2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Přemysl Sobotka v Partii na TV Prima

25.10.2010

Moderátor:
Dobrý den. Druhé kolo senátních voleb dopadlo přesně tak, jak si přáli sociální demokraté. Svým volebním klipem ve volbách získali 12 statečných, tedy tolik senátorů, aby mohli horní komoru úplně ovládnout. Napodobili tak někdejší úspěch ODS, která před čtyřmi lety také většinově kontrolovala Senát. O výsledcích a dopadech senátních voleb dnes budeme diskutovat s dosavadním předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Dobrý den.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Dobrý den.

Moderátor:
A s dosavadním místopředsedou Senátu Milanem Štěchem. Také vám dobrý den.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Také dobrý den vám přeji.

Moderátor:
Ve druhém kole přišlo necelých 25 % voličů, když to počítáme celorepublikově, to nevypadá, že by zrovna veřejnost byla přesvědčená o tom, že vaše práce má smysl?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Jestli se díváte na mě, jednak je to standardní účast v druhém kole a dokonce ta čtvrtina necelá je vyšší číslo, někde bylo 18 atd. podle mého názoru je to přesně ten dvoukolový systém, který lidi už nezajímá, nedostanou volební lístky, aktivita skončí, protože tam jsou jenom dva. Jdou tam s tím pohledem na ty dva a takové ty podpory z jiných politických konkurentů předtím, tak najednou nemají efekt a je to logické celkem, takže mně to moc netrápí, protože, zaplať Pán Bůh, žijeme v demokracii a každý má volební právo, ale nemá povinnost a není hlavně sankcionován, takže to jsou věci, které mě žádným způsobem neuráží a k evropských volbám také chodím.

Moderátor:
Pane Štěchu, vám také přijde naprosto v pohodě, že pouze čtvrtina voličů má zájem ovlivnit složení horní parlamentní komory?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Předně bych chtěl poděkovat těm, co přišli, chtěl bych poděkovat dvojnásobně těm, kteří podpořili naší stranu, naše kandidáty sociální demokracie. Mě to trápí, mě to dlouhodobě nedělá dobře, když to mám říci, že třeba i ten můj mandát se opírá o 30 % účasti voličů ve druhém kole před dvěma lety a samozřejmě příčina je částečně v nás, částečně je v tom, že Senát nebyl hned ustaven poté, co byl zapsán do ústavy v roce 1993 a dával bych takovou otázku k diskusi, zda bychom se neměli zabývat tím, abychom našli mechanismus, jak alespoň nějaké informace, případně ty volební lístky dostat mezi tím prvním a druhým kolem přímo k občanům, aby se přeci jenom mohli doma na to více připravit a více o té účasti nad těmi kandidátními lístky pro druhé kolo přemýšlet, ale to je jenom k tomu, abychom nějak ty věci se pokusili i našimi prostředky posunout kupředu. Jinak je to záležitost občanů a byl bych radši, kdybych ta účast byla vyšší, ale je to jejich rozhodnutí a budu ho respektovat.

Moderátor:
Ono je celkem překvapivé, že za 14 let existence horní parlamentní komory je pořád ještě častým veřejným tématem to, jestli má Senát smysl nebo ne?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ta éra, kdy všichni toužili zrušit Senát a už podle mého názoru skončila za těch 14 let...

Moderátor:
U vás jako senátorů skončila určitě.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já nemyslím jenom senátorů, ale i obecně, už i média, kdy občané vidí, že vůbec existuje Senát, což v počátku, když jsme z ústavy vznikli, tak jsme se dostali do situace, že tehdejší dva premiéři za sebou jdoucí, měli velmi negativní přístup k Senátu a navodili tu atmosféru a my teď jsme bojovali a myslím, že to je úkol, který nás čeká dramaticky ještě dlouho, abychom ukázali svojí práci. Vzhledem k tomu, jak už zmíněné zákony, naše zahraniční politika, naše všechny věci, které děláme, jsou převážně pozitivní. Pozitivní zpráva většinou nebývá atraktivní.

Moderátor:
Jestli tomu dobře rozumím, tak připouštíte, že jako předseda Senátu jste nedělal dost proto, během těch posledních 6 let, kdy jste byl natřikrát předsedou Senátu, aby se to téma a výsledky práce Senátu více dostaly k veřejnosti?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ale tak to vůbec... tohle nepřijímám a není to sebechvála, naopak, za těch posledních 6 let opravdu se ví o Senátu a dokonce už se to dostalo do situace, že nejenom novináři, ale i politici (poslanci) vědí, že je parlament jenom jeden a má dvě komory. Už to není parlament a Senát, už to není Poslanecká sněmovna a Senát a tenhle zdánlivě malý krok je krokem, který do budoucna bychom měli výrazně prohlubovat, ale znovu opakuji, jak chcete sdělit pozitivní zprávu, že jste změnili zákon ku prospěchu lidí, když to nezaujme média?

Moderátor:
Pokud jste něco změnili, tak to už má nějaký negativní prvek v sobě, to by určitě šlo komunikovat?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já vím, ale musíte na to chytit toho novináře, omlouvám se, aby o tom napsal a jestliže novináři už to teď chápou, tak podle mého názoru je to velký kus práce a o čem se vůbec nemluví, to je zahraniční politika Senátu, náš vztah k Evropské unii, to jsou velká témata, která my podrobně probíráme a tady myslím, že jsme ve velké shodě, kdy bráníme tomu, aby svým usnesením si vláda mohla dělat, co chtěla, aby v podstatě Evropa (Brusel) si dělaly, co chtěly. My máme jednu z největších úspěšností, kdy kritizujeme a doporučujeme úplně jiný postoj, než nám byl z Bruselu předložen, a to je dobrý signál. My jsme, podle mého názoru, stále suverénní, svobodnou Českou republikou, která je součástí Evropské unie a na tom trvám.

Moderátor:
Vidíte to podobně, pane Štěchu?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
V hodně věcech se shodujeme. Já bych k tomu ještě přidal to, že se domnívám, že v Senátu od začátku až po tuto dobu je jiná kultura politického jednání. Samozřejmě, ty rozdíly ...

Moderátor:
U těch přechodů myslíte, že to dneska nebude zábavná diskuse s jiskřícími argumenty, že to bude takové usedlé povídání?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Ne, žádné usedlé, to jsem neřekl, to jste si přidal a samozřejmě máte právo na svůj názor. Prostě v tom Senátu se také objevují ty zásadní politické ideové rozdíly, protože jsme proti sobě dost vyhraněný strany, které mají názory na řešení aktuálních i budoucích záležitostí dosti rozdílné, ale nechá se to sdělovat takovými komunikačními metodami, které podle mého názoru neodrazují tolik občany od těch věcí veřejných. Já si myslím, kdo se podívá na průběh jednání ve sněmovně a tím nechci tu sněmovnu, ta sněmovna je to kolbiště, to první hlavní kolbiště a vidí jednání Senátu a mně už to řada, zejména starších lidí, řekla, že prostě to jednání Senátu se jim zdá serióznější, samozřejmě jsou tam také nějaké excesy, ale není jich tolik a já si myslím, že na tom by se měl i dále stavět a považuji to i za náš úkol, abychom v budoucím období se pokoušeli nadále říkat věci tak, jak je vidíme, to znamená rozdílně, hlasovat podle svého svědomí od našich programů, ale abychom to dělali důstojným kulturním způsobem.

Moderátor:
Není to tím, že máte na projednání toho zákona 30 dní, než ho vrátíte sněmovně, takže tam není tolik prostoru pro řečnická cvičení?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Když to někdo bude chtít takto pojmout, tak to pojme stejně. Také jsme měli takové případy, že tam měli vystoupení hodně dlouhé, ale myslím si, že dobře je, že se věnuje tím zákonům velký prostor ve výborech, v našich odborných výborech. Tam se ta stanoviska velmi prezentují a na tom plénu se de facto přistoupí k tomu zhodnocení té diskuse v těch výborech, přidá se samozřejmě to, co ještě nezaznělo nebo to, co se chce zvýraznit, a to si myslím, že dává možnost, že ta kultura toho jednání, toho Senátu je podle mého názoru důstojnější.

Moderátor:
Jestli tomu dobře rozumím, tak kultura nebo způsob fungování Senátu bude nadále stejný, nicméně bude mít trochu jiné složení. Pojďme zcela základně zhodnotit výsledek druhého kola senátních voleb. Jak si ho interpretujete pro sebe, pane Sobotko?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Jak si ho mohu jinak interpretovat, než je to. Skutečně to není výsledek, který by mě osobně a mojí politickou stranu nějak těšil. Je potřeba sportovně poblahopřát vítězům, což je sociální demokracie, ale uvidíme, ta pravidla dneska jsou v podstatě silové, 41 členů sociální demokracie, k tomu můžeme přidat 3 komunisty a při známé, velmi těsné spolupráci jsme na 44. Budou chtít se chovat sociální demokraté jako parní válec, tak si tam budou dělat, co budou chtít, ale slyším teď pana kolegu, že chtějí dodržet tu gentlemanskou dohodu, která tam byla, ten gentlemanský způsob. Budou ta e v následujících týdnech, budou určitě tvrdá, ale měla by být korektní.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já za sebe a za stranu, kterou zastupuji, samozřejmě jsem s výsledkem spokojen. Myslím si, že to navázalo na ty výsledky do těch obecních zastupitelstev. Dneska sociální demokracie už je stranou, která je de facto ve všech patrech české politiky silně zastoupena. Když se podíváte na ty průzkumy veřejného mínění a názory, tak hodně jít k volbám sdílí ty hodnoty, které jsou v programu a které jsou nosnými tématy sociální demokracie, takže já jsem přesvědčený, kdyby byla ještě větší účast u voleb, takže by ten výsledek pro nás byl ještě lepší na všech úrovních, ale respektuji, že je to svobodná volba občanů jít a nebo nejít k volbám a myslím si, že v Senátu se budeme snažit potvrdit, že tak, jak jsme naznačil slušnou, ale přitom někdy i razantní a jasnou rétorikou budeme chtít prosadit maximum našeho programu, ale jsme si vědomi, že je tady vláda koaliční, která je pravicová, ale přesto si myslím, že jsou některá témata dlouhodobá, kde musíme mít oba dva pohledy polického spektra zájem, aby se věci posunuly kupředu a tam já se přimlouvám,abychom vyjednávali tak, jak třeba jsme v životě zvyklí vyjednávat ve firmách, to znamená respektovat zájmy podnikatelů, ale také prosazovat, pokud možno i tvrdě, zájmy těch zaměstnanců a to je ta dohoda, která potom vznikne.

Moderátor:
K tomu se ještě vrátím. Pojďme zůstat u té interpretace. Vy si to vykládáte tak, že ten výsledek senátních voleb vám jako sociální demokracii říká, že ten směr, kterým jsme se po volbách vydali, je správný?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Ano, přesně tak. Já si myslím, že to, co mi je vlastní, v sociální demokracii probíhá, to znamená, že se jde na tu věc odbornou, že se jde na ty otázky, které se týkají skutečně drtivé většiny lidí, že se k tomu pojí metody komunikační, které jsou lidem běžné, vlastní, že se maximálně snažíme nenechat zatáhnout do nějakých těch pútek, které jsou de facto jen takové poziční a nejsou o tom meritu věci. To alespoň je moje filosofie, já jsem jí takhle prosazoval i ve svém bývalém působišti a byl bych rád, kdybych mohl přispět v Senátu k tomu, aby to takto bylo.

Moderátor:
Z vašeho pohledu stouply šance Bohuslava Sobotky na to stát se řádným předsedou sociální demokracie?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Bohuslav Sobotka prokázal v těchto měsících, že je skutečně schopný politik. To, co jsem tady před chvilkou říkal, to jsem říkal o sobě, ale musím také říci, že v sociální demokracii vyrostlo mnoho mladých politiků, kteří jsou dneska ve věku mezi 30 a 45 lety věku a myslím si, že máme z čeho vybírat. Podívejte se jenom třeba na hejtmany a na ty lidi, kteří jsou ve vedení krajů, to skutečně mě naplňuje optimismem a docela se těším na tu další spolupráci.

Moderátor:
Jestli tomu dobře rozumím, tak příští předseda sociální demokracie bude po 45 let?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já bych musel hodně přemýšlet, tady bych z toho nevycházel, ale tito někteří naši lidé prokázali schopnost vůdcovskou a schopnost sdělovat veřejnosti a prosazovat náš program velice slušným a přitom důrazným způsobem.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Tady já malinko zareaguji. Já samozřejmě vím, že 13 krajů je pod vedením sociální demokracie, ale podívejme se na tu ekonomickou situaci, na hospodaření v těch krajích, až na výjimky takový Jihomoravský kraj a kraje se dostaly do červených čísel a můžeme tam hledat důvody jakékoliv, ale je to škoda, protože máme-li zájem na tom, aby vyrovnaná ekonomika, vyrovnané finance byly na úrovni státu, tak to musí být i na úrovni krajů a musí to být na úrovni měst, protože ten největší problém, který dneska máme, to je naše finanční situace a ekonomická krize se všemi dopady, naše dluhy. Jestliže to nebudeme řešit a budeme to oddalovat, tak je to špatně. Já jsme rád, že současná vláda tímhle směrem jde ve svém programu. Problém je jeden, že někteří ministři vypustili "mediální balónek" a teď se nebude bavit o stokoruně a dalších peněz ve zdravotnictví, aniž to bylo projednané, aniž je to v paragrafovém znění a vytvořila se mediální atmosféra, která byla nepříznivá, takže já to vidím i v té poloze, která pomohla v daném okamžiku sociální demokracii.

Moderátor:
Takže to, že říkáte, že si vláda, respektive koalice může sama za to, že její kandidáti v senátních volbách neuspěli tak, jak byste si asi představovali?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já jsem řekl, že také. Samozřejmě ta vlna, která tady přišla po stanovení této vlády, tak samozřejmě nahrává sociální demokracii a nahrává ji v tom smyslu, že mohou v podstatě svojí rétorikou dostat občany do situace, že jakoby je zachraňuje, ale v případě, že se neudělají ty reformy a já nechci strašit, že za 4 roky se sociální demokracie ujme vlády, tak budou dělat reformy daleko tvrdší, protože jim nic jiného nezbývá a víme, jaká ta situace je v celé Evropské unii.

Moderátor:
Vy mi elegantně utíkáte od toho dění uvnitř stran, které mě v tuhle chvíli zajímá. Já zůstanu u toho výseku, který se vás přímo týká. Jste nejenom předsedou Senátu, ale také předsedou liberecké regionální ODS. Co se v té straně, respektive v té krajské buňce děje v současné době potom, co jste ve volbách do obecních zastupitelstev zrovna neuspěli?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Neuspěli, rozhodli voliči, s tím se nedá nic dělat. Teď jsem se dostali do opozice, bavím se o některých městech, hlavně o Liberci. V některých městech jsme na úrovních starostů a opozice je o práci, ale to já tvrdím celá léta. Opozice není jenom o slovním cvičení, ale je to o práci a být argumentačně silný. Já věřím, že dokončíme to, co jsme začali na jaře uvnitř celé ODS, takže to dokončíme a ukážeme, že ten trend a náš hlavně program a teď je potřeba tam dostat ty osobnosti, že je dobrý trend, že tam města, která rozkvétají, tak musím mít také dobrou ekonomiku.

Moderátor:
Cítíte jako předseda liberecké ODS spoluzodpovědnost za to, že se vám ty volby úplně nepovedly?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ty volby byly výrazně oddělené. Každé město, každá ta místní organizace v ODS si dělala svojí strategii. My jsme tam dali základní prvky, ale jinak to bylo úplně oddělené, takže já jsem nebyl schopen ovlivnit, co dělají v České Lípě nebo Jablonci. To si myslím, že já těžko mohu za ně přebírat zodpovědnost.

Moderátor:
Pokud se vrátím k senátním volbám...

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Pane redaktore, dovolte malou poznámku. Hospodaření krajů není vůbec špatné, ba naopak a já bych doporučil, pozvěte si zástupce hejtmanů, třeba jejich oponenty, aby vám sdělili, kolik tam kde bylo úvěrů a já jsem přesvědčený, že kraj hospodaří velmi dobře i v této hospodářské krizi, protože jestli má problém stát, mají problémy řady obcí. I kraje řeší tento problém řeší ho velice úspěšně, takže bez hejtmanů, bez jejich oponentů, z jejich úrovně si myslím, že tato diskuse tady by nebyla seriózní.

Moderátor:
Já děkuji za to doporučení, nicméně podotýkám, že Televize Prima má svojí vlastní dramaturgii pro roli hostů do politických debat. Já se vrátím ještě k výsledkům senátních voleb. Vy oba směřujete v té interpretaci k tomu, že je to vítězství levice, respektive pravice, není to svým způsobem zjednodušené ve chvíli, kdy se v těch jednomandátových obvodech uchází o hlasy voličů vždycky jeden konkrétní politik?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
V každém případě a je potřeba to uznat, vyhrála levice, protože ten počet a ten výsledek senátních voleb a počet senátorů za sociální demokracii je jasný, takže tady není o čem diskutovat. Mě trošku zarazilo, jak se rozdělila Česká republika na relativně modré Čechy a na oranžovou Moravu. Hledejme kořeny, musíme to zanalyzovat, proč se tak stalo. Nedá se nic dělat, takový je výsledek a já ho plně akceptuji.

Moderátor:
A svoje vítězství v Liberci, v okrese Liberec považujete za vítězství Přemysla Sobotky nebo za vítězství ODS?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já v ODS jsme od jejího vzniku, takže je to mix a ono je to vždycky ve všech volbách mix. Je to o té osobnosti a teď nemluvím o sobě, o té osobnosti a o té politické stránce. Někde převáží ta osobnost a někde převáží ta politická strana.

Moderátor:
A co si myslíte, že převážilo u vás?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
To, kdybych věděl. Možná, že převážilo to, co jsem celou tu dobu dělal v oblasti Libereckého kraje a v tom regionu a já se za svojí práci v žádném případě nestydím a voliči to opakovaně potvrdili, protože jsou to čtvrté volby, které jsem vyhrál, takže asi ten můj obraz tam není špatný a nejsem vnímám jako politik, který je v různých kauzách, to prostě nejsem.

Moderátor:
Nicméně, tentokrát jste ty volby vyhrál s výrazně menším náskokem, než před lety a i během toho sčítání to dlouho vypadalo na velice těsný výsledek.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Bylo to velké drama, ale tak už to někdy bývá.

Moderátor:
Co mě zaujalo, že když se člověk podívá na výsledky prvního a druhého kola, tak zatímco váš protikandidát hejtman Eichler získal proti prvnímu kolu 3 000 nových hlasů, vy jste získal jenom 300. Jak si interpretujete tuhle skutečnost?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Bohužel ten syndrom dvoukolového špatně medializované, ale o tom mluvil i kolega, že ti lidé nedostanou ten volební lístek, čili oni jakoby ty volby je "tolik nezajímají", tak se to dostalo do situace, že mojí voliči z prvního kola si řekli, tak to je jasné, on vyhraje a přišel jich menší počet, kdežto soupeř dostal...

Moderátor:
Ono jich přišlo stejně, o 300 víc.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já vím, ale obecně při účasti 44 % v prvním kole a účasti toho daleko menšího počtu v druhém kole. Je to problém a podle mého názoru ty hlasy proti mě byly spíše hlasy proti ODS. Mě to mrzí, ale nedá se nic dělat. Ale přesto jsem vyhrál, to zase musíme vnímat jako pozitivní.

Moderátor:
Pokud se podíváme na výsledek celkový, říkali jsme, že sociální demokracie v současné době disponuje 41 senátorskými místy. Je asi pravděpodobné, že nebudete předsedou Senátu?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
O tom rozhodne politická debata, ale myslím si, že to je otázka spíše na politickou stranu ČSSD, která si může dělat, co chce se svými hlasy a já si myslím, že v této chvíli je to skoro bezpředmětné.

Moderátor:
Já se tam tu otázku chystám nasměrovat, ale ještě předtím položím vám tu, jaké máte ambice, pokud máte nějaké funkcionářské v rámci nového složení Senátu?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
My se zítra sejdeme jako klub nebo v úterý a tam budeme uvnitř klubu jednat, kdo kterou funkci eventuelně by v tom Senátu měl zastávat, pak o tom budeme politicky jednat. Teď je to zcela bezpředmětné...

Moderátor:
Sám žádné ambice nemáte? Být místopředsedou Senátu, předsedou senátorského klubu?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Pane redaktore, já jsem celý život měl vždycky dost ambicí, ale teď vám je přeci nebudu prozrazovat.

Moderátor:
Mě by zajímalo proč?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Protože s tím musí souhlasit náš klub a je to 25 lidí, a to není malý tým, takže nechme to, v úterý možná budeme moudřejší.

Moderátor:
Pane Štěchu, z vašeho pohledu, kdo by se měl stát předsedou Senátu? Předpokládám, že obecně řeknete asi sociální demokrat, když ovládáte většinu Senátu?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já řeknu člen klubu sociální demokracie, protože my tam máme také nečleny strany, ty o tom rozhodnou. První diskuse bude probíhat pravděpodobně v úterý a předpokládám, že to bude někdo z nich, že dostane podporu i dalších senátorů, to znamená, že to bude člověk, který bude i u těch dalších senátorů skýtat nějakou záruku nebo naději, že ten Senát bude řídit dobře. Při té volbě se nehlasuje o tom, jestli ten člověk má takové názory nebo jiné názory z pohledu strany, kterou reprezentuje jako program, ale hlasuje se o tom, jestli to je persóna, která dokáže ten Senát řídit a reprezentovat, takže já si myslím, že takhle ta diskuse bude probíhat nejenom v klubu sociální demokracie, ale i v těch jednáních, které se dohadují kolem obsazení Senátu. Takže, ano, myslím si, že to bude člen našeho klubu.

Moderátor:
V médiích se už před volbami objevila trojice jmen, o kterých se údajně v sociální demokracii uvažuje. Jednak to bylo vaše jméno,jednak to bylo jméno první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a jednak Vladimíra Špidly. Ten ve volbách neuspěl, takže předpokládáte, že ten výběr bude z těch prvních dvou jmen?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Těch jmen je tam daleko více a já jenom sám za sebe rovnou řeknu, já jsem se nikdy de facto ve svých aktivitách a činnostech nikam nenavrhoval sám, ani nehlásil, ale když jsem byl navržený, tak jsem zodpovědně přemýšlel o tom, jestli tu funkci zvládnu, jestli k tomu mám dostatek zkušeností, jestli jsem schopný si vytvořit lidi nebo skupinu lidí, kteří mě budou dlouhodobě podporovat, tak to bych tedy také uvažoval, ale je to předčasné a o tom bude jednat náš klub poprvé v úterý tento týden.

Moderátor:
To je úžasné, kolik dokážete nahromadit podmiňovacích způsobů, abyste neřekl.... . Chcete být?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Ono to tak v životě je. Já osobně mám zkušenost, že ti lidé, kteří se příliš někam hlásí, mají velké ambice, tak často nedokáží zhodnotit také tu zodpovědnost, takže to musí posoudit jiní, protože my sami sebe nemůžeme hodnotit dostatečně kriticky, i když jsme třeba kritického zaměření. Takže, nezlobte se, ale v tuto dobu já vám nic více k tomu neřeknu, obdobně jako pan kolega Sobotka.

Moderátor:
S radostí převezmu tu hru na podmiňovací způsoby. Pokud byste byl navržen svým senátorským klubem na post předsedy Senátu a zvažoval byste, zda na tu funkci máte, domníváte se, že na ní máte?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já jsem si samozřejmě tu otázku také položil, to bych nemluvil pravdu, kdybych vám říkal, že to tak není a nedošel jsem k zápornému názoru.

Moderátor:
Dobře, takže si myslíte, že ano?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Když by ten návrh byl, byla by tam výrazná nebo významná podpora, tak bych samozřejmě tu kandidaturu přijal, ale takový stav v tuto dobu není.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
V každém případě, nerad skáči do řeči, to bude někdo ze sociální demokracie, protože opravdu 41 plus tři je číslo, které dává možnosti zvolit si kohokoliv, koho si oni navrhnou.

Moderátor:
Tak proč jste současně říkal, že budou hledat takového kandidáta, který bude nejlépe řídit Senát, což může být téměř kdokoliv, pokud by ho nenašli v klubu sociální demokracie?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já jsme mluvil především v první větě o té, o tom našem klubu, takže to zase tak volný není a myslím si, že v našem klubu je dostatek persón, kteří jsou schopní se toho úkolu zhostit.

Moderátor:
Obecně, budete pokračovat v tom směru, který byl v Senátu v předchozích obdobích, tedy v proporčním zastoupení, ve vedení horní parlamentní komory a nebo se pokusíte koalici, pravici vrátit to, co předvedla ve sněmovně a klonit se spíše k tomu obsadit si ty věci po svém?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já jsme vždycky byl zastáncem nevracet nic, nějakým tvrdým úderem. Já jsem až možná příliš velký optimista, dokonce mi to někdy bylo i vyčítáno, že příliš věřím v dobro. Já jsem proto, abychom pokračovali v poměrném zastoupení. Jestli to bude přesně na procenta, to ani nevyjde, protože tu osobu nelze rozdělit na nějaký čtvrtiny, ale určitě nechceme Senát ovládnout personálně, vedení Senátu, chceme,aby to byl určitý systém.

Moderátor:
Předpokládám, že vy, jakožto strana, která v tuto chvíli není dominantní Senátu, pouze převezmete to, s čím přijde sociální demokracie?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
To, co jsem řekl, je můj názor, ale myslím si, že bude mít podporu v klubu výraznou.

Moderátor:
Předpokládám, že v tom klubu nejste nováček, takže tušíte, jaké je tam rozložení názorů?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Nejsem, ano.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já na to mohu říci jediné. Od začátku, i když jsme my byli v té "silové pozici", tak jsme nikdy neválcovali a znovu tu větu už opakuji. Ten trend snad v Senátu, a to snad opravdu říkám s důrazem na to, že se objevují někteří noví lidé, kteří mohou přinést nový duch. Teď se bavím převážně o silné sociální demokracii, že budou chtít nějak jinak, ale nám nic jiného nezbývá. My vycházíme z toho, že voliči dali toto rozložení sil a my budeme přijímat. Jednu věc bych moc rád, aby se zároveň nevetovali jména, aby to nebylo jenom o tom, že toto patří sociální demokracii a toto že patří ODS, podle toho poměrného systému a když se tam přinese jméno, tak ta druhá strana řekne, tak to v žádném případě, to jsme nikdy nedělali a já věřím, že se to nebude dělat ani teď.

Moderátor:
Myslíte v Senátu tedy?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Myslím v Senátu.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Jednou se to stalo, to si pamatuji, a to bylo u pana senátora Outraty, pamatujete, pane kolego, ale já si myslím, že to je taková horší zkušenost, ale to už je dávno.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
To nebyl sociální demokrat.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Ne, to nebyl sociální demokrat, ale jenom říkám, že se to stalo a že jsme se poučili, že toto tady pan kolega Sobotka říkal, že platí i na přístupu z naší strany.

Moderátor:
Už jsme říkali, že po šesti letech končíte ve vedení Senátu. Pokud se ohlédnete za tou érou, co tam považujete za svůj největší úspěch, co naopak za největší úkol pro toho, kdo vás vystřídá ve vedení Senátu?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
To se špatně hodnotí, ta moje pozice nebo ta moje práce, ale znovu zopakuji jedinou větu nebo dvě věty, podařilo se opravdu dostat Senát do podvědomí veřejnosti a myslím si, že i ta účast a kvalita kandidátů všech po posledních volbách ukazuje, že je zájem i ze strany politiků být v Senátu. To bych viděl jako velmi dobrý prvek. To, že se podařilo v podstatě řadu zákonů a teď se bavím o tom, že jsme byli někdy v opozici proti vládě sociální demokracie a podařilo se nám to změnit, vrátit. Tehdejší ministr zdravotnictví pan Rath se chlubí tím, jak on navýšil příspěvek na zdravotní pojištění za státní pojištěnce a byl to právě návrh, který vznikl v Senátu a byl to návrh ODS, takže ono je potřeba v těch drobnostech hledat tu kvalitu té práce a já si myslím, že se nemáme za co stydět. Já osobně necítím a nemám pocit, že bych se měl za něco stydět.

Moderátor:
Pane Štěchu, byl Přemysl Sobotka dobrým předsedou Senátu?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Byl předsedou, který se drobet výrazněji, než možná ty předchozí, psal jako předseda do vědomí občanů a to jak pozitivně, tak i pro některé negativně, protože on některé názory prezentoval velmi výrazně a myslím si, že se snažil, aby Senát byl vnímán veřejností jako skutečně plnohodnotná součást parlamentu. Vždycky vím, že zareagoval na to, když někdo řekl parlament a myslel Poslaneckou sněmovnu a takovéto momenty jsou důležité. Co je také důležité, že nepřipouštěl, a to říkají někteří politologové, že tak by se mělo pracovat směrem k Senátu. Nepřipouštěl tu diskusi, jestli ten Senát je nebo není zbytečný. On prostě byl jeho reprezentant, a tak také se snažil a vystupoval, aby ten Senát byl vnímaný, že tady prostě je, že ten Senát prostě bude, takže z tohoto pohledu myslím si, že nebyl nějakým lavírujícím člověkem. Samozřejmě, co se týká názorů, mě na něm třeba mrzí, že tehdy se nepostavil proti tomu názoru neprojednávat v roce 2007 ten batoh podrobný v Senátu. To si myslím, že byla taková kaňka, takže chyby děláme každý a každý je důležitý, jestli se z toho poučíme. Já tedy osobně si myslím, že bychom se neměli nikdy dostat do stavu, kdy třeba takovou sadu zákonů, jako byla celá ta reforma v roce 2007, by Senát neprojednal, protože to se domnívám, že i svým způsobem ten Senát poškodil.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Abychom neříkali, že jsme konsensuální. Každý z nás je hlavně politikem, protože Senát je politické těleso, to není žádné setkávání lidí, kteří si notují. Je tam tvrdý střed a já samozřejmě jsme politik, proto musím říci, že kolega má pravdu, že jsem řekl svůj názor a řekl jsem ho i velmi tvrdě, což zase to vnímání občanů říká, kolik je plusů, kolik je mínusů, ale já se přeci nestydím za svůj názor a mám vždycky příjemný pocit, že ho mohu říci ten názor, že jsem stále v té demokracii.

Moderátor:
Dokonce v Televizi Prima. Milan Štěch a Přemysl Sobotka jsou hosty nedělní Partie. Teď budeme mluvit o tom, jak nové složení Senátu ovlivní vládní reformy.

Moderátor:
Pro mnohé je to práce snů, zkrátka navíc volná pracovní doba, žádný velký stres, vysoce nadprůměrný příjem. Řada zaměstnaneckých výhod a garantované odstupné. I proto se o jedno takové místo ucházelo v průměru deset kandidátů. Uspět ale mohl jen jeden, ale tak se kandidáti snažili všelijak zavděčit voličům a do kampaní samozřejmě vstupovaly i jejich mateřské strany. Pane Sobotko, vám samotnému vyhovovalo nebo vadilo, že se senátní volby posunuly na referendum o vládních reformách?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
S tím nic nenaděláme, takhle to bylo a už jsme tady o tom trošku hovořili, určitě já. Vytvořil se určitý obraz toho, co se chce dělat, aniž to bylo na úrovni vlády projednáno, takže tady já vidím určitou chybu, že se teprve paragrafově znění mělo přijít ven a předtím to prodiskutovat na celém politickém spektru. Já doufám, že toto bude pokračovat a moc by měl mrzela třeba důchodová reforma, která je jedním ze základních pilířů, že ta tzv. Bezděkova komise cosi připravila i sociální demokracie, která tam byla v té době účastna, tak s tím souhlasila, minimálně s tím základem a pak řekli, že ne. Jestli takhle budeme chtít pokračovat se státními reformami, tak se bude špatně. Stejně tak mě mrzí, že když premiér Nečas vytvářel svojí skupinu poradců vlastně svých a vládních, že nabídl pozici i zástupci i odborníci, bylo to odmítnuto, takže pak už se bavíme o krok dál, kdy ty odborníci by moli už předtím říci odborné věci, protože to politické je na vládě, sněmovně, Senátu a samozřejmě je tam i prezident se svojí rolí.

Moderátor:
Nevím, jestli si vytahujete nějaké poznámky, já vás nechám rovnou zareagovat, abyste si to nemusel psát.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Pan předseda v tom svém vystoupení řekl řadu témat. Za prvé si myslím, že ty nabídky k té spolupráci, víte, to je velice ke zvážení, když zůstanete v týmu, kde je 10 lidí, jedno místo, tak to nemůže dopadnout dobře. Dopadne to tak, já to řeknu naprosto srozumitelně, že se umouníte, že se zamažete, ale výsledky nedosáhnete. Jestliže v těch skupinách jsou například ti, kteří se zabývají problematikou penzijní reformy, je množství lidí s penzijních fondů a my nebudeme proti penzijním fondům, ale bojíme se toho, že ty penzijní fondy prostě jsou podnikatelské subjekty, které nemají takovou zodpovědnost jako máme my politici za to, aby ten systém skutečně byl funkční v budoucnu, a proto do takových to skupin, kde jsme s minimálním zastoupením velice zvažujeme, jestli chodit nebo nechodit. To je také o tom, aby to bylo zastoupení, které dává naději, že ten výstup bude také odrážet náš pohled na ten problém.

Moderátor:
Vy ale vytýkáte, že s vámi nediskutuje vůbec, takže tady jste trochu v rozporu.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Tady jde, víte, já jsem už slyšel několik diskusí na toto téma, právě jestli nám vláda dává šanci nebo nedává. Něco jiného je diskutovat, diskutovat můžete, někdy to bylo jako diskuse hluchých a slepých. Tady jde o to, aby se jednalo a také v závěrečné fázi vyjednávalo. To je to, co jsem tady naznačoval, že potom vyjednávání musí vyjít obě dvě ty strany s nějakou ctí. To znamená, musí tam najít alespoň část toho svého programu nebo těch svých priorit. Takže, něco jiného je vyjednávání a dohodnout se a něco je jenom být informováni nebo být zastoupeni.

Moderátor:
Předpokládáte, že tím novým složení v Senátu budete mít větší prostor s vládou skutečně vyjednávat a nebo se bojíte, protože vy tady naznačujete, že si s pravicí, respektive s koalicí příliš nevěříte, že to není jenom záležitost nabídky, výzvy k diskusi, že jí neberete vážně, pokud z jejich strany přijde, takže t bude jenom takový diskusní kroužek v Senátu?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já bych kolem těch reforem, moc doporučuji, abychom se vrátili k těm východiskům, to znamená chceme dosáhnout jak dnešní pravicová vláda a strany tam zastoupené i my v určitém období vyrovnaný rozpočet, v určitém období ještě dříve snížit o 3 % HDP, to znamená všechna kritéria naplnit, v tom se shodujeme, to si myslím, že obě dvě skupiny to myslí vážně, ale ty cesty k tomu jsou velice rozdílné. My chceme určitý mix a zatímco u té vládní koalice vidíme spíše to řešení jenom přes tu restrikci, restrikci výdajů veřejného rozpočtu a já bych moc rád, abychom se vrátili k té diskusi, jak vůbec tu filosofii zvolit, protože pokud budeme tak rozdílní v té filosofii, tak potom v těch dílčích řešeních těžko budeme nacházet skutečně ten konsensus, protože myslet si, že najdeme konsensus nad konečnou podobou zákona, mezi vládou a parlamentem v první fázi sněmovnou, to si myslím, že není realistické. My se musíme o těch věcech bavit, kdy se zakládá v podobě věcných záměrů těch zákonů ta materie, takže proto bych doporučoval bavit se výrazně o tom, jak ta cesta k tomu docílení toho výsledky, aby ty veřejné rozpočty byly. K tomu chci říci, že samozřejmě podle našeho názoru se nesmí zapomínat na udržení hospodářského růstu a s tím je spojená i zaměstnanost. To je to, co do té diskuse dáváme. Já vím, že prioritou našich partnerů, oponentů na druhé straně je spíše ta vyrovnanost těch veřejných rozpočtů, ta restrikce, také je to k tomu cesta, ale tam se lišíme a o tom budeme muset diskutovat, pokud chceme skutečně ta předsevzetí, která tady padají z obou stran, alespoň zčásti naplnit.

Moderátor:
Chcete o tom, pane Sobotko, diskutovat a nebo si vždycky poslechnete v Senátu jakousi diskusi, ale vláda bude počítat s tím, že má výraznou většinu v Poslanecké sněmovně a udělá si veškeré reformní kroky tak, jak sama chce?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já si myslím, že ta strategie v Senátu, kdy se odehrávala množství konferencí, veřejné slyšení na ta obecná témata a byla tam šance, aby vystupovala opozice, ta měla svůj dopad i na ta jednání při tvorbě zákonů. Já chápu představitele sociální demokracie, tady v tomto případě kolegu, že mají nějakou politickou představu, programovou představu, ale voliči rozhodli, vládne tato koalice, ale my přeci jako vládní koalice nemůžeme v plném rozsahu vnímat to, co chce opozice, to bychom tady nemuseli být v tom standardním uskupení.

Moderátor:
To můžete, přinejmenším...

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ne jako vnímat, abychom se řídili tím, co chce opozice, to je nereálné, to se neděje na celém světě. O tom, jestli se má jednat rychle nebo pomalu, všichni renomovaní nebo většina, abych nemluvil za všechny, renomovaných ekonomů jasně říká, čím rychleji, tím lépe, že v první fázi se nestačí reformy a udělaly se tyto restrikce objemů na jednotlivá ministerstva a tím pádem to má dopad i do veřejné sféry z hlediska platů nebo z hlediska nároků na výdaje, to je ale nutná podmínka na to, abychom vůbec byli schopni při očekávaném důchodu vydat dluhopisy, aby byl schopen koupit. Typický příklad je přeci Lotyšsko, kdy oni se dostali ekonomicky do obrovských problémů, vydali dluhopisy a přijeli, ano, my je od vás koupíme, ale za dvacetiprocentní úrok. To samozřejmě je téměř lichva, a proto také došlo k tomu, že se snahou vyhovět tomu požadavku prodání dluhopisů, důchody 20 % dolů, platy 25 %, to je realita ekonomické krize a my přeci musím v tomhle státě předejít tomuhle problému,abychom se nedostali do daleko horší situace, kterou pak budeme horko těžko s tvrdou restrikcí ...

Moderátor:
Teď uvažuje vláda pro vás vzhledem k rozpočtu na příští rok?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ano.

Moderátor:
Ale pokud se bavíme o reformách a o tom, o čem, chce opozice skutečně diskutovat, to jsou přeci záležitosti dlouhodobější, předpokládám, že ambicí vlády, ve které dominantní je vaše strana, přeci není udělat takové reformy důchodového systému, které za dva nebo tři roky změní případné další volby a tam nechápu, proč se tedy bráníte nějaké komplexnější diskusi?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
My se vůbec nebráníme žádné debatě. Já jsem tady popisoval přeci, když tzv. Bezděkova komise přišla s návrhem a byl tam pozitivní postoj sociální demokracie a oni potom řekli ne, bavíme se o tom, že už se to chtělo nastartovat před pár lety. V daném okamžiku přeci nikdo neblokuje účast, ale pan kolega tady o tom mluvil. Menšinový názor, bude tam jeden, přeci i jeden hlas je slyšet a ta nabídka přišla od vládní koalice, od Petra Nečase a jak jsme slyšeli, nebyla akceptována, takže já mám obavy, že někdo stále hovoří, že není přizván, že se s ním nediskutuje, ale zároveň tu diskusi se i nechce zúčastnit. Jméno bývalého ministra financí sociální demokracie pana Rusnoka, vždyť on je členem týmu a je to sociální demokrat, není to sociální demokrat. Možná, že je to člověk, který chce pomoci řešit tyhle problémy.

Moderátor:
Pane Štěchu, co tedy opravdu sociální demokracie od vlády očekává v diskusi o reformách?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Za prvé, já to vezmu odzadu, pan Rusnok není členem sociální demokracie. Samozřejmě, že pan Rusnok je jeden z těch případů, které jsem tady říkal, že dneska je zaměstnancem nebo dokonce představitelem penzijního fondu a celého seskupení penzijních fondů, takže to je právě to, co chci říci, to je, kolik ono těch nezávislých ekonomů skutečně v České republice a já jsem slyšel od jednoho velice moudrého člověk, že říkal, kdyby se život řídil jenom podle ekonomů, tak se na této planetě nedá žít. Já pamatuji některé ekonomy a odborníky z mezinárodního měnového fondu, který k nám přecházel před 10, 12 lety. Doporučovaly nám metody, které se prováděli tehdy v Latinské Americe, když přišli za 9 let a viděli, kde ta Latinská Amerika je, tak říkali, my jenom radíme, za to zodpovídají vlády.

Moderátor:
Dobře, teď ukončíme tu historickou odbočku, vrátíme se z roku 1998 do roku 2010 a k té otázce, co tedy očekáváte od vlády, pokud jde o diskusi?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Očekáváme, že bude brát na zřetel to sdělení, které bylo v těchto podzimních volbách jak do obecních zastupitelstev, tak do Senátu, že změní svůj přístup, že se o návrzích připravovaných změn tzv. reforem bude jednat od toho, jak se začínají připravovat, to znamená od toho počátku, že pokud tedy skutečně bude chtít uspět ta část těch svých reforem prosadit, alespoň těch nosných a těch, které mají dlouhodobou platnost, takže bude hledat nějaký průsečík, to znamená každý, aby jsme se k tomu středu, kde je ta shoda, přiblížili určitými ústupky, to znamená i tím, že budeme vnímat ty zásadní priority to partnera druhého, to znamená v našem případě té pravice a pravice zase té levici. Pokud toto se nepodaří, tak bude ten stav jaký byl a bude to škoda. U některých věcí samozřejmě je potřeba pracovat, pracovat rychle a u některých věcí, pokud se to prosadí, většinou těch 18 hlasů a otázka je, jestli také přeci jen v některé sněmovně se nepodívají, aby nenásledovali osud svých předchůdců, to znamená, aby to na ně nemělo trvalé negativní dopady, tak doufám, že k takové diskusi a k takové metodě jednání budou ochotní.

Moderátor:
Takže, teď jste vzkázal Věcem veřejným, aby nevycházely příliš vstříc vládě, ve které sedí koalice a více s vámi diskutovali?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já bych řekl, jako pozitivní pohled na to, že reformy musí mít konsensus, tu základní podmínku, musíte se, nemusíte, měli byste se tím pádem účastnit těch jednání mezi těmi odborníky. To, že i ti ekonomové, jednou je více uvažující radikálně, někdo mírněji, ale pokud tam nebudete a budete jenom říkat, my tam nejsme a nabídka je na to, abyste se účastnili, tak potom ta debata je trochu na vodě, na obláčku a je to jenom politická rétorika. Není o tom odborném pohledu i z vašich odborníků, které si vytipujete.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Za prvé, v těch odborných týmech musí být to zastoupení důstojné, aby byla šance na obhájení té pozice, protože jak jsem říkal, devět na jednoho, to přeci nikdy nemůže dopadnout dobře. Druhá věc je ta, že některá ta východiska do těch připravovaných kroků by měla být předmětem politických jednání mezi vedením těch koaličních vládních stran, ale i těch opozičních stran.

Moderátor:
Takže, pane Sobotko, sociální demokracie se nebrání diskusi na odborné úrovni, že si myslí, že by ta hlavní diskuse měla vést mezi stranickými lídry, což zřejmě ...

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
To říká pan Štěch.

Moderátor:
Já mu to překládám...

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já si myslím, že jsme tady o diskusi. My nemáme stejné názory a já jsem stále v rozpacích, když slyším kolegu Štěcha. Politické zadání. Je přeci jasné, vláda je politická,musí dát politické zadání a ti, kteří jsou v odborných komisích, o tom budou diskutovat. Stejně potom udělá ten pohled politicky tak, jako to udělala sněmovna a Senát ta reakce naše bude právě tímto směrem, takže zkuste se nebránit účasti, říkat, je to jen 9:1, to přeci ještě nic neznamená. Tady je mediální prostor, ale oni nemají žádné usnesení, oni mají pouze doporučení. To je práce odborníků, je to podpůrný orgán pro vládu, ale zároveň je to tvůrce názorů a třeba jsou dva rozdílné, tak tam bude ten třetí ještě k tomu, ale vy se toho neúčastníte, protože se vám nelíbí skóre 9:1. Jak víte, že těch devět je pravicových ekonomů a ten jeden bude levicový? Já tomu nevěřím.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Jestliže jsou tam představitelé, které vede to, že za vládu sedí v různých dozorčích radách a další a jsou na té vládě existenčně závislí, tak to pro mě nejsou skutečně nezávislí odborníci. Takových je tam řada, řada, že mají od vlády další angažmá, ČSA, v dozorčích orgánech, další a další, takže skutečně já to tady nechci rozpitvávat, je potřeba o tomto vést obě dvě ty formy diskuse, to znamená jak odbornou, tak i ty východiska politická, protože jak jsem tady naznačil, třeba tomu snížení schodku se nechá dojít řadou způsobů. Škrtání, teď se navrhuje 60 mld. Kč škrtat, my říkáme, také se tam nechá jít cestou posílení hospodářského růstu.

Moderátor:
Pan Sobotka bude argumentovat ...

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Samozřejmě, takhle to dělají v Německu, takhle to dělají jiné země.

Moderátor:
Pane Štěchu, budete se vzhledem k tomu, že je třeba vidět, na jaké úrovni jste v tuhle chvíli ochotni mezi sebou diskutovat, budete se jako sociální demokracie pokoušet dotlačit vládu k jednání tím, že jí budete blokovat věci, které v Senátu nemůže prosadit v souhlasu sociální demokracie, zahraniční mise, mezinárodní smlouvy a podobně?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já osobně mám názor ten, že jednou věcí chtít vázat a nebo dělat revanš za nějakou druhou věc, aby to bylo naprosto polopatické, že není šťastná metoda, já jí nevyznávám.

Moderátor:
To v překladu znamená, že to, co jste slibovali ve volební kampani, že postavíte oranžovou hráz modrým reformám, byly tak trošku předvolební řečičky, když sám říkáte, že to nehodláte dělat?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
My postavíme tu hráz, když bych to měl přeložit tím, že budeme v tom Senátu návrhy chtít směnit, budeme chtít, aby se o tom vedla diskuse, budeme k těm věcem se snažit organizovat třeba na půdě Senátu diskuse a samozřejmě, že tou svojí silou, protože některé věci by žádali změnit ústavu, některé věci by potřebovali změnit ústavu, pokud nebudeme na té materii dohodnutí, tak asi nebudeme souhlasit s tím, aby se vytvořil prostor uvolnění ústavy pro některé velmi zásadní změny. To je ta možná naše blokáda. Samozřejmě, že to se diskutovalo z vaší strany jako médií, že Senát nemůže přehlasovat sněmovnu, nakonec to poslední slovo u běžných zákonů má sněmovna, to je zřejmé, to jsme nikdy, nikomu neslibovali, že máme absolutní sílu.

Moderátor:
Ale sociální demokracie tedy nebude opakovat to, co dělala tuším před dvěma lety, před evropským předsednictvím, kdy říkala nedohodneme se s vládou na toleranci, pokud vláda nepřistoupí na něco jiného?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
To byl způsob vyjednávání, který v té době si myslím byl dokonce oboustranný a já ho osobně nedoporučuji žádné politické straně.

Moderátor:
Takže, občanští demokraté, respektive koalice nemusí pospíchat se schvalováním zahraničních misí tak, jak se o tom spekulovalo v médií, že budete chtít protlačit mise Senátem ještě ve starém složení?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Teď vy jste jako spěchat nespěchat. Vzpomínáme si, myslím před rokem, kdy v Poslanecké sněmovně došlo v obstrukci projednávání vyslání našich vojáků do zahraničních misí a nakonec ti kluci, kteří byli vycvičení, byli v nejistotě, jestli pojedou, nepojedou a stále si musíme uvědomit jednu věc. Jsme členskou zemí NATO, přivedla nás tam sociální demokracie. První angažmá v Afghánistánu nastartovala vláda sociální demokracie, my jsem to v plném rozsahu podporovali a najednou se tedy objeví fenomén, ne, nebudeme ty požadavky a nebo to přání akceptovat, protože na to máme sílu a na to skutečně sociální demokracie má dneska sílu. Já zastávám názor, že je potřeba, aby věděla armáda, proto také je to na dva roky ten plán těch misí, protože byl také dohodnut na úrovni NATO a já si myslím, že podle ústavy náš mandát končí 13. listopadu u všech. My přeci nemáme tendenci to zdržovat, my nejsme obstrukce. Obstrukci někdo chce dělat jiný, ale my ne.

Moderátor:
Takže, počítáte s tím, že plán zahraničních misí na příští dva roky schválí Senát ještě ve starém složení?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já předpokládám, protože ten materiál je tu dva nebo tři týdny, takže bude zařazena projedná se a hlasování ukáže, jestli je tam 41, protože na to potřebujete nadpoloviční většinu, kteří chtějí akceptovat v podstatě ty dohodnuté věci. Já si myslím, že o tom skoro není potřeba nějak, že to je účelové od nás. Je to v rámci ústavy a je to platné, takže ...

Moderátor:
To, že je to v rámci ústavy, neznamená, že to není účelové ale.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já vím, ale pane redaktore, to v podstatě je výhoda, kterou jsme vybojovali, ať už ty vojenské mise, dohody s jinými státy chodí paralelně do obou komor a je jedno, v jakém pořadí se to tam projedná, takže tenhle efekt je potřeba, aby vojáci, přeci oni nemůžou ze dne na den nemůžou odstartovat a navíc jsou tam ti, kteří potřebují vystřídat a tady bych velmi apeloval na rozum a akceptovat to, že i ti vojáci musí mít svojí jistotu a myslím si, že naši vojáci dělají velmi dobrou práci.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Já se pokusím naprosto srozumitelně zaujmout stanovisko.

Moderátor:
To je od politika docela odvážné.

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Za prvé, je pravda, že jsme u vlády, když se vstoupilo do NATO, byl k tomu velký konsensus, pokud vím dodneška i velká část občanů je s těmi věci spokojená. Byli jsme po vyslání, protože byla zvolená určitý filosofie v rámci Afghánistánu, ale od té doby ta filosofie, která tehdy byla přijata, se nepodařila naplnit. Dneska přístup v Afghánistánu přehodnocují daleko ekonomicky silnější země, dokonce i třeba Británie a je otázka, jestli v této době my tam máme navyšovat počet vojáků. My se domníváme, že ne, to je ten rozpor, to není, že měníme stanoviska. My tak, jako jiné země, vedeme tu diskusi a myslíme si, že je naprosto zřejmé, že ta mise v Afghánistánu nesplnila ten cíl, který byl očekávaný. Takže, diskuse je zcela na místě a vyslat vojska je do určité míry gesto, když by se nevědělo, co bude dál.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ono se ví, co bude, ale je to přeci mise NATO a všichni víme, že nepodaří-li se zajistit bezpečnost těch rekonstrukčních týmů a já myslím, že i vy jste byl na tom, na té velké konferenci, kterou jsem pořádal v Senátu za účasti i poprvé Afghánců, kteří přijeli. Ty rekonstrukční týmy tam odvádějí vynikající práci, ale oni žijí ve válečném konfliktu, který se odehrává v Afghánistánu a nezajistíme-li těm civilistům bezpečí a přeci od toho jsou dneska naši vojáci, kteří jsou součástí podpory a jestli nebudeme pokračovat v tom trendu, myslím, že tady nebudeme polemizovat o tom, jestli je dobře rekonstrukční týmy nebo ne v Afghánistánu, zajistit školství, zdravotnictví a tyhle všechny věci, které mají na starost, no tak potom ten Afghánistán se dostane do obrovského konfliktu, kde těžko už to potom bude moci svět řešit.

Moderátor:
V každém případě se shodujete v tom že to vyžaduje další diskusi, kterou, jak jsem vás oba dva slyšel, hodláte vést. Já jí s dovolením nepovedu v nedělní Partii na Televizi Prima. Rád bych se vrátil ještě k jedné věci, o které už mluvil Milan Štěch a to je to, že vláda potřebuje Senát také k případným ústavním změnám. Jednou z těch, o kterých se diskutuje, je zavedení přímé volby prezidenta, váš jednovětý stručný názor. Domníváte se, že se příští prezident bude volit přímo? Pane Štěchu?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
My proto u děláme maximum a je to v našem programu, pokud bude takový přístup i u dalších politických stran, tak se bude volit přímo.

Moderátor:
Pane Sobotko?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Bude, pokud najdeme konsensus.

Moderátor:
To bude těžké, jak vás zatím sleduji.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ne, ne, ne, vláda to má v programu,musíme si říci, ano, ten krok je naplánován a teď musíme najít to znění těch změn ústav, protože ono to není tak jednoduché napsat zákon, chceme přímou volbu, ono to má tisíce dopadů do ústavy a obě komory musí mít ústavní většinu, takže musí to být konsensus na to znění.

Moderátor:
Dokážete se shodnout, naopak proč by vlastně měla být zavedena přímá volba prezidenta kromě toho, že ji máte ve svých programech?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Samozřejmě, že znám názory politologů a řady lidí, kteří mají zkušenosti ze světa, že ta přímá volba má také své slabší stránky. My také víme, že tady byli senátoři, kteří byli zvolení v prvním kole a tehdy by asi lidé zvolili i prezidenty a za půl roku nebo za rok ti lidé měli velké problémy a jako senátoři k těm nejslabším. Má to svoje rizika, ale já si myslím, že jestliže vidíme, že občané se příliš v poslední době neúčastní voleb tak, jak bychom si přáli, tak volba prezidenta, který má v České republice velmi velkou vážnost, jako ne příliš náplně v ústavě, ale jako symbol od T.G. Masaryka, tak si myslím, že dát tuto pravomoc přímo občanům, je krok, který by měl posílit českou demokracii.

Moderátor:
Takže myslíte, že když se a vede přímá volba prezidenta, že lidi budou chodit ochotněji volit?

Milan Štěch /ČSSD/, místopředseda Senátu:
Budou určitě tuto volbu ve větší míře absolvovat a myslím si, že alespoň ti lidé, kteří se více věcmi zabývají, budou přemýšlet o tom, že každé volby mají smysl, takže hlavní cíl je, že to je skutečně reprezentant naší země, že by občané měli mít možnost rozhodnout přímo oni, ne přes nás, to znamená zprostředkovaně.

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Je to téma, o kterém se již dlouho diskutuje. Vždycky, když je volba prezidenta parlamentem, oběma komorami a je to v té poloze, jako to bylo tenkrát, pardon, že to říkám bez dalších označení, tak všichni, přímá volba je lepší. Já s tím souhlasím, ale ono v momentě, kdy skončí volba prezidenta, tak najednou to vyschne, ten informační tok a ta snaha a já bych nerad, aby to teď vyschlo a je potřeba tímhle směrem jít a myslím si, že najdeme tady shodu.

Moderátor:
Zatím jediný kandidát, který nebo jediný člověk, který oficiálně řekl, že bych chtěl být prezidentem, jste vy. Co vás vedlo k tomu vyhlásit tu kandidaturu takhle dlouho dopředu?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Já jsem toto neřekl, pane redaktore, to už je mediální obrat. Položil mi novinář otázku, jestli eventuelně, když bych dostal nabídku, bych to akceptoval. Já jsem, odpověděl, když dostanu silný mandát od politické strany, když budu mít podporu, tak to přijmu, to je ta výzva, ale to dneska není předmětem diskuse.

Moderátor:
Téma, jaký bych byl prezident, budu jiný než Václav Klaus i než Václav Havel. Zatím přinejmenším dáváte najevo to, že byť je to možná na začátku mediální impuls, že sám tu věc berete vážněji, než se tváříte?

Přemysl Sobotka /ODS/, předseda Senátu:
Ne, já to beru vážně, jako výzvu, ale na půdě mé ODS jsme o tom diskutovali okrajově, nevylučoval to tam v daném okamžiku nikdo,ale je to problém za 2,5 roku, takže já bych to teď nedémonizoval, ani nedramatizoval, ale pokud by ta výzva přišla s tou podporou, o které jsem mluvil, tak já bych to přijal.

Moderátor:
Pa

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz