2025
čtvrtek 8. května
Aktuálně:
Aktuality:
07.05.2025
Pavel Žáček: Rudá armáda nepřinesla svobodu, jsem pro úplnou dekomunizaci českého veřejného prostoru
[ Více ]
07.05.2025
Bezpečnost na školách: Kulatý stůl otevřel cestu k dlouhodobé spolupráci na ochraně dětí i učitelů
[ Více ]
05.05.2025
Český červený kříž v Senátu ocenil své členy a dobrovolníky za humanitární činnost
[ Více ]
05.05.2025
Premiér Petr Fiala po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským: ČR bude i nadále stát pevně na straně Ukrajiny
[ Více ]
05.05.2025
„Obdivujeme schopnost Ukrajiny se dlouhodobě bránit,“ slyšel v Senátu prezident Zelenskyj, česká strana zdůraznila trvající podporu napadené zemi
[ Více ]
05.05.2025
Předseda Senátu Miloš Vystrčil k 80. výročí Pražského povstání: Pokud si chceme udržet svobodu, musíme za ni všichni jednotně bojovat
[ Více ]
04.05.2025
E15: Moravská brána jako první. Rychlotratě se začnou stavět za dva roky, říká ministr dopravy Martin Kupka
[ Více ]
Mladá fronta DNES (frk)
Liberecký kraj
PRAHA Jednoznačnými viníky toho, že se slučují neslučitelné obory, třídy jsou poloprázdné a kvalita vzdělání léta klesá, jsou politici.
Vedení krajů totiž z velké části problémy středních škol a učilišť neřeší. Politici by museli spoustu z nich zavřít, za což by je lidé dost možná odměnili porážkou ve volbách. Ukázkovým příkladem budiž Liberecký kraj. Před sedmi lety mu vládla ODS a vypracovala smělý plán obří střední školy, v níž by se sloučilo gymnázium, odborné školy i učiliště. V regionu vypukla revoluce a opozice hovořila o likvidaci vzdělání. I kvůli tomu tu ODS před třemi lety krajské volby prohrála.
Do kanceláří úřadu po nich vstoupila ČSSD a slibovala reformu středního školství. I oni chtěli slučovat, rušit gymnázia či významné sklářské školy. Následně poslouchali nadávky demonstrantů a opozice. Výsledek? Z velkého plánu letos sešlo. Sloučí se jen tři odborné školy a zruší se osmileté gymnázium. Podobně jako na Liberecku se stornují nepopulární projekty před blížícími se volbami i na celostátní úrovni. Ministerstvo školství dokonce s periodou voleb počítá, když hovoří o zavírání až sedmi procent osmiletých gymnázií. „Příští rok jsou krajské volby a před nimi to nikdo neudělá. Tato gymnázia budou končit až někdy v roce 2013,“ říká náměstek ministra Ladislav Němec.
Úroveň vzdělání přitom dál klesá. „Protože je málo dětí a na gymnázia či průmyslovky se dostanou i žáci se slabým prospěchem,“ posteskl si ředitel střední odborné školy v České Lípě Milan Kubát.