2024

sobota 13. července


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Topolánka zaskočil vlastní klub, pustil se proto do Paroubka i Klause

1.4.2009

Premiér Mirek Topolánek dnes popřel výsledky jednání, které v úterý prezentoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Rozzlobeným hlasem na tiskové konferenci oznámil, že se Paroubkem nenechá vydírat, pustil se i do prezidenta Klause. Důvodem jeho hněvu byl nesouhlas poslanců ODS s dosavadním vyjednáváním.

Tisková konference ODS se konala hned poté, co skončilo zasedání jejího poslaneckého klubu. Poslanci na něm zamítli návrh, se kterým přišli v úterý lídři stran - aby si opozice s koalicí rozdělila křesla ve vládě odborníků půl na půl.

Podle informací MF DNES poslanci na jednání klubu kritizovali - a tím vlastně odmítli - chystanou podobu dohody s ČSSD. Vadilo jim, že Jiří Paroubek ji prezentoval jako své vítězství. Kritizovali také to, že by ČSSD do vlády nominovala lidi do poloviny křesel, zatímco o druhou polovinu by se měly rozdělit tři koaliční strany – ODS, zelení a lidovci.

"Poslanecký klub ODS nedokázal přijmout realitu, která vznikla vyjádřením nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou," komentoval Topolánkovo emotivní vystoupení šéf socialistů v následném tiskovém prohlášení. Premiérovo vyjádření označil za "nervózní".

"Přikládám ho právě neschopnosti poslaneckého klubu ODS přijmout již dohodnuté, realistické řešení," doplnil Paroubek

Topolánek: Socialisté vrší požadavky, nedám se vydírat
Premiér se proto pustil do opoziční ČSSD, s níž o podobě nového kabinetu vyjednává. Kritizoval hlavně to, že od sociálních demokratů do médií unikají konkrétní jména, socialisté prý vrší další požadavky a spolupracují s komunisty. "Dokud není dojednáno všechno, není dojednáno nic," varoval předseda vlády.

Předsedovi vlády také vadí prohlášení sociálních demokratů, že jména, která navrhnou do vlády, budou konzultovat s komunisty. "Konzultace s někým není aktivní výběr, já mohu konzultovat někde v mauzoleu," ohradil se ale Paroubek.

Média v souvislosti s možným premiérem přinesla například jména někdejšího vicepremiéra Martina Jahna, šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny či šéfa ČSA Radomíra Lašáka. Například Pecinu ale zatím politici neoslovili. "Volají novináři nebo lobbisté, zvedám i neznámá čísla - a říkám si, zase novinář," směje se Pecina.

ČSSD na dnešní tiskové konferenci dala najevo, koho ve vládě nestrpí. "Zahraniční politika pana Schwarzenberga je naprosto nepřijatelná," řekl kategoricky předseda ČSSD Jiří Paroubek.

V očích ČSSD je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jedním z hlavních pilířů projektu amerického protiraketového radaru v Brdech. Česko-americké technické konzultace o radaru začaly za vlády vedené sociální demokracií, smlouvy ale podepsal až Schwarzenberg. Jejich ratifikace ve Sněmovně je nicméně velmi nejistá.

Kritika míří i na Hrad
Jednání o nové vládě doprovázejí veřejné spory všech zúčastněných. Prezident Václav Klaus kritizoval výraz "překlenovací vláda", jak jí říká premiér Mirek Topolánek. Šéf ODS oznámil, že termín bude užívat dál.

Terminologickou při prezidenta s premiérem odstartoval 29. březen, kdy Topolánek řekl, že k předčasným volbám by mohla zemi přivést "současná vláda v demisi nebo jiná překlenovací vláda". - čtěte Topolánek: Do předčasných voleb ať vládne politický kabinet, ne úředníci

Klaus se nad tím pozastavil. Podle tiskové kanceláře Hradu je překvapen "zprávou, že strany budou vybírat kandidáty do letní překlenovací vlády". "Vláda v demokratické společnosti je velmi závažnou institucí v každé chvíli. Prezident předpokládá, že jednání o budoucí vládě jsou vážná, a připomíná všem zúčastněným, že bude s politickými stranami jednat o vládě České republiky, nikoli o 'letní vládě'," uvedl Hrad.

Topolánek si Klausovu výtku líbit nenechal. "Právě Václav Klaus v minulosti uspěl s termíny jako opoziční smlouva, sarajevský puč nebo toleranční patent. Mně se označení 'letní překlenovací vláda' líbí a budu ho používat dál," vzkázal premiér přes média.

Novinářům premiér odpovídal úsečně. Tisková konference záhy skončila, protože Topolánek odlétá na summit G20 do Londýna. Jednání o vládě budou pokračovat až po jeho návratu, tedy zřejmě v pátek.

"Chci věřit v zájmu budoucnosti naší země, že se jedná pouze o další z emotivních vystoupení Mirka Topolánka, a ne o záměr zhatit probíhající jednání. V opačném případě by to byla ODS, kdo ponese odpovědnost za krach jednání se všemi důsledky, které by to mělo," uvedl také Paroubek.

 

MfD

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz