2025
pátek 2. května
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
[ zpět ]
14.9.2011
Představte si, že si váš soused koupil na dluh nové auto a vzal si další úvěr, aby jel s celou rodinou na dovolenou na jakýsi vzdálený exotický ostrov. Ale jeho dům, se kterým sousedíte, mu padá na hlavu a ohrožuje váš majetek. Přijde za vámi a poprosí vás o půjčku, za kterou by svůj vlastní dům opravil. Půjčíte mu?
Bohužel, takhle nějak to dnes vypadá v Evropské unii. Některé státy si po celá desetiletí žily nad poměry a jejich vlastní gigantické dluhy je netrápily. Dnes nejsou schopny své závazky splnit a bolestivě se přesvědčují o tom, že se dluhy musí jednoho dne splatit. A tak s prosíkem žádají ty své sousedy, kteří byli šetrní, aby za ně ty dluhy prostě "zatáhli".
Často se říká, že Evropská unie musí existovat proto, aby byl na evropském kontinentu zachován mír. Současná situace, plná napětí, které přirozeně mezi jednotlivými státy vznikají (jako výsledek hádanic a dohadování, kdože to všechno zaplatí a kdo je komu co dlužen) je naopak zásadní hrozbou stability a klidu v Evropě.
Centralizovaná Evropa řízená regulačními dekrety z Bruselu, vysoké daně, dotace na všechno, nefunkční a extrémně drahý tzv. evropský sociální model (ale báječně pohodlný), drahý pečovatelský stát, který již nelze z daní občanů zaplatit - to jsou dnes rozhodující znaky evropského dluhového skanzenu.
Aby se čeští daňoví poplatníci a střadatelé vyhnuli těm nejhorším dopadům katastrofálního vývoje uvnitř EU, měli by se proto pokusit současné úsporné kroky své vlády chápat v širších souvislostech dějů kolem nás. Nejsme izolovaným ostrovem a naše ekonomika je těsně navázána na ekonomiky evropské.
Měli bychom se držet české koruny a musíme, ať se nám to líbí či ne, prodělat redukční dietu státních výdajů. Musíme si přiznat, že ne na všechno máme a že ne všechno si prostě můžeme dovolit. To je neomylný zákon zdravého rozumu, podle kterého řídíme hospodaření doma v kuchyni. Proč by to nemělo platit i pro státní kasu? A raději dřív, než to bude vážně drsné!
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]