2019

čtvrtek 25. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka: Topolánkův odchod nás může posílit

23.3.2010

Nevzpomněl jste si na rok 2002, kdy jste ve své kanceláři v Senátu uspořádal tiskovou konferenci a tam - pro mnohé nečekaně - vyzval k rezignaci na funkci šéfa ODS Václava Klause? Co vás vedlo k podobnému kroku a výzvě Mirku Topolánkovi?

Nesrovnával bych to. Tehdy to byla má reakce na výrok: přebírám plnou zodpovědnost za výsledek voleb. Následně Václav Klaus řekl, že to nebyla prohra, ale nevýhra, což jako sportovec nechápu. Tak jsem udělal tehdejší prohlášení a pak jsem v tom zůstal sám. Dnes jsem to prohlášení udělal ze zcela prostého důvodu. Prostě se nemohu ztotožnit s někým, kdo nemyslí a mluví.

 

To ale přece Mirek Topolánek občas dělá, co ho znáte, ne? Podobných hloupostí už Topolánek za osm let v čele ODS navykládal spoustu. Proč vás tolik pobouřily právě tyto výroky vytržené z kontextu a vyprávěné bez toho, aniž by věděl, že je nahráván?

Já vím, že měl problematické výroky i v minulosti, ale tentokrát už to překročilo pro mne únosnou míru. Chápu, že to bylo vytrženo z kontextu, ale myslím, že politik je politikem dvacet čtyři hodin denně a ví, že v současné době nastolené před několika lety zpět bývají off record informace zneužívány. On podlehl něčemu, co si myslím, že je jeho neoprávněná představa. Tedy že to nebude použito. Takové výroky by politik z mého pohledu neměl říkat, ani kdyby měl v krvi pět promile. Anebo to bylo stokrát off record.

 

Informoval jste o svém kroku Topolánka či někoho jiného z vedení ODS dopředu? Nebo se vše dozvěděli až z tiskové konference?

S Mirkem Topolánkem jsme si v neděli vyměnili SMS, jejíž obsah vám nebudu říkat. Podle jeho reakce ale myslím, že to mohl tušit. S nikým jiným jsem to nekonzultoval, byla to jen aktivita Přemysla Sobotky.

 

Do voleb zbývá dva a půl měsíce. Nemyslíte, že ať už se Topolánek zachová jakkoli, ODS to ve všech případech pouze poškodí?

Jeho výroky z tohoto víkendu uškodily naší politické straně obrovským způsobem. A já jsem své stanovisko neudělal na podkladě nějakého rozvratu myšlení Přemysla Sobotky, ale na podkladě reakcí mého okolí. A já svým zrcadlům věřím.

 

Je podle vás vůbec možné, aby Topolánek v čele ODS a jako lídr kandidátky zůstal? Vždy by mu přece bylo vašimi konkurenty předhazováno, že ho k odstoupení vyzývají i jeho spolustraníci...

Zeptejte se na to Mirka Topolánka.

 

Hrálo ve vašem vystoupení roli i to, že Topolánek kandiduje v katolickém Jihomoravském kraji?

Byl to můj obecný postoj. Mně je jedno, v jakém kraji Mirek Topolánek kandiduje, nebo nekandiduje. Jeho slova jsou proti mému přesvědčení, proto jsem to prohlášení udělal.

 

Co by následovalo, pokud by Topolánek odstoupil? Dělala by ODS ještě před volbami volební kongres, volila nového předsedu, nebo by se role lídra ujal někdo z místopředsedů?

Máme demokraticky zvolené grémium a tam je dostatek lidí, aby reprezentovali naši práci a náš program. Tak jako jsme se bez Mirka museli obejít ve sněmovně, tak se podle mne dokážeme obejít i v daném okamžiku ve volební kampani.

 

Kdo by měl ale převzít roli hlavního lídra? Topolánkovým statutárním zástupcem je první místopředseda David Vodrážka a ten má v Praze svých starostí typu Opencard dost...

Vůbec bych to neřešil, protože grémium je kolektivní orgán. Shodou okolností je někdo prvním místopředsedou, ale to ještě neznamená, že bude tím základním mluvčím. Ale to předjímáme výsledek.

 

Takže by nevadilo, kdyby šla ODS do voleb bez předsedy?

Podle mého ne. Bavíme se 22. března, a co bude po volbách, které chci vyhrát, k čemuž můj krok směřoval, to řešme po nich.

 

Můžete po všech problémech ještě vůbec vyhrát?

Budete se divit, podle slov lidí, která přicházejí od jedné hodiny, lidé reagují velmi pozitivně. Takže pevně věřím, že se nám voliči vrátí a ještě posílíme.

 

Před posledním kongresem vám někteří lidé z regionů nabízeli, ať kandidujete na předsedu ODS. Nemáte něco takového v budoucnu v úmyslu?

Odmítám, že bych to dělal z jakýchkoliv svých osobních zájmů kromě ochrany ODS. Výslovně jsem řekl, že jsem ty nabídky dostal, ale nemám ambici být předsedou ODS.

 

Na podzim obhajujete místo v Senátu. Počítáte ale nyní s tím, že se po svém vystoupení zapojíte intenzivněji i do kampaně před volbami do sněmovny?

Řekl bych, že to je dokonce moje povinnost. A to jsem měl v plánu, ať už byl tento víkend, nebo nebyl.
 

Lidové noviny - Petr Kolář

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

Jaroslav Zeman

Senátor 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz