2025
čtvrtek 1. května
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
[ zpět ]
7.2.2012
„Obecně vítám opatření, která posilují demokratické principy v EU. Ráda bych se mýlila, ale obávám se, že striktní podmínky evropské občanské iniciativy v praxi téměř vylučují její účinné využití. Reálně je jen těžko představitelné, že občané budou schopni shromáždit pro podporu iniciativy tolik podpisů, navíc z tolika různých států Unie, aby se Komise musela požadavky této iniciativy zabývat,“ neskrývá rozpaky nad zákonem jeho zpravodajka, poslankyně ODS a členka Výboru pro evropské záležitosti Ivana Weberová.
„Spíše jde o další zbytečné opatření, které má jen dát demokratickou fasádu bruselské politice, která se od běžných lidí v Evropě mílovými kroky vzdaluje,“ doplňuje Weberová. Ta zároveň upozorňuje, že pro Českou republiku vyplývají z povinnosti zavést kontrolní mechanismy v rámci evropské občanské iniciativy v souladu s nařízením náklady ve výši několika milionů korun.
Iniciativu může zorganizovat skupina alespoň sedmi lidí, kteří mají bydliště v sedmi různých členských státech. Ve formě prohlášení o podpoře ji následně musí podpořit jeden milion občanů EU ze 7 nebo více členských států. V sedmi státech, ve kterých jsou prohlášení o podpoře sbírána, se musí během jednoho roku shromáždit minimální počet prohlášení, který odpovídá počtu evropských poslanců zvolených v dané zemi vynásobený číslem 750.
„Pro Českou republiku je to tedy konkrétně podle přílohy k citovanému nařízení minimálně 16 500 občanů,“ dodává Weberová. Organizátoři mají rok na to, aby potřebné podpisy nasbírali v listinné nebo elektronické podobě. Pokud se organizátorům podaří nasbírat příslušný počet podpisů, Komise musí sdělit, zda a jaká opatření přijme, případně proč žádná opatření přijímat nebude.
Lidé by měli mít právo občanské iniciativy již od dubna letošního roku.
JUDr. Ivana Weberová
poslankyně PČR
členka sněmovního výboru pro evropské záležitosti
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]