2023

26. března


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


[ zpět ]

Židek (ODS): Naše vize pro zdravotnictví v Libereckém kraji? Fakultní nemocnice a lékařská fakulta

13.5.2016

Ve středu 11. května 2016 proběhla tisková konference ODS Libereckého kraje, na které byla představena dlouhodobá vize ODS v oblasti zdravotnictví v kraji. Představitelé ODS oznámili, že budou usilovat o vznik fakultní lékařské nemocnice a lékařské fakulty v Liberci

ODS se hodlá zasadit o to, aby v plánované výstavbě nového, moderního pavilonu liberecké nemocnice, vzniklo zázemí pro mediky.

„V současné době má o akreditaci magisterského programu ošetřovatelství zažádáno technická univerzita. Ve spolupráci bychom tu do budoucna chtěli vytvořit nemocnici, která zajistí zázemí pro výuku mediků v klinických oborech, ale i výuku lékařů před atestací a vzdělávání zdravotních sester a záchranářů,“ vysvětlil Dan Ramzer, lídr strany v regionu.

V projektu, který nemocnice připravuje, se tak podle něj musí počítat například s tím, aby na operačním sále byly balkonové náhledy, aby v rámci ambulancí fungovaly dostatečně prostorné místnosti pro náslechy a k dispozici byly i posluchárny pro studenty.

„Přitáhlo by to mladé lidi, mohl by tu vzniknout i kampus a hlavně by odsud mladí, vzdělaní lidé neodcházeli do jiných nemocnic. Není problém ty lidi zaplatit, problémem je vůbec je získat,“ doplnil Ramzer.

Mgr. Petr Židek, MPA, autor myšlenky, novinářům sdělil: "Pro zdravotnictví Libereckého kraje je po značné době nečinnosti důležité nastavení dlouhodobé strategie a vize pro vývoj regionu v oblasti zdravotnictví. Příprava a realizace výstavby nové KNL s vizí jejího fungování v budoucnu jako fakultního zařízení, bez ohledu na vlastnické vztahy, umožní širokou variabilitu využití KNL a ostatních zdravotnických zařízení v kraji."

Vizi krajské ODS podpořil prof. Petr Fiala, který v krátké poznámce vyzdvihl pozitivní dopady pro Liberecký kraj v několika oblastech. Jako bývalý ministr školství vyzdvihl důležitost vzdělávání a pochválil kvalitu Technické univerzity v Liberci i její dobrou pověst nejen v odborných kruzích.

Podrobnosti z lékařského pohledu sdělil také liberecký onkolog MUDr. Jiří Chalupa.

Koncept podle návrhu ODS:

Oblast zdravotnictví se dá rozdělit na několik hlavních sektorů. Lékaři, sestry, jednotlivé nemocnice a typy dostupné péče v těchto zařízeních.

Pokud se budeme věnovat dlouhodobým cílům, tak mluvíme o založení lékařské fakulty se vším, co k tomu náleží v několika na sebe navazujících etapách.

Jednotlivé etapy

1.       Výstavba moderní (fakultní) nemocnice

2.       „propůjčení“ nových špičkově vybavených pracovišť nové nemocnice již fungujícím fakultám (např. Praha a Hradec) v období zkoušek, kdy jejich fakultní pracoviště často kapacitně nestíhají.

3.       Podpora kraje Technické univerzitě Liberec při rozšíření studijního programu Ošetřovatelství – všeobecná sestra z bakalářského na magisterský a úzká spolupráce krajských, středních zdravotnických škol v Liberci a Turnově s Technickou univerzitou Liberec.

4.       Přeměna specializovaných center na klinická pracoviště

5.       Spolupráce kraje prostřednictvím svých nemocnic s Technickou univerzitou Liberec při vzdělávání v oblasti biomedicínské techniky

6.       Spolupráce s městem Liberec a případně Technickou univerzitou Liberec na vytipování vhodné lokality pro vznik nového vysokoškolského kampusu. Paralelně s tím vézt z pozice vedení kraje jednání o vzniku lékařské fakulty v Liberci na vládní úrovni, s MŠMT a případně dalšími dotčenými institucemi.

7.       Vybudování kampusu a založení lékařské fakulty v Liberci.

Ve stejné chvíli je nutné připravovat na spolupráci i ostatní zdravotnická zařízení v kraji tak, aby se díky spolupráci s budoucí fakultní nemocnicí mohli podílet na fungování tohoto projektu. Možnosti jsou různé, ale především by se mělo jednat o to, aby každé z těchto zařízení bylo součástí celého systému a tudíž se stalo nepostradatelným a potřebným. Může se jednat například o vznik specializovaných pracovišť, která budou pro svou unikátnost vyhledávaná. Tato jejich činnost pak může částečně dotovat běžnou práci daného zařízení.

Plusy ve finanční oblasti jsou především v jiných možnostech získání dotací a grantů, které mají fakultní zařízení a mohou výrazně pomoci při rozvoji všech zařízení, která jsou na systém napojená. Není to o zisku, ale o kvalitním fungování zdravotnictví jako celku v Libereckém kraji se zaměřením na kvalitní a vysoce kvalifikovaný lékařský a zdravotnický personál.

Výhody pro kraj:
 • moderní, kvalitní péče o obyvatele Libereckého kraje
 • příliv vzdělaných lidí do regionu, profesoři, docenti, asistenti - prostě učitelé
 • příliv studentů
 • přeměna Liberecké nemocnice na fakultní nemocnici, kde by mohla probíhat výuka jak pregraduální - tedy výuka mediků v klinických oborech ale i postgraduální - tedy výuka lékařů před atestací
 • vzdělávání zdravotních sester a jejich specializovaná způsobilost – úzká spolupráci kraje a TU Liberec při vzdělávání zdravotních sester. V současnosti je na technické univerzitě Liberec akreditován bakalářský program, nicméně toto je startovacím impulzem pro magisterský obor, který doposud v ČR velmi chybí
 • zajištění si dostatku lékařů a sester v regionu
 • možnost získání nových typů dotací a zapojení do jiných grantových podpor
 • zapojení ostatních nemocnic v kraji do procesu výuky a snaha o podporu jejich profilace a částečné specializace viz Vysoké nad Jizerou
 • příliv stovek nových zákazníků pro obchody a podnikatele z řad studentů a profesorů a jejich rodinných příslušníků
 • ekonomická soběstačnost fakulty - viz dotace na studium na jednoho studenta
 • zapojení vědy a výzkumu do zdravotnické praxe (spolupráce s Technickou univerzitou, biomedicínská technika, nanovlákna apod.)

Nemocnice v kraji: Liberec, Česká lípa, Turnov, Jablonec nad Nisou, Semily, Jilemnice, Tanvald, Frýdlant.

Více k tématu čtěte zde:

Židek (ODS): Naše vize pro zdravotnictví v Libereckém kraji? Fakultní nemocnice a lékařská fakulta

Chceme udržet lékaře v liberecké nemocnici, hlásá před volbami ODS

ODS chce v Liberci fakultní nemocnici

Liberecká ODS vytáhla volební eso, chce v kraji fakultní nemocnici

ODS chce v Liberci fakultní nemocnici

[ zpět ]

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz