2025
pátek 2. května
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
Dvoutýdenní konference OSN o změně klimatu v Kodani přinesla zklamání. Zástupci jednotlivých zemí se nedokázali dohodnout na společné deklaraci a pouze ji vzali na vědomí. Čína a rozvojové státy s diktátorskými režimy dohodu komplikovaly. Tak vidí kodaňské jednání senátor Bedřich Moldan a europoslanec Miroslav Ouzký, kteří se konference účastnili.
"Předpokládali jsme, že vyjde silná politická deklarace, ve které se klíčové státy zaváží ke snižování emisí, ke konkrétním částkám. Nic takového se nestalo. Státy vzaly pouze na vědomí, že do konce ledna mají oznámit svoje závazky co do snižování emisí a rozvojové státy, co plánují pro záchranu klimatu," řekl na dnešní tiskové konferenci senátor a ekologický expert ODS Bedřich Moldan.
Rozvinuté státy se měly původně zavázat poskytnout na adaptace a snižování emisí mezi lety 2010 – 2012 celkem 30 miliard dolarů a chtěly se také zavázat zvýšit tento příspěvek na 100 miliard ročně do roku 2020. Jako hlavní potížisté se nakonec ukázala Čína společně s dalšími nedemokratickými režimy, které blokovaly jednotlivé fáze jednání. Čínská lidová republika například odmítla mezinárodní kontrolu snižování emisí a do rozvojových zemí s diktátorskými režimy jsou netransparentně přerozdělovány finanční prostředky.
"Pro Evropskou unii je to velký šok a zklamání, pro mě to není šok, já jsem žádnou větší dohodu neočekával. Evropské peníze tak stále tečou na pochybné ekologické projekty, na které se vůbec nedostane a končí na rozvoji neekonomického průmyslu nebo v kapsách diktátorů některých nedemokratických zemí," dodal předseda klubu ODS v europarlamentu Miroslav Ouzký.