2025
pátek 24. ledna
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
23.01.2025
Babišovi na Česku nezáleží. Nechci se vydat směrem jako Slovensko a Maďarsko, řekl premiér Petr Fiala pro Spotlight
[ Více ]
23.01.2025
CNN Prima News: Pokud se Evropa neprobudí, zůstane v boji proti změně klimatu sama, s Mikronésií možná, varuje Alexandr Vondra
[ Více ]
22.01.2025
Komunisté nás tady poučují o demokracii a o referendu. Sorry, to fakt neberu, řekl Ondřej Krutílek v evropské diskusi CNN Prima News
[ Více ]
21.01.2025
ČRo: Věřím, že zpochybňování NATO nebude zásadním tématem Trumpovy administrativy, říká Eva Decroix
[ Více ]
[ zpět ]
22.11.2016
17. listopadu jsme vyrazili jako správní vesničané do Prahy – matky demokratických demonstrací.
Pěkně jsme si je užili, prošlí Václavským náměstím, Národní třídou a skončili na Hradčanském náměstí. Zde nás zaujali vlastenecké projevy Ladislava Heryána, Petra Riesla i Daniela Kroupy. Pěkně vzpomínali na Václava Havla, svorně se zastyděli za Miloše Zemana a všechny vyzvali k větší občanské angažovanosti.
Pak však začalo něco „skřípat“. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš zkritizoval zavedené politické strany a snažil se podpořit prvky „přímé demokracie“. Režisérka Apolena Rychlíková vyzvala k tomu, že musíme dbát nejenom o větší občanská práva, ale i o větší práva sociální, že u nás žije milion lidí v chudobě a zatížení exekucemi, z čehož obvinila necitlivé politiky. Korunu všemu dodala vystoupení další aktivistky, která mluvila o tom, že za sametové revoluce jsme chtěli socialismus a že bychom se tedy měli vrátit k socialismu. Všichni předřečníci zdůrazňovali, že jsou za Evropu tolerantní, Evropu bez hranic, Evropu, která si váží individuality každého člověka. Jedním dechem k tomu dodávali, že žijeme v turbulentní době brexitu, Trumpismu a Putinismu a že nesouhlasí se změnou naší politické orientace směrem na východ. Slova „tolerance“, „potřebná svoboda“ a „ ohrožená demokracie“ nesměla chybět v žádném příspěvku.
Byl jsem čím dál více nespokojený. Názory řečníků jsem považoval za ambivalentí, tedy v požadavcích si vzájemně protiřečící, na jednu stranu propagovali demokracii a svobodu, na druhou stranu kritizovali evropské hranice, které se snaží udržet demokratický pořádek v rámci těchto hranic. Jejich propagace sociálních práv, snaha zvyšovat naši minimální mzdu i nezakryté vyzývání k socialismu místy připomínalo další socialistickou revoluci. O ekologickém aktivismu a regulativismu ani nemluvě.
Již jsme to nemohli vydržet a vytáhli jsme transparent, propagující ODS. V tom okamžiku jsem zaznamenal reakce okolostojících, které mě skutečně překvapily: „Co si to dovolujete? Neprovokujte!“ „Vy z ODS jste přece proti Evropě!“ Jiní lidé s uznáním poznamenali: „Vytáhnout dnes tady takový transparent, to je skoro disidenství!“
Diskutujícím jsem se snažil vysvětlit, že ODS je zavedená demokratická strana a pokud tady všichni řečníci mluví o svobodě, demokracii a toleranci, tak snad budou tolerantní i vůči této jedné demokratické straně.
Byl jsem překvapen nepřiměřenou alergickou rekcí těch lidí, kteří hledají recepty na nejtěžší evropské a světové problémy a při tom nedokážou akceptovat partnera v rámci jedné demokratické demonstrace. Jejich „údiv“ je pro mě zároveň důkazem, že demokratický konsensus bude v naší zemi ještě hodně, hodně složitý.
MUDr. Vít Šlechta
[ zpět ]