2020

úterý 21. ledna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Projev 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky k zpětvzetí zákona o 3. odboji

9.12.2010

byl jsem vždy pyšný na své spojení se Senátem Parlamentu České republiky, protože jsem do dnešního dne právem tvrdil, že jsme my senátoři za čtrnáct let jeho obnovené existence neudělali, na rozdíl od jiných českých politických institucí a politiků žádnou závažně ostudnou věc. Bohužel vše se někdy musí stát. Ostudný den Senátu nastal dnes a je mi z toho smutno. Stahujeme z Poslanecké sněmovny zákon o 3. odboji.
Ptám se proto: Komu leží tak strašně v žaludku zákon o odpůrcích komunistické diktatury a proč?
Všichni víme, co to byla komunistická diktatura a že jsme dodnes dlužníky všech těch, kteří měli odvahu se jí jakýmkoliv způsobem postavit. Bohužel již při prvním projednávání tohoto více než opožděného zákona o III. odboji jsme zde slyšeli leccos podivného – od nestydatě cynických argumentů až po názory ve stylu Járy Cimrmana, když nás někteří kolegové chtěli přesvědčit, že největšími a prakticky jedinými bojovníky s komunistickou totalitou byli ti, kteří vstoupili do komunistické strany s cílem ji zeslabovat zevnitř…
Na legraci tohoto druhu však není dnes mnoho času. Měli bychom se dnes raději zabývat určitě a rozhodně něčím užitečnějším. Vzhledem k tomu, že opětovnému projednávání tohoto bodu, či této ostudě, tj. stažení asi nezabráníme a je nyní vše jen našem rozhodnutí, resp. rozhodnutí ČSSD a KDU – ČSL. Chci položit kolegům ze sociální demokracie několik zásadních otázek a rád bych na ně slyšel přímou a pravdivou odpověď!

1. Opravdu vám nevadí, že touto akcí pošpiníte památku všech čestných a především statečných sociálních demokratů, kteří odmítli v roce 1948 vstoupit do komunistické strany, byli vězněni v komunistických lágrech, šikanováni, vyháněni do emigrace a někdy i popravováni? Říkají vám ještě dnes vůbec něco jména Vojtěch Dundr, Václav Majer, Blažej Vilím? Nebo jsou vám milejší ostudné figury typu Zdeňka Fierlingera či Evžena Erbana?

2. Děláte to dnes s vypočítavým ohledem na svého dlouholetého parlamentního spojence KSČM bez ohledu na to, že jde o stranu, která je dodnes ideově i personálně úzce spojena se zločineckou organizací, která se jmenovala Komunistická strana Československa?

3. Kdo má ve vaší straně rozhodující slovo při prosazování tuhé stranické disciplíny – lidé, kteří se stále cítí nějakým způsobem spojeni s temnou komunistickou minulostí naší země a nebo představitelé sociální demokracie, kteří si váží existujících historických vazeb vaší strany s legionáři, Masarykem či protinacistickými i protikomunistickými odbojovými tradicemi?

Na závěr chci říci, 3. odboj existoval a je nutno alespoň symbolicky uctít památku popravených a vězněných – a o tom to je, respektive byl zákon o 3. odboji.

Děkuji vám za pozornost i případnou snahu se nad mými slovy zamyslet…
 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz