2024

středa 17. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

„Promovali“ absolventi letní Dětské univerzity

4.9.2012

 Diplomy stvrzující úspěšné absolvování prvního ročníku letní Dětské univerzity předal v sobotu 1. září rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs dvaceti studentům ve věku 12-15 let. Slavnostního aktu stylizovaného do podoby skutečné promoce na vysoké škole se zúčastnila i náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy a místopředsedkyně správní rady TUL Eva Bartoňová.

Diplom převzali všichni, kteří při závěrečné zkoušce obhájili před odbornou komisí svoji práci a složili do rukou rektora slib absolventa. „V průběhu čtrnáctidenního kurzu vytvořili autonomní robotický podvozek, umístěný do modelu karosérie automobilu, řízený mikroprocesorem. Museli také napsat technickou zprávu a naprogramovat aplikaci, která dovolila předvést všechny funkce auta. Komise hodnotila i úroveň jejich prezentace,“ přiblížil průběh letní Dětské univerzity vedoucí projektu Miloš Henrych.

Letní Dětskou univerzitu pořádá Technická univerzita v Liberci v rámci projektu Otevřená univerzita, na který získala dotaci ve výši 36,5 milionu korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „ Zaměřujeme se na ty, kteří u nás ještě nestudují a kteří možná ještě nevědí, že je technika baví. Daří se nám děti přesvědčit, že je dobré se učit něco nového, že učení není jen biflování, ale také tvůrčí práce,“ řekl redakci T-UNI profesor Kůs.

Podle rektora se při technicky zaměřené práci děti naučí i férovému jednání. „ Než jste vytvořili své robotické autíčko, asi jste poznali, že se nevyplatí lhát, že při výrobě součástek a v programování nemůžete nic ošidit ani podvádět. Bylo by dobré, kdybyste si odnesli pocit, že vyhrává ten, kdo hraje fér. Při této hře na vysokou školu jste si také možná uvědomili, že je dobré se vzdělávat a že k životnímu úspěchu se lenoši dostávají jen v pohádkách. Poznali jste radost z dobře odvedené práce. K tomu vám blahopřeji a věřím, že vaše příští studium na jakékoliov vysoké škole nebude jen prázdným úsilím získat papír s nápisem diplom,“ řekl ve svém projevu rektor Kůs.

Také náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy a místopředsedkyne správní rady TUL Eva Bartoňová ocenila úspěch absolventů letní Dětské univerzity. „Nesmírně mě potěšilo, když jsem viděla děti zasažené tvůrčím elánem a skláním se před týmem Technické univerzity v Liberci, který dokázal děti tímto nadšením „nakazit“. Je to v České republice ojedinělý projekt, který pomáhá dětem budovat si vizi své budoucnosti. Je dobře, když přibývá těch, kteří svoji kariéru začnou spojovat se společensky stále potřebnějšími technickými a přírodovědnými obory,“ uvedla Bartoňová.

V rámci projektu Otevřená univerzita pak liberecká univerzita letos v říjnu otevře třetí ročník oblíbeného dvousemestrálního programu Dětská univerzita. Dětská univerzita je zaměřena na využití volného času dětí formou hry na vysokoškolské studium s cílem vzbudit u dětí zájem o technické a přírodovědné obory.
Přijímací pohovory se uskuteční 15. září. Realizátoři projektu pošlou informativní dopisy ředitelům základních a středních škol. Informace získají zájemci v příštích dnech také u stánků ve významných obchodních centrech.
 

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz