2025
pátek 2. května
Aktuálně:
Aktuality:
24.04.2025
Martin Kupka: Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí
[ Více ]
24.04.2025
Pavel Žáček na CNN Prima News: Prezident USA Donald Trump vytváří tlak jen na Ukrajinu, nikoliv na Rusko
[ Více ]
24.04.2025
Premiér Petr Fiala: „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ zaznělo na konferenci Vzdělání pro 21. století
[ Více ]
23.04.2025
Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani
[ Více ]
23.04.2025
Vláda odsouhlasila uspořádání unikátní výstavy koster předchůdců člověka Lucy a Selama v Národním muzeu
[ Více ]
23.04.2025
Poslanci schválili další dva zákony důležité pro obranu České republiky, nyní míří k projednání do Senátu
[ Více ]
22.04.2025
Alexandr Vondra v podcastu Chuť moci: Trump a Vance jsou sociální demokrati, SPOLU má druhý pokus porazit Babiše
[ Více ]
22.04.2025
Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek
[ Více ]
22.04.2025
Senátorka Miroslava Němcová diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 o polarizaci společnosti
[ Více ]
Korupce a mezinárodní blamáž z pera socialistických politiků ČSSD.
V roce 1999 odstartovala celou kampaň vládní zakázka na nákup nových nadzvukových stíhaček pro Armádu ČR. O zakázku se předběžně ucházelo pět firem: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB. V roce 2001 následovalo vyhlášení výběrové řízení, ze kterého po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak také stahují firmy Dassault a EADS. Jako jediné tak zůstává ve hře konsorcium BAE Sytems/SAAB. Vláda ČSSD ještě v roce 2001 konstatovala, že konsorcium BAE splnilo podmínky výběrového řízení a v následujícím roce schválila nákup 24 stíhaček JAS-39 Gripen za 60 miliard korun. V květnu 2002 nákup stíhaček gripen projednával Senát ČR, který ho zamítl. Proti hlasovali všichni senátoři ODS! Po povodních vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od nákupu stíhaček odstoupila. Přesto všechno vláda ČSSD v roce 2003 rozhodla o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek byly vybrány opět stíhačky JAS-39 Gripen, avšak tentokráte již jen 14 kusů a cena za desetiletý pronájem byla stanovena na celkem 20 miliard korun.
Rok 2007 se stal pro celou kauzu zlomovým, v lednu tohoto roku reportéři švédské televize SvT natočili Jana Kavana spolu s lobbistou Petrosem Michopulosem skrytou kamerou. Získali tak Kavanovo i Michopulosovo doznání o korupci napříč politickými institucemi. Konsorcium BAE Sytems/SAAB potvrdilo, že rozdalo v celé kauze miliardové provize. Není nutné zdůrazňovat, že nákup stíhaček gripen prosazovaly vlády ČSSD. Konkrétně politici ČSSD Jaroslav Tvrdík a Jan Kavan. První jmenovaný byl ministrem obrany a druhý ministrem zahraničí ČR. Jaroslav Tvrdík se později stal nechvalně proslulým předsedou představenstva Českých aerolinií a v současné době je nepostradatelným mužem ČSSD, který působí jako její současný volební manažer a blízký poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.
V lednu letošního roku se nám kauza opět vrací do povědomí a to v momentě, kdy britský protikorupční úřad SFO zveřejnil informace, že rakouský obchodník hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly "mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 s dalšími osobami spojil za účelem korupčních plateb neznámým představitelům a dalším agentům vlád některých středoevropských a východoevropských zemí, včetně ČR, Maďarska a Rakouska". V současné době je celá kauza prošetřována v několika státech světa. V České republice se kauzou údajných úplatků při pronájmu gripenů dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě však nepadlo žádné obvinění a obě šetření skončila odložením. Naposledy se tak stalo koncem loňského roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství. Podezření britského úřadu SFO, že v celé kauze byli korumpováni a zkorumpováni čeští politici nesmí být zameteno pod koberec!