2025
pondělí 14. července
Aktuálně:
Aktuality:
14.07.2025
První VRT v ČR „Moravská brána“ je blíže realizaci, má kladné posouzení vlivu na životní prostředí
[ Více ]
11.07.2025
Veronika Vrecionová: Události, komentáře o síle Evropské komise po hlasování o nedůvěře
[ Více ]
11.07.2025
Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní. Začínají práce na koncesní smlouvě
[ Více ]
10.07.2025
Italská výprava bezpečnostního výboru: Lampedusa je spíše třídírna, Ukrajinci musí mít stejný status jako Afričani
[ Více ]
10.07.2025
Babišovy dezinformace o blackoutu jsme vyvrátili, řekl Martin Kupka na CNN Prima News
[ Více ]
10.07.2025
Premiér Petr Fiala po jednání koalice ochotných: Pokud chceme v Evropě mír, nesmíme ustupovat agresorům
[ Více ]
PRAHA - Po devíti dnech od prvního spuštění, kdy pro velký nápor zájemců systém zkolaboval, fungují ode dneška v plném rozsahu na webu www.svazky.cz unikátní elektronické databáze někdejší Státní bezpečnosti (StB) - počítačové registry EZO a SEZO. Obsahují jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB. Na web je 7. července vyvěsil bývalý disident Stanislav Penc.
"Tímto zveřejněním se jak odborné, tak i laické veřejnosti dostává do rukou nástroj, s jehož pomocí se mohou všichni dozvědět, co StB zajímalo a kde související materiál najít. Najít můžete i korespondenci se státními institucemi, ze které vyplývá přinejmenším nekompetence těch, kteří tyto instituce řídí," komentoval spuštění stránek Penc.
Ke zveřejnění seznamů ho prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Podle Pence si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.
Ředitel ústavu Pavel Žáček kritiku odmítl, Penc se podle něj navíc vlamuje do otevřených dveří. Oba elektronické registry jsou zatíženy chybami, varoval Žáček. Penc ale míní, že jeho krok "rozbije monopol ústavu" na hledání v archivech a umožní každému, aby si na internetu zjistil archivní čísla svazků, které StB k nějakému jménu vedla. O ty si pak bude moci požádat v badatelně archivu, a nebude tak odkázán jen na dobrou vůli profesionálních archivářů.
Seznam s vyhledávačem obsahuje kromě jmen agentů také záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta, a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují. Penc získal databáze v elektronické podobě od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.
ČTK