2019

8. prosince


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

12.4.2019

Naším soupeřem je hnutí ANO, levice a vše, co se pod jejich vládou v této zemi děje

Více ]

9.2.2019

NOVINKY ODS 4. - 9.2.2019

Více ]

17.12.2018

NOVINKY ODS 10. - 16.12.

Více ]

16.11.2018

NOVINKY ODS 12. - 16. 11. 2018

Více ]

28.9.2018

Novinky ODS - týden do voleb!

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Vyrazili první medaili s portrétem prezidenta USA

30.3.2009

První vyraženou zlatou medaili s portrétem Baracka Obamy koupilo za 30 000 korun město Jablonec. Chtějí ji Obamovi poslat jako dar. Úkolu se ujme senátorka Soňa Paukrtová. „Předáme ji prostřednictvím americké ambasády,“ potvrdila Paukrtová. Starosta Petr Tulpa i autor návrhu ak. soch. Jiří Dostál by ji pochopitelně nejraději předali osobně. „Takové přání je ale na úrovni sci-fi,“ zažertoval Dostál.

Posledních pár kusů zlatých medailí, které v pondělí vyrazila jablonecká Česká Mincovna, nemá dosud svého zájemce. Ještě před úterní emisí byly pamětní zlaté a stříbrné medaile ražené u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze závazně objednány.

„A stříbrné jsou podle mých informací zadány už všechny,“ doplnil ředitel České Mincovny Jan Vízek. Zájem o tuto ražbu předpokládali, přesto je emise pouze po pěti stech kusech. Stane se tak o to více ceněnou raritou na numizmatickém trhu.

Skutečně prodán byl zatím jen jeden exemplář zlaté varianty. Osobně ji přijel vyzvednout starosta Jablonce Petr Tulpa. Je určena jako dar pro amerického prezidenta Obamu. „Myslím, že je to hold tomu, co umí naši lidé v tak krátké době udělat,“ konstatoval starosta. I přes přání starosty se ji podle senátorky Soni Paukrtové nepodaří předat americkému prezidentovi osobně.

Podle představitelů Jablonce i České Mincovny by si americký prezident měl pamatovat z České republiky nejen Prahu a Hradčany. Současně s medailí zašlou dopis, ve kterém přiblíží Baracku Obamovi nejen pozadí vzniku tohoto sběratelského unikátu, ale také přiblíží Jablonec nad Nisou jako takový.

Zlatá medaile o hmotnosti jedné troyské unce, tedy přibližně 31,1 gramu je vyražena z nejčistšího zlata. Za unikátní kus zájemce zaplatí 30 000 korun. Skromnější verze ve stříbře za dvanáct set korun bude mít stejnou hmotnost.

Obě jsou raženy o průměru 37 milimetrů v provedení špičkové kvality, kdy je mincovní plocha medailí opakovaně leštěna až k dosažení zrcadlového lesku a reliéf medaile je matován.

Avers představuje portrét Baracka Obamy. Na reversu autor Jiří Dostál umístil sídla prezidentů České republiky a Spojených států amerických. V horní polovině ztvárnil panorama Pražského hradu a v dolní Bílého domu.


 

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Přemysl Sobotka

Náměstek hejtmana

 

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz