2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Studio 6

9.4.2010

publikováno: 08.04.2010

 
Moderátor:

A je tu pravidelný profilový rozhovor České televize, profilový rozhovor Studia 6. Tentokrát s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Hezký den.

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Dobrý den. Děkuji za pozvání.

 

Moderátor:

Nejprve zdůrazníme dva důvody, proč jsme si vás pozvali. Jednak začíná zítra konference 10 let českého eGovernmentu. Tedy jakési moderní formy komunikace občanů s úřady a politiky. Druhý důvod je jasný. Vy jste byl vposlední době jistým hybatelem dění v ODS. Pojďme nejprve ale samozřejmě na ten eGovernment, to je zítřejší konference. Deset let českého eGovernmentu. Skoro mě ani nenapadlo, že to tak dlouho už tady to slovíčko existuje. Nemohlo by to být daleko víc vepředu, víc revolučněji změněno po deseti letech?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Podle mého názoru prostě ta elektronizace, to není jenom o vládě, to je o jakémkoli styku občana s veřejnou správou. Podle mého názoru technologie postoupily. Jsme v tomto bodě, v kterém jsme. Jednu dobu jsme dokonce měli Ministerstvo informatiky, podle mého názoru nadbytečné. Ale to je teď jedno. Postoupili jsme a ta veřejná správa se stává poněkud vlídnější k občanovi, resp. měla by být vlídnější k občanovi. A nemělo by to být pouze pro úředníky na jejich komunikaci mezi sebou, ale hlavně aby občan šel na jedno místo, což dnes ten známý CzechPoint a myslím si, že všichni ho využívají, kteří mají tu potřebu. Takže už to funguje a je to dobře.

 

Moderátor:

Co se nepovedlo naopak s ohlédnutím deseti let eGovernmentu zavádění těchto prvků?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Nepovedla se daleko větší elektronizace, ať už práce nás politiků, ať už je to ve vládě nebo kdekoliv. Já shodou okolností jsem byl před několika lety v Estonsku, tam už chodí, mají volné ruce všichni ministři a dokonce jsou ve fázi, že jsou mimo území a mohou hlasovat pomocí elektronického propojení. Takže to jsou věci, které bychom měli prohlubovat a hlavně měli bychom toho občana do toho zatáhnout. Stále si ale myslím, že na něj nesmíme zapomenout, protože ne všichni budou používat ten elektronický přístup a někdy ten úsměv a to pohlazení toho úředníka, pokud kněmu dojde, je pro občana dobré.

 

Moderátor:

Myslíte, že by úředníci tedy měli primárně hladit občany?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Já to nemyslím takhle. Říkám to s nadsázkou. Ale v každém případě, když osobní kontakt existuje, tak je to vždycky lepší. Jako my dva teď. Mohli jsme si povídat po telefonu.

 

Moderátor:

Tak rozhodně jsem rád, že jste přišel k nám na gauč do Studia 6. Za chvíli budou volby, za několik týdnů. Proč už dávno není v této zemi možné hlasovat jenom z notebooku?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

No a to je další vlastně krok, který nebyl dotažen. Ono to má x bezpečnostních důvodů, ochrana osobních údajů atd. Některé země už to mají. A hlavně pro naše lidi, kteří jsou v zahraničí, by to mělo obrovský význam a asi by to i zvýšilo účast při volbách.

 

Moderátor:

Pojďme na druhé téma, druhý důvod vašeho pozvání do studia. Změny v ODS. Vy jste člověk, který ty změny odstartoval, byť samozřejmě tím úplně prvním, kdo je odstartoval, byl samotný Mirek Topolánek, který se vyjádřil tak, že potom vznikla mediální a politická smršť. S odstupem dvou týdnů, vidíte to úplně stejně, jako jste to viděl během oné osudové tiskové konference, kdy jste vyzval, doporučil Mirku Topolánkovi, aby odešel?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Vidím to stejně a myslím, že ten základní důvod vmém prohlášení také byl ten styl, jakým se Mirek Topolánek prezentoval v tom nejmenovaném časopise. To je v podstatě věc, která je pro mně nepochopitelná a nepatří to na pozici předsedy konzervativní strany.

 

Moderátor:

A nebyl jste trochu možná pod vlivem onoho prvního sestřihu těch výroků, které ještě nebyly úplně zveřejněny v nesestříhané podobě? Přijde vám to úplně stejné to, co potom bylo zveřejněno vté nesestříhané podobě jako to, co vy jste si asi přečetl ve víkendovém tisku?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Já jsem to dokonce nečetl. Já jsem viděl až ty záběry v televizi. Já jsem také, a teď znova opakuji, šlo o styl, vidět Mirka Topolánka v tom klobouku a v tom, kdy ví, že ta kamera ho natáčí a následně uvažuje o tom, že to bylo rozsáhlé spiknutí, to přeci je špatně a takhle to nejde.

 

Moderátor:

Dotaz z Facebooku od našeho diváka. Pavel Drátka. Nebylo lepší si špinavé prádlo vyprat již daleko dříve? Chci volit stranu jednotnou, silnou. Tady bylo přece několik kaus typu Toskánsko. Kde jste byl v té době vy?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Já jsem byl v Rakousku na horách.

 

Moderátor:

Kde byly vaše dramatické brífinky ohledně Mirka Topolánka, když vyvrcholila aféra Toskánsko?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Tenkrát nám to Mirek Topolánek vysvětlil, že to byla standardní dovolená atd. Já bych se k tomu už nevracel. Byla to jedna kapka za druhou, která v průběhu let přicházela a na závěr ta poslední byla ta nedělní. V této chvíli, a to reaguji na toho posluchače nebo na toho dotyčného, my jsme jednotní a myslím si, že i výkonná rada svým rozhodnutím ukázala, že 85% členů výkonné rady v podstatě tu celou kausu vnímá stejně jako já a myslím si, že to bylo dobré rozhodnutí. A podle reakcí občanů, vrací se opět k nám voliči a já to vidím jako dobrý signál.

 

Moderátor:

Nemáte, možná ani ne obavu, ale spíše otazník ohledně toho, jak bude tento váš krok interpretován za rok, za deset let? Předpokládám, že o tom nebudou asi psány velké kapitoly...

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Historické knihy o tom asi nějak budou psát.

 

Moderátor:

Ale možná pár větiček někde v retrospektivě české moderní politiky o tom budou. Tak jak byste to rád, aby to bylo interpretováno? Protože tady opět existují názory např. na vašem blogu. Někteří čtenáři, Mirek Topolánek možná je neřízená střela, ale tohle, co jste s ním provedli, je prachsprostá bouda. Jakoby možná závan sarajevského atentátu a stigmatu, které od té doby má na sobě Ivan Pilip, možná i Jan Ruml, nemáte strach, že toto může nakonec dopadnout stejně?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Nemám ten strach. Já nevěřím, že se tomu budou historici v budoucnu věnovat nějak dramaticky. Opravdu knihy o tom nenapíšou. Ale určitě bude zmínka, že jsme udělali odvážný krok. Změnit předsedu politické strany těsně před volbami je odvážný krok. Ale byla to i určitá reakce na to, co občané a opravdu ty stovky a možná tisíce mailů, které s tím absolutně nesouhlasily a i mé osobní setkání naposledy na Krkonoších nahoře, kdy neznámí lidé mě zastavovali a říkali, jdeme vás opět volit.

 

Moderátor:

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. Nezasluhuje brífink Přemysla Sobotky?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

To je věc pražské ODS a pražská ODS má 15. dubna svoji konferenci a věřím, že najdou dobré řešení, aby i tuto kausu vyřešili.

 

Moderátor:

Dobré řešení znamená co?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Dobré řešení, nechám je na něm. Ale předpokládám, že pan Jančík je velmi kontroverzní osobností. Já ale pozadí jeho práce na radnici neznám, nejsem do toho zasvěcen, takže to nebudu dále hodnotit. Ale myslím si, že Pražáci už uvažují o tom, jak budou tu situaci řešit. Ale je to z kuchyně a 15. se to všichni dozvíme.

 

Moderátor:

Ivan Langer. Tam evidentně to není tak, že by to byla komunální politika, do které nevidíte. To je vedení ODS, ve kterém jste se pohyboval až do vašeho tedy odchodu z grémia, z výkonné rady. Tak Ivan Langer...

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

A teď mi řekněte co? Jestli řeknete slovo Krakatice, tak já vám na to odpovím. Uzavřené jednání v Poslanecké sněmovně. Všichni víte, jaké to bylo. Já vím o tom, že naši poslanci chtěli celou tu Krakatici zveřejnit a blokací poslanců ČSSD tomu bylo zabráněno. Takže já neznám pozadí Krakatice, já tam nebyl, takže já to nebudu hodnotit. Ale stálo by to určitě zato celý ten obsah zveřejnit. Ale to bylo zablokováno někým jiným než Ivanem Langerem a ostatními. Naopak, on to prosazoval. Takže v této chvíli jakékoliv změny na kandidátkách, které by se dělaly, jsou v pravomoci jednotlivých krajů a nepředpokládám, že k nějakým dojde.

 

Moderátor:

Jak hodnotíte Petra Nečase? Jeho první dva týdny v roli volebního lídra?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Petr Nečas odvedl velmi dobrou práci i v Poslanecké sněmovně, když Mirek Topolánek opustil poslanecký mandát, aniž komukoliv z nás cokoliv řekl. A vlastně hájil tam ty barvy naše velmi dobře. Já si myslím, že je to člověk, který je uvážlivý, klidný, má úplně jiný obraz, než měl Mirek Topolánek. Z mého pohledu velmi dobrý lídr a já věřím, že se mu podaří i ten mediální obraz ODS změnit.

 

Moderátor:

Ale změní se i on? Podléhá jakémusi školení vnitrostranickému? Anebo to, co říká, je jeho.

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Vždyť ho znáte, on takový je celou dobu. On má smysl pro humor, ale pro ten suchý...

 

Moderátor:

Dobře, ale opravdu nedostal Petr Nečas po svém nástupu do funkce lídra ODS pohotovostní tým, který ho rychle musí vpravit do problematiky, která přesahuje jeho základní orientaci, tedy práce, sociální věci.

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

On je, tak jako každý z nás, je obecný politik a je v tom velmi dobře orientovaný. Takže já tady vůbec nemám žádné pochyby.

 

Moderátor:

Pojďme ještě reagovat na jeden aktuální vývoj. Nabídka premiéra Fischera na to, že ODS by mohla obsadit post ministra životního prostředí. Napadá vás, kdo by to mohl být?

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Nenapadá. Můžeme spekulovat o někom známěstků. Já si myslím, že ten závěr ze včerejška je velmi dobrý a ukázalo se, že to vyvážení té původní koaliční nominace a nominace ČSSD tímto krokem je to plichta a nebudeme si nic vyčítat.

 

Moderátor:

Děkujeme. Nashledanou.

 

Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu:

Díky za pozvání. Nashledanou.

MUDr. Přemysl Sobotka, předseda libereckého RS ODS a předseda Senátu PČR

ČT 24 - Studio 6

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz