2025
středa 7. května
Aktuálně:
Aktuality:
07.05.2025
Pavel Žáček: Rudá armáda nepřinesla svobodu, jsem pro úplnou dekomunizaci českého veřejného prostoru
[ Více ]
06.05.2025
Bezpečnost na školách: Kulatý stůl otevřel cestu k dlouhodobé spolupráci na ochraně dětí i učitelů
[ Více ]
05.05.2025
Český červený kříž v Senátu ocenil své členy a dobrovolníky za humanitární činnost
[ Více ]
05.05.2025
Premiér Petr Fiala po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským: ČR bude i nadále stát pevně na straně Ukrajiny
[ Více ]
05.05.2025
„Obdivujeme schopnost Ukrajiny se dlouhodobě bránit,“ slyšel v Senátu prezident Zelenskyj, česká strana zdůraznila trvající podporu napadené zemi
[ Více ]
05.05.2025
Předseda Senátu Miloš Vystrčil k 80. výročí Pražského povstání: Pokud si chceme udržet svobodu, musíme za ni všichni jednotně bojovat
[ Více ]
04.05.2025
E15: Moravská brána jako první. Rychlotratě se začnou stavět za dva roky, říká ministr dopravy Martin Kupka
[ Více ]
Brusel - Evropská komise v pondělí vyzvala členské státy, aby zajistily, že si každý bude moci otevřít základní bankovní účet za "přijatelnou" cenu. Podle eurokomisaře Michela Barniera je v Evropě na sedm milionů lidí, kteří nemají bankovní účet. Efekt takového opatření by byl ale přinejmenším sporný, myslí si europoslanec Edvard Kožušník (ODS).
"V mobilní komunikaci jsme se před lety dočkali roamingového eurotarifu, jehož dopady pociťují všichni spotřebitelé," říká Kožušník. "Poměrně úzká skupina lidí volá v zahraničí levněji, což je pozitivní, ale ceny za vnitrostátní hovory šly nahoru, a to se dotýká všech. Doufám, ze tato iniciativa Komise nepovede ke zřízení euroúčtu, který by mohl mít podobné dopady, jako eurotarif u roamingu."
Podle Edvarda Kožušníka navíc plán komise přichází hodinu po dvanácté. "V době, kdy v některých členských státech v důsledku dluhové krize klesla důvěra v bankovní instituce, působí tato iniciativa, jejíž cíl je vedle "blaha" občanů také zvýšení likvidity bank, jako sci-fi, zvláště když účinky se dostaví až v řádu několika let," říká europoslanec.
Podle představ Evropské komise by mělo být otevření "euroúčtu" nejen cenově dostupné, ale i možné v jakémkoli členském státě, což má podpořit jednotný vnitřní trh se službami. I tady ale podle Edvarda Kožušníka míří komisař Barnier mimo. "Současný problém občanů usídlených v jiných členských státech není ten, že by nebylo možné si zřídit běžný účet, ale v tom, ze řada bank nedokáže poskytovat své služby v jiném jazyce než je národní jazyk sídla příslušné banky. Což je pro řadu cizinců obtížně překonatelná bariéra," dodává Edvard Kožušník.
Edvard Kožušník, poslanec EP