2023

pátek 3. února


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Věci veřejné hrají vabank: Vláda se obmění, nebo padne

12.5.2011

Věci veřejné se rozhodly vyšponovat napětí ve vládě na maximum. Jejich předseda Radek John včera překvapil a ohlásil rezignaci na post vicepremiéra. Vládní krize pokračuje a premiér má před avizovaným červnovým hlasováním o důvěře další problém.
Co John a Věci veřejné sledují?
Vše nasvědčuje tomu, že rozehrávají riskantní taktickou hru, ze které by rádi pod hrozbou pádu vlády vytěžily nová a vlivnější křesla. W z kabinetu stahují kontroverzního ministra Johna, který by při pozdějších jednáních mohl ztěžovat jejich pozici.
Teď budou vědět, že své problémy mají vyřešené a mohou zkusit na dvě větší koaliční strany přitlačit.
„Chceme se s ODS a TOP 09 bavit o přeskupení resortů, bude to ale debata na několik týdnů," řekla HN místopředsedkyně W Lenka Andrýsová. Její strana bude podle informací HN požadovat hlavně ministerstvo spravedlnosti, které je připravena vyměnit za resort školství.
 

Boj o křesla
Kvůli výměně ministrů W vyvolaly i včerejší krizi. Vadí jim, že se změny v kabinetu zatím dotkly jen jich. Nečas navíc nedávno řekl, že někteří dříve pokáraní ministři zlepšili práci, což si W přeložily jako vzkaz, že žádné další rošády se konat nebudou.
Lídr W Vít Bárta úkorně vnímá i to, že hned po jeho odchodu z ministerstva dopravy donutili poslanci Hospodářského výboru nového ministra dopravy Radka Šmerdu demontovat Bártovu dopravní superkoncepci.
W se tak rozhodly situaci uvnitř koalice vyhrotit a zároveň z vlády stáhnout vlastní lidi, kteří by mohli budit kontroverzi a oslabovat pozici W v dalších jednáních. Papírový předseda strany Radek John včera proto oznámil rezignaci na post vicepremiéra pro boj s korupcí. Záminkou se mu stala Nečasová neochota povolit Johnovi zaměstnání exnáměstka z vnitra Michala Moroze. Ten je v ODS vnímán jako člověk svázaný s bývalou Bártovou bezpečnostní agenturou ABL.
Z předních linií ustoupil i faktický vůdce strany Vít Bárta, který včera oznámil, že nebude kandidovat ha předsedu W.

Dilema pro Nečase
Značná část ODS má s rozsáhlejší vládní rošádou problém. Nechtějí Bártovi ustupovat a bojí se například toho, že po vyklizení pozic na vnitru budou chtít Věci veřejné získat vliv na justici. Jedním ze scénářů, o kterém se mezi koaličními špičkami mluví, je posun Karoliny Peake (VV) na ministerstvo spravedlnosti, přesun Jiřího Pospíšila (ODS) na školství a odchod Josefa Dobeše (W), jehož Nečas již jednou odepsal.
Lidé z premiérova okolí se na větší obměny vlády netváří úplně odmítavě, navíc odpůrci větších změn včera výrazně oslabili spolu s tím, že Petr Tluchoř včera neobhájil post předsedy klubu ODS. Tím se Petru Nečasoví otevřela i cesta k širší obměně vlády, a to i v řadách vlastních ministrů. Mnohem snazší bude obětovat třeba ministra zemědělství Ivana Fuksu, který vTluchořovi
přišel o hlavního ochránce.
Stejně tak se ale v politických kuloárech mluví o tom, že vláda může v červnu padnout. Tuto variantu mimo záznam přiznávají sami představitelé koalice s tím, že dlouhodobému společnému vládnutí nevěří. Na to myslí i Věci veřejné - pokud jim premiér nyní nevyhoví, svůj odchod z koalice snáze obhájí.
 

Autor:
Jakub Kalenský s přispěním Marie Valáškové

 

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz