2019

22. září


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

S Paroubkem do Maďarska

20.3.2009

V čem vězí ona krize? Je to nedostatek důvěry. Banky nevěří firmám, nedávají úvěry, firmy tak krachují, propouštějí lidi, kteří si pak nemohou koupit věci od dalších firem, které tak snižují výrobu, propouštějí lidi, krachují.... Takový kolotoč, ale je to jednoduché. Dokud se lidé budou bát dávat peníze do bank, aby je ty pak mohly poskytnout ve formě půjček firmám, tento kruh se nerozpojí. A nebo ještě hůře, mediální masáž o tom, jak kolem nás je všude krize, donutí velkou část obyvatelstva k tomu, aby ač mají práci a nemusí se o ní bát, své peníze radši než do banky či do nákupu zboží, zašili raději do polštáře. Tudíž peníze nepracují, ekonomika chřadne. Vše je jen o koloběhu peněz, když peníze netečou, jde to do háje. Tudíž logické je podpořit důvěru lidí v banky, bank ve firmy a firmy v investice. Plány sociální demokracie by měly naprosto opačný efekt.

1. Progresivní zdanění. Čím vyděláte více, tím více státu zaplatíte. Bohatí lidé tak přijdou o peníze. Jenže jsou to právě tito lidé, kteří do ekonomiky pumpují největší peníze. Člověk s nízkým platem utrácí hlavně za základní potraviny a věci běžné potřeby. Za ty by utrácel vždycky. Progresivním zdaněním se stane jen to, že do reálné ekonomiky přestane proudit velký objem peněz a firmy tak přijdou o zákazníky. Stát pak sice bude mít ranec peněz na oživení ekonomiky, ale jak oživovat něco, co mezitím zkrachuje?

2. Třináctý důchod. Tak za prvé - důchodců se krize mnoho nedotkne, ať slýcháme z úst paroubkovců cokoliv. V době krize jde cena zboží spíše dolů, firmy a obchody kvůli konkurenci buď nezdražují, nebo spíše zlevňují. Proto se důchodci nemusí bát, že s jejich stabilním měsíčním příjmem by o něco přišli. Důchodce je bez toho od přírody člověk spořivý, třináctý důchod by tak více než do ekonomiky zašil někam do polštáře a udělal z nich "mrtvý prachy". Krom toho třinácté důchody by Paroubek dotoval zřejmě z progresivního danění...

3. Zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Stejný případ jako s důchody. Ano, já chápu, že nězaměstnaným není do skoku, ale s tím, na co si nezaměstnaný přijde dneska, lze vyžít a lze s tím přežít i do lepších časů. Krom toho by se syndrom nemakačenků, kteří parazitují z dávek, ač by práci jinak měli, rozšířil jako epidemie i do vrstev, kde jsme na něj zvyklí nebyli. Opět ranec peněz, který by se musel vzít z daní těch šťastlivců, co práci mají.

4. Zastavení privatizace. ČSSD se zuby nehty brání třeba privatizaci letiště Ruzyně. Krize prý utlmuje akviziční apetit a za letiště by se nedostaly peníze jako v době růstu. No dobrá, a proč jste ho tedy neprivatizovali, když jste měli možnost? Z čeho teď chcete dototvat vaše velkolepé rozhazovačné plány? Krom toho za letiště, jako je to v Praze, i v době recese investor zaplatí velmi slušný balík, protože jako investice do budoucna jde o bezesporu špičkový byznys.

Plány ČSSD jsou hlavně o utrácení. Utrácela již v dobách svých minulých vlád. Ač tehdejší opozice varovně zvedala prst při každém hlasování o rozpočtu, socani z vesela utráceli dál. Naštestí nestihli nadělat takové dluhy, jako třeba Maďaři, kteří se teď potácejí nad propastí státního krachu, nicméně nové plány ČSSD vedou přesně tam. Nadělat co největší dluhy s tím, že se to časem nějak spraví.... Jenže ono se to nespraví, i v dobách růstu šest procent ČSSD utrácela. Onen růst, za který se teď bijí v hruď, byl nastartován již v dobách minulých a přicházel zejména ze západu, kdy chuť utrácet byla za hranicemi mnohem větší, než dnes. Museli bychom být Severní Korea, abychom neprofitovali na tučných létech. Ta však pominula a krizi vyřeší jen obnova důvěry, o kterou se snaží NERV a vláda.

Chcete-li na pár měsíců dostávat větší dávky a pak se dostat do spirály inflace, zadlužení, platební neschopnosti a státního krachu, volte ČSSD. Pokud vám nevadí (a nic jiného ani nezbyde) si na rok či dva zgruntu utáhnout opasky s vizí toho, že co nás nezabije, to nás posílí, volte jinak.
 

Milan Zbroník

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

Jaroslav Zeman

Senátor 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz