlo řešení, to už je jiná věc, ale tato vláda zatím od počátku žádnou takovou platformu nebo možnost k jednání nevytvořila.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

A k té mé otázce.

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Pokud jde o to, já myslím, že i ve Sněmovně prostě bylo období, kdy byla méně konfrontační, méně vypjatá atmosféra. Já myslím, že v poslední době je to právě díky tomu a říkám jasně, každá vláda je legitimní a má právo si uplatnit svoji většinu, ale ten způsob je, jak to dělá. V minulosti vždycky samozřejmě i opozice měla možnost se vyjádřit, měla možnost říct své názory, dodržovaly se lhůty, ale to, co provedla vláda naposledy, že nebyla schopná prostě předložit zákony včas kvůli rozpočtu, tak ji prohlasovat v legislativní nouzi, to jsou takové určité důkazy pohrdání opozicí. To není o ničem jiném. A můžeme o tom samozřejmě polemizovat. Na druhé straně opozice a politika je o důrazných stanoviscích a já myslím, že v Senátu právě je určitý prostor vést kultivovanou diskuzi, ale důraznou a trvat na stanoviscích, to znamená například v těch věcech, ve kterých samozřejmě nemůžeme souhlasit s vládou, tak uplatňovat vlastní stanoviska a to používat k tomu veškeré legislativní prostředky, které jsou k dispozici.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

On ten konfrontační osten se ozývá i v tom našem rozhovoru, ale pane místopředsedo Sobotko, ta otázka bude i souviset. Jaký je to pocit zasedat v Senátu, jemuž jste léta předsedal? Vaše ODS byla zvyklá přece jen na podstatně významnější postavení.

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR (ODS):

Ale tady přeci o pocitech není, je to reálná politika, voliči rozhodli o tomto složení Senátu a my se s tím musíme srovnat a samozřejmě budeme tady hrát tu svoji roli, kterou máme, to znamená zastávat pravicový program a zastávat stanovisko koaliční vlády, v jejímž čele je občanský demokrat Petr Nečas. Když poslouchám pana místopředsedu Škromacha, no tak je jasné, že ta debata bude asi tvrdší, než bývala předtím, a když slyším, že tady budou uplatňovat tvrdě své argumenty, dyť o tom je přeci parlament. Ale já pevně věřím, že se neztratí ten duch a to kouzlo Senátu, kde se k sobě chováme slušně.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

A kde vidíte ten prostor pro dohodu už teď nynější vlády a opozice, pokud ho vidíte?

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR (ODS):

No tak samozřejmě jsou velká témata. Jedno teď, která zvedla vláda a to je přímá volba prezidenta. Sociální demokracie samozřejmě byla pozvaná, jestli mám dobré informace, tak sociální demokracie přijala účast na tomto kulatém stole a přeci říkat to argumenty a pan bývalý poslanec to ví velmi dobře. jestliže do 30. září byl rozpočet a související zákony přišly v říjnu, no tak jak jinak, aby platily od 1.1:2011 jak jinak se to mělo udělat? Já si myslím, že tady někdy používáme klacek na místě, kde to není dobré.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Pane Škromachu, prosím už jen několika slovy. Vy vidíte někde nějaký prostor, kde byste se mohli shodnout a dohodnout?

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Tak já myslím, že určitě. Jenom k tomu, kdyby vláda ty zákony udělala už v srpnu, v září, a nejezdila na dovolenou někteří její členové, tak to možná ten problém nebyl. Ale pokud jde o ty možnosti, já si myslím, že dlouhodobě to je otázka důchodové reformy, která by prostě měla přetrvat každou vládu příští. To není věc, která se dá vždycky po volbách změnit a pokud jde třeba o otázku přímé volby prezidenta, ale možná že i některých dalších věcí, tam určitě budeme hledat průchodnost, protože nakonec přímá volba prezidenta nebo obecné referendum, to jsou principy, které sociální demokracie prosazuje už dlouhodobě.

 

Moderátor (Veronika SEDLÁČKOVÁ):

Předpokládá místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach. Loučím se i s místopředsedou horní komory za ODS Přemyslem Sobotkou. Pánové, přeji hezký zbytek dne, na shledanou.

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR (ODS):

Hezký večer.

 

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu PČR (ČSSD):

Na shledanou.

 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz