2024

26. května


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Úředník: Kraj hodil romské sdružení přes palubu

8.2.2012

LIBERECKÝ KRAJ Kraj ukončil spolupráci s Libereckým romským sdružením a požaduje po něm 26 milionů korun, protože s dotacemi určenými na terénní práci a provoz komunitních center nakládalo nehospodárně. Kraj vše svádí na sdružení, přestože neudělal nic, aby jeho činnost kontroloval. Své o tom ví Miroslav Kroutil, manažer celého projektu.

* Měl jste to na starosti a tak se nemohu nezeptat co si myslíte o jednání kraje a radního Pavla Petráčka, pod něhož program patří.

Myslím, že hodili Liberecké romské sdružení přes palubu. Musí na někoho svést všechny průšvihy, na které upozornila ministerská kontrola. Vedení kraje na tom má větší podíl viny než samotní Romové.

* A vy, jako manažer projektu?

Byl jsem jím od června 2009 do července roku 2010. Od té doby se s krajem soudím o zrušení výpovědi.

* To jste mi ale neodpověděl.

Důvodem mé výpovědi bylo, že jsem nezajistil kontrolu těch, kteří sociální služby poskytovali. Tedy i romského sdružení. Jenže oni mě vyhodili proto, abych ji udělat nemohl. Naopak já chtěl, aby ji někdo prováděl! Všechno mám doloženo.

* Promiňte, z toho jsem jelen. Asi budeme muset začít od začátku.

Od roku 1991 se zabývám rozvojovými projekty, mimo jiné jsem se podílel na strategických plánech třeba Plzně, Olomouce a dalších. V roce 2009 mě oslovili z kraje, jestli bych se nechtěl přihlásit do výběrového řízení na manažera projektu IP1. Což je projekt na podporu postižených lidí. Nejen mentálně a fyzicky, ale je to zaměřeno i na lidi bez přístřeší, drogově závislé, nebo na nepřizpůsobivé občany. Byla to nová výzva. Největší projekt v historii Libereckého kraje.

* Kolika postižených lidí se to týkalo?

Tří tisíc. Byli rozděleni do jedenácti cílových skupin. Některé jsou adresné, jiné, a ty jsou rizikové, anonymní...

* Nezabíháme do přílišných podrobností?

Ne. Bez toho se to nedá pochopit. Adresné cílové skupiny, například nevidomí, mají s organizacemi, které se o ně starají, sepsané oficiální smlouvy. Těch je tisíc. Zbytek, dva tisíce, jsou anonymní. V praxi to vypadá tak, že terénní pracovník s nimi někde pod mostem mluví, radí jim, ale nezná ani jejich jméno. Zákon to zakazuje. Takže se to nedá kontrolovat, a o to víc se to dá zneužívat.

* Proč jste to jako manažer nekontroloval vy?

V projektu je přímo uvedeno, že se na kontrolu musí zřídit dvě místa kontrolorů. Chtěl jsem od vedoucí odboru, aby kontrolní místa zřídila. Odmítla to a po ní i radní kraje. Šel jsem za ředitelem úřadu, ten to slíbil, ale neudělal. Takže jsem napsal do pravidelné monitorovací zprávy na ministerstvo (duben 2010), že tato část projektu nebyla splněna. Vedoucí odboru mi dokonce písemně nařídila, abych řádky o nesplnění úkolu vymazal. Udělal jsem to, ale upozornil hejtmana Eichlera, že podepisuje zprávu, která není pravdivá. Jemu to asi nevadilo a za dva měsíce mně dali výpověď.

* Jen tak?

Hejtman ustanovil pracovní skupinu, ta se mne nikdy na nic nezeptala a neznám její výsledky. Absurdní na tom je, a znovu se k tomu vracím, že důvodem výpovědi bylo, že jsem nezajistil kontrolu. Je to jakoby na letiště odmítli najmout celníky a pak se divili, že se pašuje.

* Mám tomu rozumět tak, že za vyplácení padesátitisícových platů, půjčování si aut z vlastní firmy, za vysoké nájmy a další prohřešky mohou Romové i úředníci Libereckého kraje rovným dílem?

Už jsem to říkal, kraj má větší podíl viny. Víte co je na tom nejpodivnější? Oni romskému sdružení smlouvu zrušili a vypsali nová výběrová řízení, v nichž se objevuje stejný šlendrián jako v těch minulých. Znovu tam je možnost, jak z toho systému vysávat velké peníze. Například na anonymní podporu sta lidí, bezdomovců, alkoholiků, drogově závislých, je vyčleněno téměř pět milionů korun. Přitom podle zákona stačí, aby si s každým z těch sta lidí někdo promluvil jen jednu hodinu. To vychází 50 tisíc na jeden rozhovor. I kdyby s každým terénní pracovník mluvil pod mostem desetkrát, pak by to bylo pět tisíc za rozhovor. Stále to jsou nesmyslně vysoké částky!

* Soudíte se o to, aby byla zrušena výpověď. Viděl jsem email od hejtmana Stanislava Eichlera, mimochodem obdivuji vás, jak máte všechno zdokumentováno, kde píše, že se jim chcete jen mstít. Je to tak?

Pomsta je sice sladká, ale snažím se emoce potlačovat, což jde samozřejmě v tomto případě těžko. Nesoudím se ani kvůli ušlé mzdě, ale abych mohl rozkrýt nepořádek, který v tomto projektu byl a je. Stejný projekt je v běhu ve všech krajích a nese sebou nulové riziko při odklánění finančních prostředků někam úplně jinam, než pro sociálně vyčleněné lidi. Stačí být jen šikovnější, než například Liberecké romské sdružení u nás.

***

PROFIL

Miroslav Kroutil

Narodil se v roce 1953. Vzdělání: ČVUT, elektrotechnická fakulta. Zaměstnání po roce 1990 Místostarosta Desné v Jizerských horách, šéf rozvoje města Liberce, tajemník libereckého magistrátu, od roku 1995 s přestávkami OSVČ, od roku 2009 manažer projektu IP1, který rozdělil mezi poskytovatele sociálních služeb v Libereckém kraji 225 milionů korun pro postižené a sociálně vyloučené lidi. V roce 2010 propuštěn, od té doby se soudí s vedením Libereckého kraje o neplatnost své výpovědi.
 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz