2024

5. května


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:


 Předseda ODS M.Topolánek konstatoval, že v podzimních sněmovních volbách nebude stačit jen vyhrát, důležité bude, zda se podaří sestavit nelevicovou vládní koalici.

 Předseda ČSSD J.Paroubek v rozhovoru pro Právo odmítá, že by sociální demokraté vedli agresivní předvolební kampaň »stylem fyzické konfrontace«: »To vymyslel pan Langer a schválil pan Topolánek«. Prohlásil také, že ne on, ale oba zmínění občanští demokraté jsou papaláši.
Podle Lidových novin sociální demokraty stála předvolební kampaň 60 milionů korun, od státu ale za získané hlasy dostanou jen 16 milionů.

 Předseda SZ M.Bursík rezignoval na funkci, stranu (v eurovolbách získala jen 2%) až do sjezdu, který ale proběhne až po sněmovních volbách, povede dosavadní první místopředseda O.Liška, jenž pro ČT uvedl, že si nedovede představit fungování zelených bez další spolupráce s expředsedou. Podle Hospodářských novin M.Bursík už nechce kandidovat v podzimních sněmovních volbách a nebude se ucházet o funkci předsedy SZ. Komentátor Lidových novin M.Zvěřina v I.vydání listu vyslovil závěr, že M.Bursík předsedou zůstane, protože nikdo ze zelených poslanců ho nemůže nahradit.Ve II.vydání pak novinář rozhodl, že O.Liška povede stranu do říjnových voleb k jisté porážce.

 Komunisté považují ztrátu třetiny svých mandátů v EP za úspěch. Jejich vůdce V.Filip také sdělil, že ho vyděsil úspěch (1,07%) extremistické Dělnické strany.

 Exministr zahraničí K.Schwarzenberg řekl Právu, že nebude exministru financí M.Kalouskovi pomáhat se zakládáním nové strany TOP 09.

 Kandidátka na funkci místopředsedkyně ČSSD A.Borůvková neprojde, zaslechly Lidové noviny.

 Pražské VSZ provedlo v minulých týdnech hloubkovou kontrolu vyšetřování tzv.causy České pivo. Podle Práva tak reagovalo mj.na anonymní udání, podle něhož chce dozorový státní zástupce L.Letko a vedení VSZ případ, v němž jsou stíháni manažeři japonské Nomury i zkrachovalé IPB, smést za úplatek ze stolu.

 Hospodářské noviny spočítaly, že v penzijních fondech chybí skoro šest miliard korun.

 V ČR zvítězili ve volbách do Evropského parlamentu občanští demokraté, kteří porazili ČSSD o devět procent. Podle hlasatele Romana Fojty jsou výsledky výjimečné, protože do EP se dostaly jen čtyři strany. Pátá sněmovní strana - zelení -»totálně propadla«.
ODS získala 31,4% odevzdaných hlasů (9 mandátů stejně jako dosud), ČSSD 22,3% (7 oproti dosavadním dvěma),
komunisté 14,1% (4 oproti šesti) a křesťanští demokraté 7,6 procenta (stejně jako doposud 2). Podle redaktorky jsou lidovci spokojeni, že překročili pětiprocentní hranici, načež jejich předseda Cyril Svoboda v prostřihu říká: »Nepochybně to je velký úspěch.« Vůdce komunistů Vojtěch Filip: »Spokojen můžu být s tím, že KSČM udržela pozici třetí nejsilnější politické strany.«
Redaktor Tomáš Drahoňovský sugeroval, že ve volebním štábu ČSSD panovala celý večer »velmi napjatá atmosféra«, lídr eurokandidátky Jiří Havel v prostřihu uvedl: »Neviděl jsem tam nějakou zvláštní nervozitu, nikdo si nepřipravoval provaz.« Místopředseda strany Lubomír Zaorálek podle vlastního vyjádření věřil, že souboj s ODS bude vyrovnanější. Předseda soc.dem. Jiří Paroubek na tiskovce: »Získali jsme násobně vyšší volební výsledek, nežli ve volbách před pěti lety.«
Ostatní strany neuspěly, s europarlamentem se loučí Jana Bobošíková, Jana Hybášková či Vladimír Železný.
Nejhorší atmosféra panuje podle Kristýny Cirokové u zelených, pro něž hlasovali jen dvě procenta voličů. Předseda SZ Martin Bursík konstatoval, že v politice se ne vždy vyhrává: »A je potřebné také umět prohrávat.«
Volební účast byla skoro stejná jako před pěti lety - 28,2 procenta. Prezident Václav Klaus: »Když to vypadalo v podvečer, že to bude těch 25 procent, tak jsem si říkal - budu dneska triumfovat. Říkal jsem, že to jsou polovolby a ony to vlastně byly čtvrtvolby. Těch 28 to trošku posunulo.«
Volební účast za celou EU byla 43 procent, což je nejméně v historii voleb do EP. Za zajímavé hlasatelka Světlana Zárubová považuje, že za Švédsko bude v EP i Pirátská strana (jeden mandát) a že v Británii zcela propadli labouristé, podobně prý jako levice v celé Evropě. Podle grafu Primy uspěli socialisté jen v Portugalsku, Dánsku, Švédsku, Rumunsku, Řecku a na Slovensku.V parlamentu podle slov redaktora Martina Mikuleho přibude politiků, kteří bojují proti imigrantům
a homosexuálům. V Británii se poprvé prosadila Národní strana, jež získala dva mandáty. Nejmenší volební účast - 19,6% - byla na Slovensku.
Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík říká, že volili hlavně lidé z horní a vyšší střední třídy. Jiří Paroubek: »Volby do Poslanecké sněmovny budou jiné. Tématicky, ale také účastí voličů, tzn., že ta prohra dnes bude vítězstvím zítra.«
»Krajně pravicová« Dělnická strana získala přes jedno procento hlasů, a proto má nárok na státní příspěvek - přes 750 tisíc korun.

 Dvě ženy z české politiky se přou o jednoho muže, vyložila divákům hlasatelka Světlana Zárubová, co si mají myslet o rozdílných názorech kandidátky na místopředsedkyni ČSSD Aleny Borůvkové a místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové (ODS) na zveřejnění šmíráckých fotografií ve španělském listu El País, na jedné z nichž je údajně expremiér Mirek Topolánek. Polemika proběhla na blogu iDnes. Zatímco první ze jmenovaných političek si myslí, že fotografie jsou ostudou Mirka Topolánka (nikoliv novinářů), druhá expremiéra a svého partnera hájí. Bulvární příspěvek natočila redaktorka Tereza Anteneová, podle jejíhož sugerování jsou fotografie »celosvětovou senzací«. Foto s údajným Mirkem Topolánkem divákům pro jistotu několikrát ukázáno (rozostřený obličej a intimní partie). Dokonce i ve výřezu záběru, když se k věci před novináři vyjadřoval expremiér. Redaktorka ukázala i fotografie předsedy soc.dem. Jiřího Paroubka v trenýrkách (zdroj: Aha!) a citovala jeho tehdejší rozzlobenou reakci. Mirek Topolánek prý dnes prohlásil, že loňskou dovolenou ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho považuje za chybu, kterou už nechce opakovat.

 Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová požádala o přerušení šestiletého trestu vězení (za účast na justiční vraždě Milady Horákové). Stěžuje si na nedostatečnou zdravotní péči.

 O výsledcích eurovoleb obsáhle (grafy, jména) informoval vstupní blok (viz Prima). Z 22 mandátů pro ČR získaly ženy jen tři. Největší počet preferenčních hlasů - přes 100 tisíc - dostal kandidát ODS Evžen Tošenovský. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek přivítal, že do EP se za jeho stranu dostali tři nováčci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek: »V Evropském parlamentu to vyžaduje určitou zkušenost a tohle (zvolení kandidáti soc.dem.) jsou všechno zkušení lidé.«
Předseda komunistů Vojtěch Filip: »Naši europoslanci vlastně obstáli v tom souboji s mnohem ekonomicky silnějšími subjekty.« Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda: »Budou další volby, no tak že je šance pro nové se profilovat a uspět v normální soutěži o kandidaturu.«
Mirek Topolánek k podzimním sněmovním volbám: »Nebude stačit pouze ty volby vyhrát, úspěchem bude, pokud bude možné sestavit nelevicovou koalici. Což jako v této chvíli zatím vypadá jako nemožné. Nicméně i tyhle volby naznačily, že tady určitý potenciál je.« Jiří Paroubek: »Ty volby do Poslanecké sněmovny jsou o jiných počtech a jiných problémech, o jiných tématech.« Sociolog Jan Hartl: »Víme, že ten agresivní styl kampaně se možná už vyčerpává. A v
každém případě volební stratégové budou muset zvážit, jestli jenom prázdná agresivita stačí k tomu přilákat voliče k urnám.«
Politolog Tomáš Lebeda: »Konfrontační kampaň často motivuje lidi k tomu, že se jdou těch voleb zúčastnit. Ono se jim to nelíbí, ta konfrontace. A je to přesně ten moment, který vás zvedne, a řeknete si - tak tohle už ne.« Jan Hartl: »Dlouhodobě pozice těch dvou velkých stran je relativně vyrovnaná. A myslím si, že relativně vyrovnaná bude přinejmenším v počátcích té volební kampaně.«
Čtvrtina voličů hlasovala pro uskupení, která nedosáhla pětiprocentního zisku. Nejvíc hlasů dostala Suverenita Jany Bobošíkové - 4,26 procenta. Prezident Václav Klaus: »Pokusy několika desítek malých seskupení, shromážděných kolem jedné dvou osob, obvykle nemají šanci. Já myslím, že to je jasný návod do jakýchkoliv dalších voleb.« Politolog Aleš Balcar: »Je to taky o tom, že nic je netlačí k této dohodě. Pokud jde o volební kauci, tak u těch voleb do EP strana vkládá jenom 15 tisíc korun. Už od jednoho procenta zisku mají šanci získat nějaké peníze za hlasy voličů.« Blíže nespecifikovaní extremisté podle redaktora Jana Šenkýře zčtyřnásobili zisky, pro DS hlasovalo 1,07% aktivních voličů. Následoval příspěvek o výsledku eurovoleb v ostatních zemích EU. V Maďarsku získali nacionalisté z hnutí Jobbik tři mandáty. V Irsku pohořelo Libertas. Ve Francii Svaz pro lidové hnutí rozdrtil opoziční socialisty. Prezident Nicolas Sarkozy bojoval za pracovní místa v automobilkách a vyhrál, vyložila zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Vládní strany byly poraženy v Řecku, Slovinsku, Bulharsku, Španělsku, Estonsku, Kypru a na Maltě. »I přes skandály se udržel italský premiér Berlusconi,« prohlásil redaktor Bohumil Vostal a dodal, že slavit může i německá kancléřka Angela Merkelová (38% pro CDU a CSU). Tamní sociální demokraté získali jen 21% hlasů. V Dánsku a Nizozemsku uspěly podle redaktorky nacionalistické strany se slogany proti přistěhovalcům a muslimům. Dva mandáty vybojovali rakouští Svobodní, celkově zvítězili lidovci. V Polsku svou silnou pozici potvrdila vládní Občanská platforma, jež získá polovinu přidělených křesel.
První zasedání nového EP je prý plánováno na červen. Evropská lidová strana zůstává nejsilnější politickou frakcí (263 křesel), druzí jsou socialisté (161) a třetí liberálové (80), celoevropsky mírně posílili zelení. Zpravodajka ČT Eva Hrnčířová zmínila plán na vytvoření nové frakce z řad britských konzervativců, české ODS a polské strany Právo a spravedlnost. Předseda frakce ELS Joseph Daul: »Odchod konzervativců od nás není rozvod. Rozcházíme se velmi přátelsky.«

 V květnu bylo v ČR bez práce zhruba stejně lidí jako v dubnu, nezaměstnanost se držela pod hranicí 8 procent. Zahraniční obchod skončil v dubnu přebytkem.

 Skupina RWE zpřístupní do roku 2013 pětinu svých plynových zásobníků konkurenci, dohodla se s antimonopolním úřadem. Vyhne se tak správnímu řízení a případné pokutě za zneužití dominantního postavení na trhu.

 ÚOHS zahájil s ministerstvem financí čtvrté správní řízení. V souvislosti s tendrem na odstranění ekologických škod. Zkoumá, zda byla zakázka za skoro 115 miliard korun vypsána v souladu se zákonem. S pochybnostmi se na Úřad obrátili tři vyřazení zájemci.

 Vláda schválila plán zahraničních misí české armády pro příští rok. Nejvíc našich vojáků bude působit v Kosovu a v Afghánistánu.
O vojenských aktivitách NATO jednal premiér Jan Fischer v Bruselu s generálním tajemníkem Aliance Jaapem de Hoop Schefferem.

 Vláda schválila střednědobé výdaje státu do roku 2012, schodek rozpočtu by příští rok neměl přesáhnout 170 miliard korun. Na dálnice ale kabinet chybějících 50 mld.Kč nenašel, a tak podle hlasatelky Ivety Toušlové hrozí, že se v příštích letech zredukují nové projekty a budou se jen dotahovat rozestavěné úseky. Přitom právě výstavba dopravní infrastruktury měla být jednou z priorit protikrizového balíčku. Redaktor Jakub Linka doplnil, že ohroženo není dokončení D47 (20 miliard korun chce vláda získat prodejem dluhopisů), a podotkl, že omezení další výstavby dálnic by mohlo zasáhnout stavební firmy, které zaměstnávají téměř půl milionu lidí. Ministr financí Eduard Janota dnes připustil, že o navýšení rozpočtu na výstavbu dálnic je ochoten ještě jednat. Požaduje ale snížení provozních výdajů SFDI o 100 mil.Kč, sblížit technické parametry pro dálnice a rychlostní silnice, omezit výstavbu tunelů, nadjezdů a podjezdů a neodměňovat projektanty podle ceny projektu.

 Sociální demokraté oživili svůj návrh na usměrnění práce lobbistů. Vláda k předloze vydala nesouhlasné stanovisko, definitivně rozhodne až parlament. Redaktorka Zina Plchová připomněla, že návrh počítá s registrací lobbistů u ministerstva vnitra, povinnosti by se týkaly i zákonodárců. Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc: »Politiků, kteří by byli lobbováni, byli ovlivňováni ve směru rozhodnutí např. v Poslanecké sněmovně, změně zákona, aby toto museli hlásit na ministerstvo vnitra a to by to zveřejňovalo.« Novinářka dodala, že o lobbingu mluví pravidelně i další strany. Celou strategii boje proti korupci vypracovala v roce 2006 ODS. Spolu se snahou o průhlednější zadávání veřejných zakázek se pak objevila i v programovém prohlášení kabinetu Mirka Topolánka. Přenést plány do praxe se ale povedlo jen z části, žádný návrh občanští demokraté nemají a ten sociálnědemokratický se jim »nelíbí«. Poslanec ODS Marek Benda: »Dneska všichni, co se pokoušejí ovlivňovat politiky, se schovávají za něčím úplně jiným, než za tzv.lobbingem. Těch několik málo firem, které otevřeně přiznávají, že dělají lobbing, to dělá poměrně transparentně.« V žebříčku, který zkoumá v EU míru korupce, ČR loni obsadila 18.místo, uzavřela Zina Plchová.

 Málo voličů, výrazné vítězství ODS nad ČSSD o devět procent a propadák malých stran včetně zelených, takové jsou podle Novy hlavní výsledky voleb do EP v ČR.
Občanští demokraté jsou po prohraných podzimních volbách (do krajů a Senátu) zpět, konstatoval jejich předseda Mirek Topolánek. Volební vůdce Jan Zahradil je rád, že sociální demokraté »vyhodili z okna nějakých bratru 150 milionů korun« (na kampaň).

 Předsednictvo SZ přijalo rezignaci Martina Bursíka, stranu dočasně povede místopředseda Ondřej Liška
 

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz