2025
čtvrtek 8. května
Aktuálně:
Aktuality:
07.05.2025
Pavel Žáček: Rudá armáda nepřinesla svobodu, jsem pro úplnou dekomunizaci českého veřejného prostoru
[ Více ]
07.05.2025
Bezpečnost na školách: Kulatý stůl otevřel cestu k dlouhodobé spolupráci na ochraně dětí i učitelů
[ Více ]
05.05.2025
Český červený kříž v Senátu ocenil své členy a dobrovolníky za humanitární činnost
[ Více ]
05.05.2025
Premiér Petr Fiala po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským: ČR bude i nadále stát pevně na straně Ukrajiny
[ Více ]
05.05.2025
„Obdivujeme schopnost Ukrajiny se dlouhodobě bránit,“ slyšel v Senátu prezident Zelenskyj, česká strana zdůraznila trvající podporu napadené zemi
[ Více ]
05.05.2025
Předseda Senátu Miloš Vystrčil k 80. výročí Pražského povstání: Pokud si chceme udržet svobodu, musíme za ni všichni jednotně bojovat
[ Více ]
04.05.2025
E15: Moravská brána jako první. Rychlotratě se začnou stavět za dva roky, říká ministr dopravy Martin Kupka
[ Více ]
Štrasburk - Evropě z krize nepomůže další bezmyšlenkovité vrstvení regulací, "více Evropy" a prohlubování integrace. Pracovní místa a růst HDP zajistí naopak odstraňování byrokratických překážek a svobodnější podnikání. Tvrdí to zpráva britského konzervativního europoslance Sajjada Karima, o které ve Štrasburku hlasuje europarlament. Zpráva má plnou podporu i českých europoslanců z ODS. Kromě většího zapojení národních parlamentů do tvorby evropské legislativy obsahuje i princip "one in, one out". Znamená to, že za jednu nově přijatou normu by se nějaká stávající regulace zjednodušila nebo přímo zrušila.
"I Evropská komise si dala závazek, že do roku 2012 sníží administrativní zátěž podnikání o pětadvacet procent. Velmi se obávám, že neuspěje," říká europoslanec a zakladatel think-tanku eStat Edvard Kožušník. "Jistou naději vkládám do pracovní skupiny Edmunda Stoibera, která by měla letos v listopadu zveřejnit zásadní zprávu o dobré praxi a o nejjednodušší implementaci evropského práva v členských státech." Edmund Stoiber je od roku 2007 šéfem Komise pro snižování administrativní zátěže podnikatelů.
Podle Edvarda Kožušníka nepředstavuje nyní největší překážku pro odstraňování byrokracie Evropská komise, ale spíše europarlament a členské státy, kterým chybí kvalitní metodická podpora pro implementaci evropského práva. "Cítím, že Komisi na straně Evropského parlamentu chybí silný partner pro boj s byrokracií. Měli bychom proto uvažovat o zřízení výboru Evropského parlamentu pro odstraňovaní byrokratické zátěže. Tento stálý orgán by v rámci své činnosti posuzoval hodnocení dopadů a to ex ante i ex post, stejně tak by posuzoval snižování administrativní zátěže předložených právních norem," dodal europoslanec.