2024

14. dubna


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


Událost týdne:

Dne 3. června schválila koaliční vláda ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL návrh zákona na úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu. Vláda také schválila návrh na změnu a zpřesnění pravomocí hlavy státu. Navrhovaná ústavní norma mimo jiné stanovuje, že vláda je vrcholným orgánem výkonné moci a v jejím rámci určuje vnitřní a zahraniční politiku státu. Prezidenta také zbavuje pravomoci sjednávat mezinárodní smlouvy. Novela ústavy počítá dále s tím, že prezident bude při jmenování členů bankovní rady České národní banky potřebovat souhlas Senátu. Další součástí návrhu je úprava pravomocí prezidenta vzhledem k soudní moci. Nově má jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího správního soudu bez kontrasignace premiéra, která je nyní nutná. Novela má v ústavě také zpřesnit některé formulace, které se týkají demise vlády. Podle současné úpravy není jednoznačné, zda s demisí premiéra končí i celá vláda. Novela proto stanoví, že demise předsedy vlády je i demisí vlády. Dále prodlužuje lhůtu pro projednávání zákonů v Senátu ze 30 na 60 dnů. Původně měla novela také obsahovat část, která by prezidentovi uložila, aby premiéra a ministry jmenoval "bez zbytečného odkladu". Ta ale nakonec z návrhu vypadla. Návrh, kritizovaný Hradem a z části i opozicí, musí ústavní většinou schválit obě komory Parlamentu. Účinný by měl být od začátku příštího roku. Vláda se také dohodla na návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo financí si od něho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO 2011) nejdříve v únoru 2016.

1. června rozhodl Ústavní soud České republiky, že pravidla pro volby do Evropského parlamentu se nezmění. Ústavní soud zamítl návrh na zrušení pětiprocentní vstupní klauzule, která podle nálezu neporušuje principy demokratického právního státu a brání přílišné fragmentaci europarlamentu. Návrh na zrušení klauzule podal Nejvyšší správní soud z podnětu Strany zelených a Pirátů.

2. června podal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v Dejvicích a Bubenči. Oznámení bylo podáno na neznámého pachatele kvůli podezření z obecného ohrožení.

3. června řekl mluvčí Strany Zelených (SZ) Jan Žáček, že SZ bude i nadále usilovat o zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do Evropského parlamentu, ale nikoliv už soudní cestou. Poté, co klauzuli potvrdil Ústavní soud, se strana pokusí o změnu legislativy.

4. června vydalo Centrum občanského vzdělávání při Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy spolu s Nadací Konrada Adenauera a agenturou TNS Aisa průzkum o občanské angažovanosti v České republice. Pokud se Češi ve svém volném čase veřejně angažují, nejčastěji jde o aktivity nepolitického charakteru. Nejčastějšími způsoby, jak se Češi angažují, jsou finanční a materiální dary a podepisování petic. Podle průzkumu se aktivně angažuje ve společnosti 44,5 % populace. Sedm procent občanů je velmi aktivních, a to na všech úrovních. 55,5 % veřejnosti je co se týče občanské angažovanosti spíše pasivní.

5. června odvolal prezident republiky Miloš Zeman ministra školství mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka na jeho místo navrhl náměstkyni ministra pro lidská práva Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Telegraficky:

 Dne 1. června oznámil prezident Miloš Zeman, že bude vetovat novelu zákona o národních parcích,

 dne 5. června přicestovala do Prahy na pracovní cestu evropská komisařka odpovědná za obchodní politiku EU Cecilia Malmströmová.

VyhledáváníPřihlášení


Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz