2025
středa 30. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
[ zpět ]
17.4.2011
Primátorem Liberce byl Jan Korytář pouze 142 dní. Populismem a demagogií snad ani déle vládnout nejde, tedy v demokratické zemi. Jan Korytář patří svým založením do autoritářského režimu. To prokazoval po celou dobu své vlády. To co ale předváděl od 31. března, nemá nejen v liberecké politice obdoby.
V Liberci se svou autoritativní politikou Jan Korytář narazil. Patrně si tedy řekl, že co nejde silou půjde ještě větší silou. Na „nočním“ zasedání zastupitelstva porušil Korytář základní princip demokracie, tedy že rozhoduje většina. Diktátorským způsobem zcela paralizoval jednání zastupitelstva, když neumožnil hlasovat o svém odvolání. Zcela bezprecedentním způsobem si Korytář usurpoval rozhodování o věcech, o kterých má rozhodovat většina.
Byla to právě politika „vlády jednoho muže“, která postupně podtrhávala primátorskou židli Korytáře. Primátor se svými koaličními partnery totiž nekomunikoval. Nekonzultoval s nimi ani důležitá rozhodnutí, a právě to mu srazilo vaz. Koalice častěji komunikovala přes média než u zasedacího stolu.
Dalším důvodem pádu Jana Korytáře byl i klientelismus, který jako opoziční zastupitel tak hlasitě kritizoval. Korytář si na radnici přivedl své „věrné“ ze Strany zelených. Jeho spolupracovníci nevyhráli výběrová řízení, nebyli standardně zaměstnáni, dokonce se o některých ani nevědělo, že pro radnici pracují. Takhle si tedy pan Korytář představoval transparentní politiku. Narazil ale na odpor svých koaličních partnerů.
Jako opoziční zastupitel si pan Korytář vysnil jakési „kmotrovské“ fungování radnice, které veřejně pranýřoval a kritizoval. Teď se na vlastní kůži přesvědčil, že takto politika nefunguje. Populistické výkřiky jsou daleko od reality, ozvěna těchto výkřiků teď podmetla primátorovu židli. Politika, a zvláště ta regionální, je totiž o konsenzu, spolupráci a kompromisech.
Primátor Jan Korytář pokračoval v politice opozičního politika Jana Korytáře. S konstruktivní politikou za 142 dní své vlády přijít nedokázal. Povedlo se mu ale polarizovat společnost. Začal fabulovat o špinavé politice koaličních partnerů, kteří „čistého“ primátora sestřelili. Na svou podporu se mu podařilo aktivizovat několik set lidí, kteří uvěřili, že jedině Jan Korytář je ten „hodný“ a všichni ostatní jsou ti „zlí“. Opak je pravdou! Jen primátor Korytář rozbil koalici, která měla v Liberci fungovat čtyři roky. A klobouk dolů, dokázal to sám a dost možná v rekordním čase!
Ondřej Červinka
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]