2025
středa 30. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
[ zpět ]
4.11.2010
Oba premiéři se shodli na základních postojích v aktuálních otázkách diskutovaných na evropské úrovni i na domácí půdě.
"Je třeba zvětšit rozpočtovou bezpečnost v Evropě," uvedl polský premiér Donald Tusk s tím, že spolu s českým předsedou vlády Petrem Nečasem mluvili o novém záchranném finančním mechanismu. Ten by měl platit pro Evropskou unii po roce 2013 a nyní se v jeho souvislosti hovoří o možných změnách v Lisabonské smlouvě.
Český premiér Petr Nečas zdůraznil, že případná změna Lisabonské smlouvy, o které se diskutuje v Bruselu, by vyžadovala v České republice složitý proces schvalování. Při vážném zásahu do primárního práva by bylo podle jeho slov nutné referendum. Donald Tusk zmínil, že taková změna nesmí být změnou pro změnu: "Muselo by to být promyšlené a pozitivní pro všechny členské státy."
Během jednání se předsedové vlád také shodli, že v době úspor ve většině členských států musí šetřit i Evropská unie. "Shodujeme se na tom, že by rozpočet neměl vzrůst o šest procent, ale jen o dvě procenta," zdůraznil premiér s tím, že jde jen o snížení růstu, nikoli o omezení výdajů.
Premiér Tusk uvedl mimo jiné, že jeho vláda předkládá v současnosti celý balík změn, které mají snížit zadlužování. Je mezi nimi například omezení objemu mzdových prostředků ve státním aparátu a změna DPH. "Úspory jsou nutné," zdůraznil Tusk.
Oba předsedové vlád také mluvili o příštím roku, kdy budou předsedat Evropské radě dvě ze čtyř zemí Visegrádské skupiny. Maďarsko bude stát v čele Evropy v prvním pololetí, Polsko pak od července do konce roku. Jedním z hlavních témat jejich předsednictví bude právě budoucí podoba unijního rozpočtu a také rozšiřování EU, protože od roku 2012 by se sedmadvacítka mohla rozšířit o Chorvatsko.
Předseda vlády Petr Nečas se při čtvrteční návštěvě Polska setkal také s maršálkem Sejmu Grzegorzem Schetynou, s maršálkem Senátu Bogdanem Borusewiczem nebo s místopředsedou vlády, ministrem hospodářství a předsedou vládní Polské lidové strany Waldemarem Pawlakem.
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]